سهمیه‌بندی سرم در داروخانه‌ها؛دارند اما نمی‌دهند!

التزام - هفت، هشت نفری جلوی پیشخوان جمع شده‌اند، مردی حدوداً ۳۸ ساله مستأصل وارد می شود؛ دفترچه بیمه‌ای دستش گرفته و قد بلندی می‌کند تا بتواند متصدی را خوب ببیند اما متصدی اهمیتی نمی‌دهد و مرد چند ثانیه منتظر می‌شود، انگار او قصد ندارد سرش را به سمت مرد برگرداند و در چشم‌های نگران و خیره‌اش نگاه کند.
سهمیه‌بندی سرم در داروخانه‌ها؛دارند اما نمی‌دهند!

 طاقتش طاق می شود و با دست درازی دفترچه را روی پیشخوان می گذارد. گویا آنقدر مضطرب است که فراموش کرده نسخه ها الکترونیکی شده است. می گوید «سلام خسته نباشید، یک سرم تزریقی قندی نمکی و یک شربت آموکسی کلاو».

متصدی که در حال معرفی یک کرم ضدآفتاب به مشتری دیگری است بدون اینکه سرش را برگرداند، می گوید «نداریم.»

 هنوز حرف نسخه خوان تمام نشده که مرد ادامه می دهد « نسخه دارم، دکتر برایش نوشته.»

 متصدی پاسخ می‌هد «هیچ فرقی نمی کند، چه با نسخه چه بی نسخه. نداریم.»

 مرد که کلافه شده ادامه می دهد « خب کدام داروخانه دارد؟ از صبح تا حالا این یازدهمین داروخانه ای است که سر زدم.»

 متصدی در جواب گفت «داروخانه های بیمارستان ها شاید داشته باشند.»

 حرفش تمام نشده که خانمی میانسال که روی صندلی نشسته است، می گوید « نه نرو، ندارند، من همه را رفتم. گفتند تمام شده.»

 قیمتش مهم نیست؛ والا ۱۰۰ تومان هم باشد می پردازم

 مرد چند دقیقه ای می ایستد شاید فرجی شود. جوان لاغر اندامی آرام قدم برمی دارد و خودش را به کنار این مرد می رساند. کنار گوشش آرام می گوید «همین چند دقیقه پیش یکی آمد و این خانم یک پلاستیک مشکی را از زیر پیشخوان برداشت و داد دستش. مطمئنم سرم بود. دارند! نمی دهند.» مرد در جوابش می گوید «ببین آشنایی چیزی نداری برای من هم یکی بگیر. قیمتش مهم نیست والا ۱۰۰ تومان هم باشد می پردازم.»

 شب همان روز گوشی ام زنگ می خورد یکی از دوستان قدیمی است که فرزندش مبتلا به آنفلوآنزا شده، او را بیمارستان برده و پزشک برایش سرم تزریقی تجویز کرده است اما هر چه در شهر گشته هیچ داروخانه ای نداشته و گفتند که نداریم. حالا دست به دامان من شده که تو خبرنگاری اینها را به گوش مسئولان برسان و اگر آشنایی داری برای من سرم گیر بیاور.

 در هفته سه تا چهار عدد سرم و شربت؛ سهم هر داروخانه

 شرکت های داروسازی سرم و شربت ها را سهمیه بندی کردند که آن هم در هفته سه تا چهار عدد سرم و شربت به هر داروخانه در ملایر می رسد، این را متصدی یک داروخانه در ملایر می گوید که می خواهد نامش نزد ایسنا امانت باشد.

او ادامه می دهد: پزشک داروخانه به ما اجازه فروش همان چند سرم و شربت چرک خشک کن را هم نمی دهد و از ترس اینکه شرکت های داروسازی همان چند سرم هفتگی را هم قطع کنند یا گران تر شود، بین قفسه ها پنهان کرده است.

 افزایش قیمت چند برابری قرص های چرک خشک کن

 به گفته این متصدی داروخانه قرص های چرک خشک کن اما به مقدار زیاد وجود دارد. البته گفتن این موضوع هم خالی از لطف نیست که قیمت آزاد آنها طی چند روز گذشته سر به فلک کشیده است.

 او تصریح می کند: قیمت یک ورق قرص چرک خشک کن سفکسیم(Cefixime) از ۳۰ هزار تومان طی چند روز اخیر به ۵۶ هزار تومان و قیمت یک بسته آموکسی کلاو( Co-amoxiclav) از ۴۰ هزار تومان به ۹۵ هزار تومان افزایش یافته است.

 متصدی داروخانه دیگری در سطح شهر نیز در این باره اظهار می کند: کمبود سرم و شربت های چرک خشک کن در موقعیت حال حاضر و شیوع سرماخوردگی فصلی و آنفلوآنزا بین دانش آموزان و بزرگسالان با تدبیر ویژه مسئولان پایان می یابد اما نظارت بر داروخانه ها امری مهم و ضروری است که در روزهای اخیر به حاشیه رفته و همان تعداد دارو به دست مردم نمی رسد.

 شیوع آنفلوآنزا و سرماخوردگی طبیعی است

 رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ملایر نیز در گفت و گو با ایسنا، شیوع آنفلوآنزا و سرماخوردگی را امری طبیعی می خواند که هر ساله با آغاز فصل پاییز و بازگشایی مدارس، تشدید می شود.

 دکتر کریم میرزایی با تأکید بر اینکه هیچ بیمار کرونایی در بیمارستان های ملایر بستری نیست، می گوید: در روزهای اخیر تعداد مراجعه کنندگان سرپایی به مراکز درمانی دولتی و خصوصی در شهرستان دو برابر شده اما خوشبختانه وضعیت شهرستان از این نظر کاملاً پایدار است.

 کمبود سرم تا دو سه روز آینده برطرف می شود

 او از برگزاری جلسه ای با موضوع کمبود سرم و شربت های چرک خشک کن در سراسر استان خبر می دهد و می گوید: در این جلسه مقرر شد با همکاری دانشگاه علوم پزشکی همدان، این مشکل کشوری طی دو تا سه روز آینده برطرف شود.

 رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ملایر تأکید می کند: این کمبود ناشی از افزایش تعداد بیماران، شیوع سرماخوردگی های فصلی و افزایش تقاضا برای این دارو است وگرنه تعداد سرم های تولید شده در شرکت های داروسازی تغییری نداشته است.

 همه بیماران به تزریق سرم نیاز ندارند

 به گفته این پزشک، اسهال و استفراغ شدید در بیمار نیازمند تزریق سرم است و بیماران بدون این علامت نگرانی برای تزریق سرم نداشته باشند چراکه برای آنها نیازی ضروری نیست.

 او همچنین از بازرسی های روزانه و هفتگی از داروخانه های سطح شهر خبر می دهد و می گوید: گزارش هایی به دست ما رسیده که در حال پیگیری است بنابراین هیچ تعارفی نداریم و با داروخانه های محتکر به شدت برخورد می شود.

 میرزایی در پایان به مردم به ویژه دانش آموزان تأکید می کند که از ماسک استفاده کنند و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، زنجیره این بیماری فصلی و ویروسی را قطع کنند.

منبع: عصرایران

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.