کمتر از ۳۵ درصد برنامه کنترل کانون‌های ریزگرد خوزستان اجرا شده است

التزام - مدیرکل منابع طبیعی خوزستان با تاکید بر لزوم کنترل کانون‌های هفت‌گانه گرد و غبار استان، گفت: همه کارهای انجام‌شده در کانون‌های گرد و غبار کمتر از ۳۵ درصد کارهایی است که باید انجام می‌شدند.
کمتر از ۳۵ درصد برنامه کنترل کانون‌های ریزگرد خوزستان اجرا شده است

محمدتقی سجادی در جشن هفته درختکاری که امروز (۱۸ اسفندماه) برگزار شد، با تبریک هفته منابع طبیعی اظهار کرد: مسائل و مشکلات زیست محیطی خوزستان و مسائل مرتبط با حوزه منابع طبیعی بسیار گسترده‌تر از حوزه و حریم شهرها است. طبق مطالعات انجام‌شده عرصه‌های منابع طبیعی خوزستان بالغ بر ۵ میلیون هکتار است که از این رقم، حدود یک میلیون و ۲۴۵ هزار هکتار عرصه‌های بیابانی هستند و حدود ۳۴۵ هزار هکتار از این عرصه‌های بیابانی، کانون‌های تولیدکننده گرد و غبار هستند.

وی افزود: دو کانون از کانون‌های هفت‌گانه گرد و غبار، در پیرامون شهر اهواز قرار دارند که گرد و غبار ناشی از این کانون‌ها اهواز را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سجادی گفت: در سال‌های گذشته اقدامات خوبی به ویژه در کانون‌های شرق و جنوب‌شرق اهواز انجام شده و در این کانون‌ها بالغ بر ۲۵ هزار هکتار معادل ۴ میلیون اصله نهال کشت شده است. در حدود ۳۰ هزار هکتار نیز کارهای مدیریت روان‌آب و در ۱۸۰ هزار هکتار برنامه‌های قرق و احیای پوشش طبیعی عرصه‌های تولیدکننده گرد و غبار و عمدتاً در پیرامون اهواز انجام شده است اما همه کارهای انجام‌شده در کانون‌های گرد و غبار کمتر از ۳۵ درصد کارهایی است که باید انجام می‌شدند.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان گفت: باید با توجه بیشتر این حرکت بالنده سرعت پیدا کند و بخش‌های باقی‌مانده از عرصه‌هایی که شهر اهواز و دیگر شهرهای استان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، کامل و ساماندهی شوند.

وی بیان کرد: در جلسه‌ای که دو شب پیش با حضور معاون اجرایی رئیس جمهور در استانداری خوزستان تشکیل شد، قول مساعدی در خصوص تأمین منابع مورد نیاز برای تکمیل پروژه‌های توسعه درختکاری و فضای سبز در کانون‌های تولیدکننده گرد و غبار داده شد که امیدواریم با تأمین این منابع و تثبیت ظرفیت‌های آبی برای کامل شدن اقدامات و پروژه‌های لازم به منظور جلوگیری از ایجاد گرد و غبار یا کنترل گرد و غبار در کانون‌های داخلی، انجام شود.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان گفت: بخش قابل توجهی از گرد و غبارهایی که اهواز و دیگر شهرهای بزرگ خوزستان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، منشأ خارجی دارند. البته تدبیری در این خصوص انجام و بحث فعال شدن دبیرخانه دائمی کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار برای پیگیری رئوس اقدامات مورد نیاز در کشورهای مجاور که گرد و غبار تولیدشده در عرصه‌های بیابانی آن‌ها خوزستان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، انجام شده است تا این کانون‌ها مدیریت و کنترل شوند. امیدواریم در سال آینده اقدامات خوبی در این حوزه انجام شود.

وی افزود: امسال نیز در راستای توسعه فضای سبز خوزستان، توسعه زراعت چوب به منظور حفظ، حراست و صیانت از جنگل‌های طبیعی انجام شده است. با وجود اینکه به ظاهر شاید خوزستان، استانی بیابانی تلقی شود ولی حدود یک میلیون هکتار جنگل طبیعی دارد که حفظ و حراست از این عرصه‌ها وظیفه ذاتی همه ما است.

سجادی ادامه داد: توسعه زراعت چوب به منظور تولید چوب، توسعه فضای سبز به صورت اقتصادی و با هدف برداشت چوب و حراست از منابع طبیعی و خدادادی است که برای انجام این کار در حدود ۷ هزار هکتار عقد قرارداد انجام و ظرفیت‌سازی شده تا توسعه درختکاری با این هدف انجام شود.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان افزود: برای اولین بار نیز در حدود ۸۰ هزار هکتار طرحی با عنوان “بیابان‌زایی مشارکتی” با بخش‌های غیردولتی پیش‌بینی شده تا با انجام سایر اقدامات در این حوزه تحول رخ دهد و مسیر کند سیستم دولتی را پوشش دهد.

وی در خصوص تعامل با شهرداری افزود: در این زمینه از وضعیت موجود شهر راضی نیستیم؛ شرایط تعامل دوطرفه شهرداری به ویژه مجموعه سازمان پارک‌ها بسیار می‌تواند بهتر از وضع موجود باشد البته با رایزنی‌های انجام شده با شورای شهر امیدواریم اهواز از ظرفیت‌های منابع طبیعی در توسعه فضای سبز به خوبی بهره‌مند شود.

سجادی گفت: این آمادگی وجود دارد تا با تیم مشترک به صورت مستمر ظرفیت‌های موجود بررسی شود و در زمینه‌های مورد نیاز برای کمک به توسعه فضای سبز اهواز و پیرامون شهر اقدام شود و سرانه فضای سبز افزایش یابد.

وی افزود: حدود ۱۴۰ هزار هکتار پارک جنگلی دست‌کاشت در خوزستان وجود دارد که بخش قابل توجهی از آن در فاصله‌های نزدیک از شهر اهواز هستند. اگر شورای شهر به شکلی بحث محدودیت‌ها را حل کند تا از این ظرفیت‌ها برای کمک به شهروندان استفاده شود. همچنین ‌سالانه برای توسعه فضای سبز به ۵ میلیون اصله نهال نیاز داریم که با ظرفیت و زیرساخت‌های خوب موجود امیدواریم این کار انجام شود.

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.