گره پروژه تقاطع میدان دانشگاه اهواز باز می‌شود؟

التزام - لایحه صدور مجوز ترک تشریفات مزایده جهت واگذاری ۵۵ پلاک با کاربری مسکونی واقع در فاز ۵ مهرشهر جهت پرداخت بخشی از مطالبات قرارگاه خاتم الانبیاء به منظور اجرای پروژه میدان دانشگاه و ۲۰ پلاک با کاربری مسکونی در فاز ۵ مهرشهر به منظور اجرای پروژه محرومیت‌زدایی در جلسه امروز شورای شهر اهواز بررسی شد؛ در این لایحه ترک تشریفات فروش برخی اراضی شهر برای پرداخت طلب قرارگاه خاتم الانبیاء مطرح شد.
گره پروژه تقاطع میدان دانشگاه اهواز باز می‌شود؟

سیاوش محمودی رئیس شورای شهر اهواز در شصت و چهارمین جلسه علنی شورای اهواز که امروز (۳ مردادماه) برگزار شد، در خصوص لایحه صدور مجوز ترک تشریفات مزایده جهت واگذاری ۵۵ پلاک با کاربری مسکونی واقع در فاز ۵ مهرشهر جهت پرداخت بخشی از مطالبات قرارگاه خاتم الانبیاء به منظور اجرای پروژه میدان دانشگاه و ۲۰ پلاک با کاربری مسکونی در فاز ۵ مهرشهر به منظور اجرای پروژه محرومیت‌زدایی اظهار کرد: شهرداری اهواز قراردادی با قرارگاه خاتم الانبیاء در خصوص پروژه تقاطع غیر همسطح میدان دانشگاه شهید چمران و همچنین پروژه محرومیت‌زدایی دارد.

وی افزود: در این قرارداد مقرر شده که ۵۰ درصد از پرداخت‌ها به صورت غیرنقدی و به صورت ملک باشد که شهرداری اهواز این لایحه را در این زمینه ارائه داده است.

محمودی بیان کرد: قیمت املاک تعیین شده است اما در خصوص مبلغ، بین قرارگاه خاتم الانبیاء و شهرداری اهواز اختلاف وجود دارد و مقرر شده که عدد وسطی در این زمینه در نظر گرفته شود.

در ادامه یدالله عطار مدیرکل املاک و مستغلات شهرداری اهواز در این زمینه گفت: به منظور تعیین ارزش این املاک، دو کارشناس از سوی قرارگاه خاتم الانبیاء و شهرداری فعالیت می‌کنند.

وی افزود: تاکنون این کارشناسان در خصوص مبلغ ارزش املاک به توافق نظر نرسیده‌اند.

قرارگاه خاتم تا پول در اختیارش قرار ندهیم، کاری برای شهر نمی‌کند

در ادامه حمید دغاغله رئیس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای شهر اهواز نیز گفت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به عنوان پیمانکار تقاطع غیرهمسطح میدان دانشگاه، حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از شهرداری طلب دارد و برای تکمیل پروژه نیز حدود ۱۵۰ میلیارد تومان مورد نیاز است.

وی با بیان اینکه در این قراداد مقرر شده بخشی از اعتبار این پروژه از طریق تهاتر تامین شود، افزود: برای تکمیل این تقاطع مقرر شده است که شهرداری در چند مرحله ۲۰ میلیارد تومان به صورت نقد پرداخت کند اما با پرداخت این مبلغ و با توجه به مشکلات املاکی که در کوت عبدالله به این قرارگاه واگذار شده، مساله هنوز حل نشده است و کار را به آن صورت که مدنظر بود پیش نبرده‌اند بنابراین در آخرین جلسه مقرر شد دیگر طلب پیمانکار در قالب واگذاری ۵۵ پلاک به ارزش ۵۳ میلیارد تومان در اختیار آنها قرار دهیم تا مرحله شمال به جنوب تکمیل شود.

رئیس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای شهر اهواز گفت: بر اساس تعهد قرارگاه خاتم الانبیاء باید حداقل خط رفت و برگشت این تقاطع در مسیر شمال به جنوب را تا اواخر شهریور امسال به بهره‌برداری برساند تا ترافیک در نقطه رفع شود.

وی با اشاره به اختلاف در خصوص ارزش املاک بیان کرد: مجموع اختلاف مبلغ کارشناسی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و شهرداری اهواز حدود ۱۰ میلیارد تومان است که این مبلغ در مقابل تعدیل قرارداد این طرح، مبلغ ناچیزی است زیرا مبلغ تعدیل قرارداد در هر ماه بیش از ۱۰ میلیارد تومان است.

دغاغله گفت: تاکنون حدود ۸۰ میلیارد تومان بابت تعدیل در قرارداد پرداخت کرده‌ایم بنابراین هر ماه تاخیر در تکمیل پروژه علاوه بر هزینه سنگین منجر به ایجاد گره ترافیکی، مصرف بیشتر بنزین و موارد دیگر شده است.

وی افزود: در زمانی که شهرداری اهواز مکلف بود تهاتر را انجام دهد، به دلیل سنگ‌اندازی برخی آقایان برای ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برای پیدا کردن کارشناس، پروژه مدت زمان زیادی معطل شد و دودش وارد چشم مردم شد.

