مردم شادگان قربانی جاده ها و بی تفاوتی مسئولین می شوند

التزام - وضعیت جاده‌های شادگان چنان ایمن نیست که این موضوع باعث بروز نگرانی های عدیده در میان شهروندان شده است.
مردم شادگان قربانی جاده ها و بی تفاوتی مسئولین می شوند

التزام – کوثر کریمی – جنبه‌های خطرآفرین در خوزستان که تهدید کننده جان و سلامت مردم است، بسیارند؛ از آلودگی هوا و کمبود امکان های درمانی، نبود آب شرب سالم و آلودگی‌های زیست محیطی چون فاضلاب های شهری تا جادههای پر خطر و ناامن و غیر استاندارد که هر ساله جان بسیاری از مردم را گرفته و خانواده های بسیاری را داغدار عزیزانشان می‌کند.

از جمله این جاده‌های پر خطر و نا ایمن جاده دارخوین به خرمشهر، جاده دارخوین به شادگان و جاده فرعی بندرامام «ره» به شادگان «جاده قدمگاه» هستند که بارها شاهد تصادف های دل‌خراشی در مسیر آن بوده‌ایم، حوادثی که علاوه بر بی‌احتیاطی می‌توان نبود ایمنی و استانداردهای لازم را از دلایل وقوع آن دانست.

بسی جای تاسف است که در خوزستان و شهرستان‌هایی که شرکتهای بزرگی چون فولاد، پتروشیمی، بنادر و… در آن فعالیت می‌کنند، چنین راه‌های دسترسی پُرخطری وجود داشته باشد در حالی‌ که بیشتر تردد در چنین جاده‌هایی توسط نیروها و کارکنان همین شرکت‌ها انجام می شود.

پاسخ راهداری

مذخور شاوردی بیان کرد: در شادگان یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه و همچنین یک هزار و ۴۲۹ پُل و آبرو داریم؛ جاده‌های اصلی شادگان از وضعیت خوبی برخوردار هستند و خدا را شکر مشکلی نداریم.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان شادگان با اشاره به اینکه اکثر پل‌ها خاکریزی شدند، بیان کرد: علایم راهنمایی و رانندگی جاده‌ها برخی مواقع مانند سایر نقاط کشور بعد از نصب، سرقت می‌شود، حفاظ پل‌ها نیز دچار تخریب یا سرقت می‌شوند.

او در واکنش به بد بودن محور فرعی شادگان به بندرامام گفت: اداره راه و شهرسازی برای جاده شادگان به گرگر یک پروژه ۱۳ کیلومتری از سال ۹۴ تعریف کرده ولی به دلیل عدم پرداخت هزینه از سوی شرکت نفت فقط سه کیلومتر آن آسفالت شده است؛ نگهداری از ۱۷ کیلومتر این مسیر هم با راهداری است که مشکلی نداریم ولی به دلیل تعریف ترافیکی این راه در ۴۰ سال قبل، مقداری کم عرض است.

شاوردی یادآور شد: محور اصلی دارخوین به شادگان مشکلی ندارد(چاله‌ای ندارد، خط‌کشی شده و از علایم چشم گربه‌ای برای آن استفاده شده) ولی دو بانده شدن آن خواست عمومی مردم بود؛ شرکت ساخت و اداره راه و شهرسازی نیز با تعریف پروژه در چند قطعه به دنبال دو بانده کردن این جاده هستند.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان شادگان در خصوص گلایه مردم برای نامناسب بودن جاده فرعی شادگان و به بندرامام و عدم روشنایی مناسب این جاده بیان کرد: جاده فرعی اصلا مشکلی ندارد(پیچ ندارد، خط‌کشی شده و از علایم چشم گربه‌ای استفاده شده) و قطعاً روشنایی الزام ایمنی نیست بلکه ارتقای ایمنی محسوب می‌شود؛ جاده در لاین رفت و برگشت دو طرفه و مردم انتظار دارند همچون جاده‌های دو بانده با سرعت ۱۳۰ تا ۱۴۰ کیلومتر رانندگی کنند، که این صحیح نیست.

