ساخت تصفیه خانه فاضلاب بهبهان با همکاری پالایشگاه بید بلند خلیج فارس

التزام - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: تصفیه خانه فاضلاب بهبهان با همکاری آبفای خوزستان و پالایشگاه بید بلند خلیج فارس در این شهر احداث می‌شود.
ساخت تصفیه خانه فاضلاب بهبهان با همکاری پالایشگاه بید بلند خلیج فارس

محمد رضا کرمی نژاد در باره انعقاد این تفاهم نامه بیان کرد: احداث تصفیه خانه فاضلاب و حذف ورود فاضلاب پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس به رودخانه مارون بهبهان، ضمن ارتقای شاخص های زیست محیطی بستر لازم برای بازچرخانی فاضلاب و استفاده بهینه از آن را در صنایع فراهم می کند.

وی ادامه داد: بر اساس این تفاهم نامه، واحد تصفیه فاضلاب و پساب شهرستان بهبهان با ظرفیت ۲۸ هزار متر مکعب در روز به منظور تامین آب مصرفی مورد نیاز پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس احداث می‌شود.

وی گفت: این طرح در راستای پالایش آب کشور و با هدف حفظ محیط زیست وتامین آب پالایشگاه گازبید بلند خلیج فارس و با سرمایه گذاری پنج هزار میلیارد ریال ، در مدت ۲۴ ماه به بهره برداری خواهد رسید.

وی بازیابی فاضلاب شهرستان بهبهان و جلوگیری از آلودگی محیط زیست، اتلاف و استفاده حداکثری و بهینه از منابع ارزشمند آب کشور و تامین آب مجتمع عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس به عنوان بزرگترین طرح پالایشی و جمع آوری گازهای مشعل کشور را از دیگر اهداف این تفاهم نامه بیان کرد.

کرمی نژاد با اشاره به اهتمام دولت سیزدهم برای حل اساسی مشکل آب و فاضلاب استان خوزستان گفت: در راستای این سیاست، با اقدامات متعدد و استفاده از همه ظرفیت تلاش کردیم از قابلیت صنعت برای تصفیه پساب‌های استان بهره بگیریم که تصفیه پساب در بهبهان به بیدبلند خلیج فارس و در ماهشهر به پتروشیمی بندر امام خمینی(ره) محول شده است.

وی بیان کرد: ارزش ارزی این تفاهم‌نامه ۱۰ میلیون یورو است که با این اقدام پساب از زیر پای مردم جمع می‌شود و شاهد استفاده دوباره از منابع خواهیم بود .

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس نیز گفت: بیدبلند خلیج فارس روزانه حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار مترمکعب از تصفیه‌خانه بهبهان برداشت و آب تولید می‌کند که حدود هفت تا هشت هزار مترمکعب از سوی پالایشگاه مصرف و ۲۵ هزار مترمکعب آب تصفیه‌شده و استاندارد برای شهرستان بهبهان تامین می‌شود.

محمود امین‌نژاد به محدودیت منابع آبی در کشور اشاره کرد و افزود: ۲۸ هزار مترمکعب فاضلاب شهرستان بهبهان بدون تصفیه وارد رودخانه مارون می‌شود که به‌منظور جلوگیری از این روند، شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس تصفیه‌خانه شهرستان بهبهان را خواهد ساخت.

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان نیز گفت: به دلیل نبود تصفیه خانه پساب شهری در بهبهان، روزانه ۲۸ هزار متر مربع پساب، وارد رودخانه مارون می‌شود که موجب آلودگی‌ فراوان محیط‌زیستی می‌شود و تهدیدی برای سلامت مردم است.

محمد جواد اشرفی ادامه داد: با عنایت به توجه هلدینگ خلیج فارس به محیط زیست و اهتمام مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، این تصفیه خانه برای رفع این مشکل احداث می‌شود که قدردان این اقدام هستیم.

پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در نزدیکی بهبهان در جنوب شرق خوزستان، حدود ۱۵ هزار نفر در دوران طرح اشتغال مستقیم و غیرمستقیم داشته است و با افتتاح آن ۹۰۰ میلیون فوت مکعب به ظرفیت شبکه گاز کشور اضافه شد.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.