خطر در کمین تامین موادغذایی؟!

التزامم - کارشناسان اقتصاد جهانی اظهار کردند: اگر جنگ روسیه و اوکراین بیش از حد انتظار طول بکشد، چالش‌ها در بازارهای موادغذایی و انرژی می‌تواند بسیار بدتر و منجر به اختلالات قابل ‌توجهی در زنجیره‌ تامین جهانی شود.
خطر در کمین تامین موادغذایی؟!

در یک گزارش تحقیقاتی اعلام شده که  بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل‌متحد، روسیه و اوکراین بیش از ۲۵ درصد تجارت جهانی گندم، بیش از ۶۰ درصد روغن آفتابگردان جهانی و ۳۰ درصد از تجارت جهانی جو را به خود اختصاص داده‌اند. روسیه همچنین صادرکننده جهانی کودهای شیمیایی است.

محققان افزودند: جنگ تاثیر زیادی بر زنجیره تامین و هزینه‌های کالاها، به ویژه موادغذایی دارد. دو کشور در بازار روغن و دانه‌های آفتابگردان، گندم و جو موقعیت غالبی دارند. روسیه و اوکراین کالاهای حیاتی برای صنایع راهبردی  وسایل نقلیه الکتریکی، عناصر خاکی کمیاب و کودهای پالادیوم و همچنین، انواع مختلفی از فلزات مانند سنگ آهن، مس و روی را تولید می‌کنند.

بر اساس گزارش رویترز، در حال حاضر شاهد تاثیر جنگ بر هزینه غذا هستیم زیرا کمبود کود، غلات و فلزات وجود دارد و این تاثیر قابل‌توجهی در سطح جهانی دارد. این جنگ تاثیر شدیدی بر اقتصادهای در حال توسعه به دلیل کاهش میزان صادرات جهانی موادغذایی از روسیه و اوکراین خواهد داشت.

مزارع اوکراین به دلیل بمباران یا عدم‌داشتن یک فصل مناسب کاشت بهاره در ماه‌های آینده در معرض خطر جدی قرار دارند و این به اوکراین اجازه نمی‌دهد آن‌طور که انتظار می‌رود تولید کند. روسیه در جنگ به تولید کالاها ادامه داده است، اما به دلیل تحریم‌ها و ممنوعیت‌ها سعی کرده کالاها را برای خود نگه دارد تا از بازار داخلی خود به جای صادرات محافظت کند.

محققان در مورد مسائل جاری در زنجیره تامین جهانی اظهار کردند: این بیماری همه گیر همچنان بر تجارت جهانی، عدم تطابق عرضه و تقاضا، توقف حمل‌ونقل، افزایش تورم، کمبود و اختلال در زنجیره تامین تجارت تاثیر می‌گذارد. در نتیجه جنگ، ممکن است کمبود مواد غذایی بدتر از آنچه تاکنون دیده‌ایم را همراه با افزایش قیمت‌ها داشته باشد. نتایج بررسی نشان داد که جنگ اوکراین روسیه اثرات سرریز اقتصادی در سطح جهان خواهد داشت.

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.