گشایش اقامتگاه بوم‌گردی دهیاری‌های خوزستان در بهبهان

التزام - معاون گردشگری مدیرکل میراث‌فرهنگی خوزستان از گشایش نخستین اقامتگاه بوم‌گردی دهیاری‌های استان در شهرستان بهبهان خبر داد.
گشایش اقامتگاه بوم‌گردی دهیاری‌های خوزستان در بهبهان

پیمان نبهانی با اعلام این خبر گفت: آیین گشایش این اقامتگاه باحضور علی قربانی معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، سیدسعید حسینی‌نژاد مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان، رستم عیدی‌پور فرماندار شهرستان بهبهان و نماینده این شهر در مجلس شورای اسلامی، وحید کیانی مدیرکل کانون پرورش فکری، محرابیان مدیر پست‌بانک، مرتضی باوی مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری خوزستان و جمعی از مسئولان کشوری و استانی در روستای آهنگران بخش تشان افتتاح شد.

او با بیان این‌که این اقامتگاه با مجوز اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان و از محل اعتبارات توسعه گردشگری امور روستایی به مبلغ بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان احداث و بهره‌برداری شده است، افزود: سالن اجتماعات و آموزش صنایع‌دستی، واحدهای اقامتی، سرویس‌های بهداشتی و فضای گردشگری از جمله امکانات این اقامتگاه بوم‌گردی است.

معاون گردشگری مدیرکل میراث‌فرهنگی خوزستان اضافه کرد: این اقامتگاه با همکاری دهیاری روستای آهنگران تشان احداث شده است و در کنار آن، دو اقامتگاه بوم‌گردی دیگر نیز در حال احداث هستند که یکی از این دو اقامتگاه تکمیل شده و در حال تجهیز است و دیگری نیز تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و چنانچه اعتبارات آن به مرحله تخصیص برسد، تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

او با اشاره به ظرفیت‌های غنی روستای آهنگران بیان کرد: مزارع گردشگری کشاورزی، وجود منابع طبیعی از قبیل معدن قیر و نمک، رودخانه و چشمه‌های خروشان و وجود تپه باستانی و ثبت‌ملی «تل گبری»، این روستا را به جاذبه‌ای گردشگری تبدیل کرده است.

نبهانی بیان کرد: این روستا از نظر محور آسیاب‌های قدیمی آبی، اولین روستا محسوب می‌شود و دارای هشت آسیاب قدیمی است که آثار آن‌ها همچنان پابرجا هستند. همچنین روستای آهنگران، مرکز تولید پیاز معروف به “پیاز تشان” است که بذر آن سالانه به میزان ۱۵۰ میلیون تومان به روستاهای همجوار و شهرستان‌های اطراف به فروش می‌رسد.

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.