حذف ارز ترجیحی؛ از اثرات آن در بازار تا راهکارها

التزام - رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: حذف ارز ترجیحی سبب افزایش قیمت نهاده‌های دامی، محصولات پروتئینی و محصولات مختلف و احتمال افت تولید به ویژه در زمینه گوشت و مرغ در دو سه ماه اول می‌شود. وقتی قیمت‌ها افزایش پیدا کند و مصرف کننده توان خرید نداشته باشد، تولید خود به خود افت پیدا می‌کند.
حذف ارز ترجیحی؛ از اثرات آن در بازار تا راهکارها

خدارحم امیری‌زاده درباره اثرات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازار اظهار کرد: طرح اصلاح و کارآمدسازی نظام یارانه‌ای کشور به نظر ما دارای سه وجه است. یک وجه آن دولت، وجه دیگر مربوط به بنگاه‌های تولیدی نظیر دامداری‌ها، کارخانجات و صنایع روغنی، لبنی و غیره و وجه سوم مربوط به مردم است که مصرف کننده هستند.
وی افزود: به صورت طبیعی این طرح وقتی اجرا می‌شود، یک پیامدهایی خواهد داشت که این پیامدها برای دولت و مردم بسیار مهم هستند. از جمله آن‌ها می‌توان به احتمال بروز پدیده احتکار نهاده‌های دامی به ویژه در شرکت‌های خصوصی واردکننده به کشور و همچنین انبارداران اشاره کرد که این اتفاق در ماه‌های اول طرح ممکن است به وجود بیاید.
امیری زاده ادامه داد: حذف ارز ترجیحی سبب افزایش قیمت نهاده‌های دامی، محصولات پروتئینی و محصولات مختلف و احتمال افت تولید به ویژه در زمینه گوشت و مرغ در دو سه ماه اول می‌شود. وقتی قیمت‌ها افزایش پیدا کند و مصرف کننده توان خرید نداشته باشد، تولید خود به خود افت پیدا می‌کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص اثرات دیگر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: اختلاف ارز دولتی با ارز در بازار آزاد که حدود ۵ یا ۶ برابر است، باعث افزایش قیمت چشمگیر نهاده‌ها و در نهایت محصولات خواهد شد و این اقدام احتمالا یکسری نابسامانی در بازار برای کوتاه‌مدت هم به وجود می‌آورد که شامل بالارفتن قیمت‌ها، کمبود و احتکار، کاهش قدرت خرید و کاهش مصرف و کاهش تولید می‌شود.
وی افزود: جلسات متعددی در این زمینه گرفته شده است و آمادگی لازم برای مشکلات احتمالی طرح نظیر کاهش مصرف بازار به دلیل افزایش قیمت‌ها، کاهش نقدینگی جهت خرید نهاده‌های اولیه و احتمال افزایش سایر هزینه‌ها مانند حمل و نقل، کارگری و کاهش تولید، رشد منفی جوجه‌ریزی و احتمال افزایش قیمت گوشت و مرغ و صف‌های طولانی جهت خرید گوشت و مرغ منجمد با توجه به اختلاف بسیار زیاد آن با مرغ گرم را داریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه در این راستا راهکارهایی نیز ارائه داده‌ایم، اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم نظیر هماهنگی با کشتارگاه‌های مورد تأیید شرکت پشتیبانی امور دام جهت خرید گوشت و مرغ مازاد مصرف، آمادگی کامل اتحادیه‌ها و جلسات با آن‌ها و تعیین رابط برای هر بخش و ذخیره‌سازی مناسب نهاده‌های دامی در انبارهای استانی و بندر امام را انجام داده‌ایم.
امیری زاده ادامه داد: همچنین جهت ذخیره‌سازی گوشت و مرغ، سردخانه‌ها را افزایش داده‌ایم تا اگر افزایش قیمتی صورت بگیرد، شرکت پشتیبانی امور دام گوشت و مرغ را از تولیدکننده‌ها خریداری و به صورت منجمد وارد بازار کند.
وی افزود: راهکارهای دیگر از جمله دامدارکارت، کشاورزکارت و در آینده نیز مرغ کارت را خواهیم داشت. در این زمینه دامداری‌ها را به بانک‌ کشاورزی معرفی می‌کنیم تا تسهیلات ۱۰ تا ۱۲ درصدی برای خرید نهاده‌هایشان بگیرند تا کمکی به آن‌ها شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه آمادگی‌های لازم جهت رویارویی با شرایط حذف ارز ترجیحی را داریم، اظهار کرد: در این راستا آمادگی ذخیره‌سازی نهاده‌ها، ذخیره‌سازی گوشت و مرغ و خرید گوشت مازاد مصرف بازار را داریم.

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.