از متقاضیان صنایع تکمیلی چای ترش در خوزستان حمایت می‌شود

التزام - مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: طی سال‌های گذشته اقدامات خوبی جهت آموزش کشاورزان، توزیع بذر رایگان، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و پیگیری تکمیل زنجیره ارزش این محصول از سوی سازمان جهاد کشاورزی انجام شده است و از متقاضیان برای ایجاد صنایع تکمیلی این محصول حمایت می‌شود.
از متقاضیان صنایع تکمیلی چای ترش در خوزستان حمایت می‌شود

محمد حسنی‌نسب با اشاره به آغاز برداشت چای ترش از سطح مزارع استان، اظهار کرد: در سال جاری ۳۲ هکتار چای ترش کشت شده است که برداشت این محصول از نیمه اول مهرماه آغاز شده است و تا نیمه دوم آبان ماه ادامه دارد.

وی بیان کرد: محصول چای ترش کاربردهای وسیعی در زمینه دارو و درمان بیماری‌های فشار خون، چربی خون، سرطان، بیماری‌های کبد و کلیه دارد. همچنین دارای خاصیت آرام بخش و خنک کننده، ضدعفونی کننده و تصفیه کننده است.

حسنی‌نسب افزود: همچنین از این محصول در صنایع غذایی، صنعت الیاف، نساجی و چوب استفاده می‌شود و اندام‌های رویشی آن نیز در صنعت دام و طیور به عنوان علوفه مصرف می‌شود.

وی بیان کرد: کاسبرگ این گیاه سرشار از آهن، کلسیم، موسیلاژ و آنتوسیانین است و بذر آن نیز حاوی مقدار زیادی پروتئین، پلی ساکاریدها، مواد معدنی، اسیدهای آلی و فیبر است.

حسنی‌نسب با اشاره به پیش بینی برداشت ۲۰ تن محصول چای ترش از مزارع استان، تصریح کرد: شهرستان‌های کارون، خرمشهر و اهواز بیشترین سطح کشت چای ترش را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: گیاه چای ترش جزو گیاهان متحمل به خشکی است و دارای ارزش اقتصادی بالا است و قابلیت خوبی برای توسعه در استان خوزستان دارد.

حسنی‌نسب با اشاره به حمایت‌های سازمان جهاد کشاورزی در راستای توسعه کشت محصول چای ترش، اظهار کرد: طی سال‌های گذشته اقدامات خوبی جهت آموزش کشاورزان، توزیع بذر رایگان، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و پیگیری تکمیل زنجیره ارزش این محصول از سوی سازمان جهاد کشاورزی انجام شده است و از متقاضیان برای ایجاد صنایع تکمیلی این محصول حمایت می‌شود.

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.