پاداش ۱۳۵۷میلیارد تومانی در جیب خوش‌مصرف‌ها

التزام - با اعمال تعرفه‌های تنبیهی و تشویقی برای مصرف برق تابستان، قبض ۸میلیون مشترک رایگان شد، پاداش ۱۳۵۷میلیارد تومانی به حساب قبوض مشترکان خوش‌مصرف پرداخت و در مجموع در بخش خانگی ۳۱۴۹ گیگاوات ساعت برق صرفه‌جویی شد.
پاداش ۱۳۵۷میلیارد تومانی در جیب خوش‌مصرف‌ها

یکی از اقدامات موفقی که برای تابستان سال جاری از سوی مجموعه وزارت نیرو و توانیر اجرایی شد و نتیجه‌بخش بوده است، استفاده از تعرفه‌گذاری به‌نفع مصارف عادی بود، به‌طوری که در روزهای پیک تابستان، پرمصرف‌ها با جریمه‌ای مازاد و خوش‌مصرف‌ها با مشوق‌هایی ویژه مواجه شدند.

با اصلاح تعرفه‌های برق در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰، نرخ برق مشترکان پرمصرف نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته است؛ در صورتی که برای مشترکان با مصرف تا سقف الگو، نرخ برق تغییر چندانی نداشته است. همچنین در طرح ۱-۵ نیز با هدف تشویق مشترکان خانگی به کاهش مصرف و رعایت سقف الگوی مصرف، به‌ازای کاهش هر کیلووات‌ساعت مصرف برق نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۵۰۰ تومان پاداش صرفه‌جویی مصرف پیش‌بینی شد.

در نتیجه این اقدام، بررسی مصارف برق خانگی در بازه زمانی ابتدای خردادماه تا ۲۰ شهریور در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که در بخش خانگی در تابستان سال ۱۴۰۱ شاهد کاهش سرانه مصرف برق در بخش خانگی نسبت به سنوات قبل بوده‌ایم.

در تابستان ۱۴۰۱ رشد تعداد مشترکان در پله‌های مصرف زیر الگوی مصرف افزایش و در پله‌های بالای الگوی مصرف کاهش داشته است. همچنین سرانه مصرف بخش خانگی در دوره مورد مطالعه در سال ۱۴۰۰ برابر با ۳۵۳ کیلووات‌ساعت بوده که این شاخص در سال ۱۴۰۱ به ۳۲۳ کیلووات‌ساعت کاهش یافته است، به‌عبارتی مقدار صرفه‌جویی حاصل‌شده در بخش خانگی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل، قریب به ۳۱۴۹ گیگاوات ساعت بوده است.

بررسی سرانه مصرف در استان‌های مختلف نشان می‌دهد که به‌جز در شرکت‌های توزیع اردبیل، کهگیلویه، سمنان، سیستان، کرمانشاه، شیراز، فارس، گیلان و هرمزگان، در سایر بخش‌های کشور، سرانه مصرف برق در تابستان ۱۴۰۱ کاهشی بوده است.

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.