دغاغله تصریح کرد: قرارگاه خاتم الانبیاء مانند یک پیمانکار جزء عمل می‌کند و تا زمانی که پول یا هر چیزی که نیاز باشد را در اختیارش قرار ندهیم، هیچ کاری برای این شهر انجام نمی‌دهد.

وی با اشاره به اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی نیز گفت: این پروژه‌ها در مناطق شرق و غرب اهواز در حال انجام است. قرارگاه خاتم الانبیاء در اجرای این طرح‌ها نیز ۴۰ میلیارد تومان از شهرداری اهواز طلب دارد.

دغاغله افزود: در قرارداد این پروژه‌ها مقرر شده بخشی از این اعتبار به صورت تهاتر ملک پرداخت شود که تهاتر در آن زمان انجام نشد. اکنون شرایط به گونه‌ای شده که هزاران میلیارد تومان هزینه شده و ادامه کار در انتظار آسفالت است.

رئیس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای شهر اهواز گفت: پیمانکار قرارگاه خاتم الانبیاء عنوان کرده که حداقل مرحله اول طلب را به آن‌ها پرداخت کنیم که حدود ۲۰ میلیارد تومان آن از طریق این ۲۰ پلاک قابل تهاتر است.

وی ادامه داد: با این کار آسفالت در کوی مهدیس، نور، کوی نورد، علوم پزشکی، فرهنگیان، ملاشیه و مندلی انجام می‌شود.

مبلغ املاک برای تهاتر را باید کارشناس رسمی دادگستری تعیین کند

در ادامه سید محمدجواد رضوی رئیس کمیسیون تحقیق، نظارت و بازرسی شورای اسلامی شهر اهواز نیز گفت: مبلغی که به عنوان ارزش این املاک تعیین می‌شود باید در شورا مصوب شود.

رضوی با اشاره به ترافیک سنگین در میدان دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: قاعده این است که مبلغ املاک برای تهاتر را کارشناس رسمی دادگستری تعیین کند؛ نمی‌شود کارشناس قرارگاه خاتم الانبیاء زمین‌های شهرداری را ارزیابی کند.

وی افزود: اینکه کارشناس دادگستری ارزش زمین‌ها را تعیین کند کار مشکلی نیست و مشمول زمان نمی‌شود و می‌توانستیم این کار را انجام دهیم نه اینکه به نماینده قرارگاه بگوییم خودت ارزیابی کن و حالا بگوییم مبلغ در نظر گرفته شده متفاوت است؛ بنابراین مسیر اشتباه بوده است.

قرارگاه خاتم الانبیاء در حال تحت فشار قرار دادن شورا و شهرداری است

در ادامه حجت‌الله زارع‌زاده نایب رئیس شورای شهر اهواز گفت: با وجود این همه تعامل، قرارگاه خاتم الانبیاء همراهی لازم را نداشته است و به نحوی در حال تحت فشار قرار دادن شورا و شهرداری است اما این موضوع نباید موجب شود قیمت واقعی اراضی شهر اهواز در نظر گرفته نشود و حقوق و سرمایه شهر ضایع شود.

نایب رئیس شورای شهر اهواز گفت: اگر ارزش زمین‌هایی که برای تهاتر در اختیار پیمانکار قرار گرفته بود به درستی تعیین می‌شد، شاید امروز دست‌مان بازتر بود.

وی با اشاره به تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی به دلیل شیوع کرونا در دو سال گذشته گفت: در صورت به بهره‌برداری نرسیدن پروژه تقاطع غیر همسطح میدان دانشگاه شهید چمران، با بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی از مهرماه امسال در این محدوده با ترافیک سنگین روبه‌رو می‌شویم بنابراین باید هر چه زودتر این پروژه به بهره‌برداری برسد.

فروش اموال شهرداری برای پرداخت بدهی‌ها باید از طریق مزایده کتبی انجام شود

در ادامه احمد سراج رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز نیز در این خصوص گفت: بر اساس قانون شهرداری‌ها، فروش اموال منقول و غیرمنقول شهرداری تنها از طریق مزایده کتبی قابل پذیرش است بنابراین واگذاری یا فروش اموال منقول و غیرمنقول به منظور پرداخت بدهی‌ها باید از طریق مزایده کتبی انجام شود.

وی افزود: در این خصوص در آیین نامه شهرداری‌ها، ترک تشریفات مزایده تجویز نشده است بنابراین این مساله می‌تواند محل اشکال و ایراد از سوی سازمان بازرسی و هیات تطبیق باشد.

تعیین قیمت زمین‌های اهواز برای تهاتر با قرارگاه خاتم توسط کارشناس دادگستری

عادل شیشه‌گری دبیر دوم شورای شهر اهواز نیز گفت: مقرر شده تهاتر از طریق تعیین قیمت از سوی کارشناس دادگستری انجام شود.

وی افزود: درخواست کنونی تنها برای دریافت مجور واگذاری این ۷۵ پلاک برای ادامه اجرای این دو پروژه است.

شیشه‌گری تصریح کرد: شهرداری‌ها باید اموال منقول و غیرمنقول را از طریق مزایده واگذار کنند اما قرارداد منعقد شده بر مبنای ماده ۳۱ قانون شهرداری بوده است؛ این ماده در مناقصه و مزایده جاری و ساری است بنابراین به استناد این ماده، مجوزی که می‌دهیم ترک تشریفات مزایده حذف می‌شود.

در نهایت این لایحه با رای اعضای شورا تصویب شد.

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.