سهم زیادی از شاغلین کشور بیش از استاندارد کار می‌کنند

التزام - گزارش مرکز آمار ایران بیانگر این است که ۴۱ درصد جمعیت ۱۵ساله و بیشتر کشور از نظر اقتصادی در تابستان امسال فعال بوده اند.
سهم زیادی از شاغلین کشور بیش از استاندارد کار می‌کنند

مطابق آخرین گزارش مرکز آمار ایران از بیکاری تابستان ۱۴۰۱, بررسی نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت ) جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر نشان می دهد که ۴۱ درصد جمعیت در سن کار (۱۵ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده اند. یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند.

 همچنین نتایج نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کم تر بوده است.

بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۴۰۰) حدود ۰٫۱ درصد کاهش داشته است.

 بررسی نسبت اشتغال جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر بیانگر آن است که ۳۷٫۳ درصد از جمعیت در سن کار(۱۵ساله و بیشتر) شاغل بوده اند. این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است.

بررسی سهم شاغلین ۱۵ساله و بیشتر با ساعت کار معمول ۴۹ ساعت و بیشتر نشان می دهد که ۳۹٫۶درصد شاغلین به طور معمول ۴۹ساعت و بیشتر در هفته کار می کنند. این شاخص که یکی از نماگرهای کار شایسته است نشان می دهد در کشور سهم زیادی از شاغلین بیشتر از استاندارد کار می کنند. این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱٫۰ درصد افزایش داشته است.

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.