توضیح پلیس راه خوزستان

رییس پلیس راه خوزستان نیز می گوید: جاده قدمگاه یا همان خوردورق که خیلی مورد استفاده مردم شادگان قرار می گیرد، دو طرفه است و بیشتر از مسیرهای دیگر این شهرستان تصادف دارد؛ این جاده روشنایی ندارد، کم عرض است و متاسفانه ایمنی لازم و علایم راهنمایی هم ندارد.

سرهنگ رضا دولتشاهی ادامه می دهد: جاده دارخوین به شادگان هم کم عرض است ولی در حال اجرای عملیات تعریض هستند و پیشرفت فیزیکی خوبی هم دارد.

ضرورت ایمن سازی مسیرهای حادثه خیز شادگان

رییس پلیس راهور شادگان نیز چندین مرتبه با اشاره به وجود نقاط حادثه خیز در این شهرستان اظهار کرد: اقدام های شهرداری و راهداری در اصلاح نقاط حادثه خیز باید بیشتر شود.

او گفت: اصلاح نقاط حادثه خیز معابر، موجب کاهش تلفات انسانی حوادث راهنمایی و رانندگی خواهد شد.

سروان سلمان حاجتی بر ضرورت ارتقای ایمنی معابر این شهرستان تاکید کرد و افزود: در موضوع ترافیک و ایمنی راه ها، در برابر جان انسان ها مسوول هستیم و نقاط حادثه خیز شناسایی شده معابر  شادگان باید اصلاح شود.

این مقام مسوول همچنین اظهار کرده بود: شهرستان شادگان با حجم بالای ترافیک ورودی و خروجی فاقد جاده استاندارد کمربندی است. در حال حاضر وردی شهر از طرف میدان الغدیر تا خروجی شهر به سمت دارخوین به عنوان جاده کمربندی استفاده می شود که این محور فاقد ایمنی لازم است.

رییس پلیس راهور شادگان افزود: به منظور جلوگیری از وقوع حوادث دیگر در این محور جلسه هایی برگزار و مکاتبه هایی با اداره های مسوول در خصوص ایمن سازی این محور به انجام رسید ولی تا کنون اقدام موثری انجام نشده است.

رییس پلیس راهور شادگان در پایان اضافه کرد: انتقاد و شکایت های مردمی در خصوص ایمن سازی جاده کمربندی همسو با پلیس راهور شهرستان شادگان به ما واصل شده است، مگر چه اتفاق تلخ تری بیش از فوت عزیزان باید اتفاق بیفتد تا اقدام های لازم به انجام برسد.

۷۷ درصد ماموریت های اورژانس ۱۱۵ شادگان مربوط به تصادف ها است

نوراله طاهری مدیر شبکه بهداشت و درمان شادگان نیز اخیرا گفته حدودا ۷۷ درصد ماموریت های اورژانس ۱۱۵ شهرستان شادگان تا به حال مربوط به تصادف ها است.

تعریض جاده شادگان – گرگر در دستور کار قرار گرفت

امید صبری پور سرپرست اسبق فرمانداری شادگان نیز در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۴۰۰ از در دستور کار قرار گرفتن تعریض جاده دهستان بوزی به گرگر خبر داده گفته بود با احداث و تعریض ارتباطی این جاده، تحولی چشمگیر در تسهیل تردد روستاییان در این جاده شریانی ایجاد خواهد شد.

مردم خوزستان همچنان چشم امیدشان به دست یاری مسوولان و متولیان امری است که می‌توانند در این راستا و بهبود کیفیت راه ها و جاده‌های دسترسی شهری و بین‌شهری، به‌ ویژه در مسیرهای منتهی به شهرهای کو‌چک و روستاها و جاده‌های پرتردد کاری انجام دهند تا دیگر خانواده‌ای داغ‌ دار جان عزیزان و نان آورانش، آن‌هم به دلیل نبود ایمنی و امنیت فیزیکی جاده‌ها نباشد و بی‌شک این انتظار در خصوص جاده‌های مسیر تردد مسوولان و کارکنان شرکت‌های بزرگ نفتی و پتروشیمی مانند فولاد شادگان و شرکت نفت در امر بهسازی و ایمن‌سازی جاده شادگان، در قالب مسوولیت‌های اجتماعی بیشتر است.

متاسفانه تلاش‌ خبرنگار التزام برای مصاحبه با مجید ناصری‌نژاد نماینده‌ مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی بی نتیجه ماند./انتهای پیام

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.