افزایش ۱۲۰درصدی صادرات کالا به عراق از مرز چذابه

التزام - فرماندار دشت آزادگان گفت: سال گذشته ( ۱۴۰۰) مقدار ۴۳۸ هزار و۶۸۲ تن کالای غیرنفتی به ارزش ۱۰۶میلیون و ۵۱۰ هزار و ۲۵دلار از طریق بازارچه مرزی چذابه به عراق صادر شد که از نظر ارزش در مقایسه با سال ماقبل آن ۱۲۰درصد و از لحاظ وزنی ۲۶۷درصد افزایش را نشان می‌دهد.
افزایش ۱۲۰درصدی صادرات کالا به عراق از مرز چذابه

حمید سیلاوی افزود: مصالح ساختمانی ، تره بار ومیوه ، لوازم خانگی ، لبنیات و آهن آلات از مهمترین اقلام صادراتی به عراق از بازارچه مرزی چذابه بوده است.
به گفته وی در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۱۸هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۴۸میلیون و ۴۶۶هزار و ۵۰۶ دلار از بازارچه مرزی چذابه به عراق صادر شد.
فرماندار دشت آزادگان ابراز امیدواری کرد امسال با توجه به رویکرد دولت سیزدهم در توسعه تجارت خارجی با کشورهای همسایه ، حجم صادرات کالا از بازارچه مرزی چذابه افزایش یابد.

۲ سال اخیر به علت همه گیری ویروس کرونا حجم صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق از مرزهای چذابه و شلمچه روند کاهشی داشته است.
مرزهای زمینی چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز ، شلمچه در ۱۵کیلومتری غرب خرمشهر و مرز دریایی خرمشهر از تیرماه ۱۳۸۲ برای صادرات کالا به عراق و در مهرماه همان سال برای عزیمت زائران عتبات عالیات به شهرهای مقدس عراق بازگشایی شدند.
استان خوزستان با ۲ استان میسان و بصره عراق مرز مشترک داشته و با این استان ها روابط اقتصادی ، فرهنگی ، آموزشی و تجاری دارد.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.