مانسون اهواز را درنوردید

التزام - فعالیت سامانه مانسون که از روز جمعه در استان خوزستان آغاز شده بود، امشب با تندبادهای شدید و بارش در نقاط مختلف استان تشدید شد.
مانسون اهواز را درنوردید

گرد و خاک و باد شدید و ناگهانی که از حدود ساعت ۲۰:۳۰ آغاز شد، فعالیت و رفت و آمد را در شهر اهواز با اختلال و مشکل مواجه کرده و بسیاری از شهروندان را در خیابان‌ها سرگردان کرده است.

این شرایط همراه با بارندگی در دیگر شهرهای خوزستان نیز گزارش شده است. 

بنا بر اعلام اداره‌کل هواشناسی خوزستان، بارندگی تا غیزانیه رسیده و شادگان نیز شاهد باد و گرد و خاک شدید است. وزش باد در ماهشهر نیز ۲۰متر بر ثانیه گزارش شده است. 

اورژانس خوزستان نیز تاکنون دو فوتی بر اثر حوادث ناشی از فعالیت این سامانه در بعد از ظهر امروز در استان گزارش کرده است. در دو حادثه جداگانه در هفتکل و باغملک دو تن جان باخته‌اند. 

ثبت بارندگی ۸۵ میلیمتری درخوزستان / گرد و خاک، آغاز فعالیت مانسون در اهواز 

مدیرکل هواشناسی خوزستان از حرکت سامانه مانسون به سمت غرب استان در ساعات آینده خبر داد. 

محمد سبزه‌زاری اظهار کرد: از بعد از ظهر امروز پدیده همرفتی در مناطق شرقی، جنوب شرقی و شمال شرقی خوزستان رخ داد که این مساله موجب فعالیت‌های پدیده همرفتی شدید منجر به بارش شدید در مناطق شرقی شد.

وی افزود: در مدت یک ساعت در قلعه تل ۸۵ میلیمتر و در صیدون باغملک ۵۰ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم. احتمالا در مناطق دیگر بیش از این نیز بارندگی رخ داده است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: در این نقاط بارش‌های رگباری شدید داشتیم که به سمت مرکز استان در حال حرکت است. این گرد و خاک شدید ابتدای فعالیت سامانه است و احتمالا بعد از این گرد و خاک، در اهواز هم بارندگی رخ دهد.

سبزه‌زاری با بیان اینکه سامانه‌های رگباری گذرا هستند و حداکثر یک تا یک و نیم ساعت فعالیت دارند، گفت: سپس سامانه به سمت غرب خوزستان می‌رود. فردا نیز سامانه فعال خواهد بود اما نه به شدت امروز. 

مرگ دو خوزستانی بر اثر صاعقه / آماده‌باش یگان‌های اورژانس 

سخنگوی اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز از مرگ دو نفر در پی اصابت صاعقه در استان خوزستان خبر داد.

عارف شرهانی اصل  با اشاره به اعلام آماده باش به یگان ‌های عملیاتی اورژانس خوزستان اظهار کرد: بر اثر اصابت صاعقه که ساعت ۱۹:۳۵ امروز (۸ مردادماه) در روستای طوف شیرین هفتکل رخ داد، یک مرد که مجهول الهویه است، جان باخت.

وی افزود: همچنین در حادثه دیگر اصابت صاعقه که ساعت ۱۹:۴۴ امروز ذر روستای سرحانی باغملک رخ داد، یک مرد ۵۰ ساله جان باخت. 

کاهش دید افقی در شهرهای خوزستان 

اداره‌کل هواشناسی خوزستان اعلام کرد در ساعت ۲۱:۳۵ آبادان و خرمشهر سرعت باد به ۳۳ نات و دید افقی به ۱۰۰ متر رسیده است. 

در دزفول نیز سرعت باد به ۱۵ متر در ثانیه و کاهش دید بر اثر گرد و خاک به ۱۰۰ متر رسید. 

برگزاری جلسه کمیته اضطرار استان خوزستان 

جلسه کمیته اضطرار استان خوزستان نیز در محل ستاد بحران استانداری خوزستان سالن مرکز کنترل حوادث با حضور صادق خلیلیان،  استاندار خوزستان تشکیل شد. 

طوفان و گرد وغبار شدید در اهواز  
 

اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز اعلام کرد در پی تند باد شدید و خیزش گرد وغبار میزان غلظت گرد و غبار در هوای اهواز در ساعت ۲۰ به نزدیک ۱۰ هزار میکرو گرم بر متر مکعب  رسید که این میزان گرد و غبار، حد مجازی است که دستگاه های سنجش آلودگی هوا قابلیت اندازه‌گیری دارند.

فعالیت سامانه مانسون که از روز جمعه در خوزستان آغاز شده بود، امشب با تندبادهای شدید و بارش در نقاط مختلف استان تشدید شد.

گرد و خاک و باد شدید و ناگهانی که از حدود ساعت ۲۰ امشب آغاز شد، باعث کاهش شدید کیفیت هوا در بعضی از شهرهای استان شد. 

ورود آب به منازل شهری و روستایی در باغملک 

فرماندار باغملک گفت: در پی بارندگی، آب وارد برخی منازل روستایی و شهری شده است و ارزیابی اولیه خسارات فردا انجام می‌شود. 

بهروز فرج اللهی با بیان اینکه همچنان بارندگی در باغملک ادامه دارد، اظهار کرد: در حال حاضر جاده ارتباطی حدود ۹ روستا مسدود شده است و تلاش برای بازگشایی مسیرها ادامه دارد.

وی افزود: برق شهر نیز دچار آسیب شد که با فعالیت اکیپ‌هایی که از قبل پیش‌بینی شده بودند، برق وارد مدار شد. مشکل قطعی آب برخی روستاها نیز رفع شده است و در برخی روستاها نیز آبرسانی با تانکر انجام می‌شود.

فرماندار باغملک با اشاره به کشته شدن یک نفر در پی اصابت صاعقه در یکی از روستاهای این شهرستان گفت: در پی بارندگی، آب وارد برخی منازل روستایی و شهری شده است و ارزیابی اولیه خسارات فردا انجام می‌شود. 

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.