کشت محصول “ارزن” برای نخستین بار در شهرستان کرخه

التزام - سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرخه از کشت محصول " ارزن" با نیاز آبی کم برای نخستین بار در بخشی از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.
کشت محصول “ارزن” برای نخستین بار در شهرستان کرخه

مهندس علیرضا رضایی فر با اشاره به کشت ارزن در سطح بیش از سه هکتار از اراضی منطقه کرخه اظهار داشت: محصول ارزن اواخر مرداد ماه در منطقه کشت شده و اواخر مهرماه برداشت می شود.

وی نیاز کم محصول ارزن به آب و دوره رشد کوتاه را از مزایای کشت این محصول دانست و افزود: کشت محصول ارزن با توجه به قیمت دانه آن در بازار برای کشاورزی منطقه بسیار اقتصادی است.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرخه همچنین گفت: تشویق کشاورزان به کشت محصولاتی با نیاز آبی کم از جمله برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرخه در شرایط سخت خشکسالی ، کمبود آب و کاهش بارندگی است لذا در این راستا برای کشاورزان شهرستان کرخه برنامه های آموزشی و بازدید از مزارع ارزن برگزار شد تا کشاورزان تشویق به کشت محصولات کم آب بر به جای محصولات آب بر شوند.  

رضایی کشت محصولاتی چون کنجد ناشکوفا ، سویا و ارزن دانه ای را با توجه به نیاز آبی کم این محصولات به کشاورزان توصیه کرد و گفت: با توجه به محدودیت منابع آب به کشاورزان شهرستان کرخه توصیه می شود به سمت کشت محصولات کم آب بر روی آورند.

وی همچنین افزود: میزان پروتئین دانه ارزن بین ۱۸ تا ۲۲ درصد بوده که بیشتر از میزان پروتئین ذرت دانه ای و سورگوم است .

محصول ارزن جزو غلات دانه ریز و گیاهان یک ساله مناطق گرم و خشک است که در مردادماه کشت و برداشت آن اواخر مهر انجام می شود.
دانه ارزن ارزش طبی نیز دارد و برای عمل کرد قلب و بهبود سیستم گوارش همچنین سم زدایی از بدن توصیه شده و علوفه آن نیز برای تغذیه دام مصرف می شود.

شهرستان تازه تاسیس کرخه به مرکزیت شهر الوان دارای حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است.

این شهرستان دارای ۲ بخش مرکزی و شاوور،۲ شهر الوان و شاوور و حدود ۱۰۰ روستا است.

در سال زراعی گذشته ۴۰۱ هزار و ۴۵۰ تن انواع محصولات زراعی در شهرستان کرخه تولید شد.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.