بی‌خانمان‌ها چطور ماهانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون قسط بدهند؟

التزام - در حالی مسئولان وزارت راه پیشتر بر ۲۰ ساله بودن دوره بازپرداخت و اقساط ۳ تا ۵ میلیون تومانی وام نهضت ملی مسکن تاکید کرده‌ بودند که سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید شب گذشته از قسط ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی رونمایی کرد.
بی‌خانمان‌ها چطور ماهانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون قسط بدهند؟

دولت سیزدهم در راستای حل مشکل مسکن اقشار ضعیف از طرح ساخت ۴ میلیون مسکن با آورده حداقلی حدود ۴۰ میلیون تومان و تسهیلات ۳۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی رونمایی کرد تا بی خانمان‌ها در وضعیتی که قیمت مسکن به شدت افزایش یافته است، بتوانند با حداقل هزینه‌ صاحب مسکن شوند.

یکی از مهمترین مشکل عموم مردم برای خانه دار شدن، تامین آورده اولیه و پرداخت اقساط هست، به همین دلیل سعی دولت جدید این بوده که هم آورده اولیه و هم مبلغ اقساط در کمترین مبلغ ممکن باشد تا دهک های پایین از پس پرداخت آن برآیند.

بر همین اساس، طیق گفته محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی ، زمان بازپرداخت تسهیلات ۲۰ ساله در نظر گرفته شد تا میزان اقساط ماهانه کمتر شود.

رستم قاسمی وزیر فعلی راه و شهرسازی هم پیشتر در همین باره گفته بود، زمان بازپرداخت اقساط طرح نهضت ملی مسکن ۲۰ ساله است و در حال توافق با سازمان مدیریت و بانک مرکزی هستیم تا اقساط این طرح به صورت پلکانی و منطبق با توانمندی مردم تعیین شود. از سوی دیگر بخشی از این اقساط را دولت پرداخت خواهد کرد که هزینه های مردم کاهش پیدا کند. البته میزان این حمایت دولتی بعدتر اعلام خواهد شد.

دیماه سال گذشته محمودزاده معاون مسکن و ساختمان از تامین ۵۰ تا ۵۵ درصد هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از طریق تسهیلات خبر داد و گفته بود: اقساط وام نهضت ملی مسکن برای کم‌درآمدها ۲٫۵ میلیون تومان است.

وی درباره اقساط خرید این واحدهای مسکونی گفت: باز پرداخت تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد محاسبه می شود و در قانون جهش تولید، صندوق ملی مسکن پیش بینی شده است که براساس دهک های جامعه ما به التفاوت بین ۱۸ درصد را محاسبه و توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی اضافه کرده بود: صندوق ملی مسکن، مبلغ قابل توجهی را برای دهک های‌ اول تا ششم جامعه طراحی کرده است که براساس آن اقساط پایین ترین دهک از مبلغ ۲٫۵ میلیون آغاز و هر چقدر مبلغ تسهیلات بالاتر باشد، اقساط نیز افزایش می یابد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفته بود: میزان تسهیلات از ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان و نرخ بهره از ۵ تا ۱۸ درصد متغیر است که یارانه نرخ بهره به همه اقشار به یک میزان پرداخت نمی‌شود.

بر اساس اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی، قسط وام ۴۵۰ میلیون تومانی با نرخ بهره ۵ درصدی در سال اول (پلکانی) ۲ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است و در سال بیستم میزان اقساط به ۴ میلیون و ۶۹ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که شب گذشته سرپرست شرکت‌ عمران شهرهای جدید ایران اعلام کرد: دوره بازپرداخت تسهیلات ۳۵۰ تا ۴۵۰ میلیونی نهضت ملی مسکن را 5ساله پیش‌بینی کرده‌ایم که قسط ماهانه وام ۳۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان است.

اعلام بازپرداخت ۵ ساله و اقساط ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی یا به دلیل بی اطلاعی مدیر مربوطه انجام شده و یا اینکه تصمیم جدیدی در این باره اتخاذ شده است که اگر چنین باشد، نیاز به بازنگری جدی در این تصمیم است. چرا که مردمی که توان تامین آورده اولیه ۴۰ میلیون تومان را ندارند، چطور می توانند ماهانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان اقساط بدهند.

در پایان با توجه به گستردگی طرح نهضت ملی مسکن، پیشنهاد می‌شود در رابطه با این برنامه بزرگ دولت یک سخنگوی واحد از سوی وزیر راه و شهرسازی منصوب شود.

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.