عشایر ۲۶ درصد گوشت قرمز خوزستان را تامین می‌کنند

التزام - مدیر کل عشایر خوزستان گفت: تولیدات گوشت قرمز عشایر استان بیش از ۲۶ درصد گوشت قرمز استان را تامین می‌کند.
عشایر ۲۶ درصد گوشت قرمز خوزستان را تامین می‌کنند

سید اسکندر موسوی زاده در خصوص تولیدات دامی عشایر اظهار کرد: در استان خوزستان حدود ۴۰ هزار خانوار عشایری وجود دارد که حدود ۴ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند و ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار راس دام دارند.

وی با بیان اینکه تولیدات گوشت قرمز عشایر استان بیش از ۲۶ درصد گوشت قرمز استان را تامین می‌کند، افزود: همچنین ۳۵ درصد از صنایع دستی استان توسط عشایر تولید می‌شود. عشایر استان در زمینه باغات و کشاورزی نیز تولیدات دارند اما چون مقدار آن بسیار کم است، تولیدات آن‌ها در این زمینه بسیار تاثیرگذار نیست.

عشایر سالانه حدود ۳۲ هزار تن شیر تولید می‌کنند

موسوی زاده با بیان اینکه عشایر سالانه حدود ۳۲ هزار تن شیر در استان تولید می‌کنند، عنوان کرد: عشایر استان هفت ماه از سال در استان هستند، یک ماه در کوچ و ۴ ماه باقی مانده سال را در مناطق ییلاقی به سر می‌برند.

وی در خصوص وضعیت معیشت عشایر خوزستان، افزود: معیشت عشایر از طریق دامداری است و از طریق دام امرار معاش می‌کنند. دام‌ها معمولا یک سال نگهداری می‌شوند و تولیدات آن‌ها معمولا بره یا بزغاله است.

مدیر کل عشایر خوزستان ادامه داد: بعد از نگهداری از دام و زایمان آن‌ها محصولات لبنی مانند شیر، کشک، قارا و پشم تولید می‌شود که عشایر از طریق این محصولات امرار معاش می‌کنند.

موسوی زاده در خصوص درآمد متوسط ماهانه هر خانوار عشایری در خوزستان گفت: درآمد هر خانوار عشایر در هر ماه ۲ تا ۲ و نیم میلیون تومان است که به همین دلیل بعضی از مصارف مورد نیاز خود را از تولیدات خودشان تامین می‌کنند.

درآمد عشایر به دلیل گران شدن علوفه بسیار پایین است

مدیرکل عشایر خوزستان تصریح کرد: در حال حاضر درآمد عشایر به دلیل گران شدن علوفه بسیار پایین است. زمانی که علوفه گران می‌شود بخش اعظمی از درآمد عشایر صرف هزینه‌ خوراک دام می‌شود و همچنین واکسیناسیون دام، ایاب و ذهاب عشایر و هزینه حمل و نقل کوچ از دیگر هزینه‌ها است که هزینه‌های سنگینی است.

موسوی زاده با بیان اینکه در حال حاضر در زمینه ارایه تسهیلات همکاری جدی با عشایر نشده است، گفت: تسهیلات در سه بخش به خانوار عشایر داده می‌شود که شامل اعطای تسهیلات در زمینه تولیدات گوشت قرمز و زنجیره تولید گوشت قرمز است. همچنین در راستای اشتغال پایدار یعنی اگر طرحی داشته باشند و می‌توانند شغلی ایجاد کنند و یا در زمینه مشاغل خانگی نیز به عشایر تسهیلات داده می‌شود.

تهیه وثیقه و تضامین بانکی مشکل جدی عشایر

وی در خصوص مشکلات عشایر افزود: عشایر استان در زمینه تهیه وثیقه و تضامین بانکی با مشکلات جدی مواجه هستند و به دلیل اینکه شرایط زندگی عشایر مقداری خاص‌تر و متفاوت‌تر از بقیه اقشار جامعه است در این زمینه مشکل جدی دارند.

مدیرکل عشایر خوزستان عنوان کرد: طرحی را تحت عنوان طرح اسکان داشتیم که شامل بخشی از عشایر داوطلب می‌شد. با برنامه‌ریزی‌های اداره کل عشایر استان ۱۰ شهرک اسکان احداث شد اما اعتبارات کافی و آب زراعی کافی یا ایستگاه‌های آب کشاورزی به این شهرک‌ها تعلق نگرفت و بعضی از این شهرک‌ها و اراضی زراعی نیمه تمام ماند.

وی در خصوص مطالبه‌گری‌های عشایر افزود: عشایر جزو قشر خاص جامعه هستند که مطالبه‌گری آن‌ها جدی است و مرتب پیگیر مطالبه‌های خود هستند و چون یک مجموعه متولی خاصی تحت عنوان امور عشایر دارند امور آن‌ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم از طریق امور عشایر پیگیری می‌شود و به صورت مرتب از اداره کل عشایر،نمایندگان عشایر و استانداری‌ها مطالبه دارند اما ما در برابر حل بسیاری از مشکلات آن‌ها به ویژه در زمینه تخصیص‌ها و کمبود اعتبارات عمرانی عشایر فعلا پاسخی نداریم اما برای حل مشکلات عشایری به ویژه تخصیص اعتبارات برنامه‌هایی در دست انجام داریم.

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.