گلایه شهروندان شادگان از انباشت زباله‌ها

التزام - جمع‌آوری نشدن زباله‌های برخی مناطق شهر شادگان در روزهای اخیر به یک مشکل جدی برای شهروندان تبدیل شده و بهداشت و سلامت آنان را به خطر انداخته است.
گلایه شهروندان شادگان از انباشت زباله‌ها

شهروندان شادگان مدتی است با چالش جمع‌آوری نشدن زباله روبه رو هستند، مشکلی که چهره این شهر را زشت کرده ضمن اینکه بوی تعفن ناشی از انباشت زباله علاوه بر آزار شهروندان، بهداشت و سلامت آنها را نیز به خطر انداخته است. 

مناطق حاشیه شهر شادگان مانند کوی عبودی، ایثارگران، پاسداران و کوی سید شریف مناطقی هستند که انباشت زباله و نخاله‌های ساختمانی در آنها مشکل ساز شده است.  

سطل‌ها و مخازن زباله که قرار بود برای جمع‌آوری زباله باشد اکنون در محاصره زباله‌هایی است که رها و پراکنده شده و به یک چالش زیست محیطی شده تبدیل شده است؛ بوی بد، جمع شدن حشرات موذی، ولگردی حیوانات در اطراف زباله‌ها، دود ناشی از آتش زدن آنها برخی از مشکلاتی است که دست‌کم در ظاهر قابل دیدن است.

دلیل انباشت زباله تنها و فقط نهاد شهرداری نیست، هر چند این نهاد می‌تواند با برنامه‌ریزی منسجم‌تر به رفع این معضل کمک کند اما کوتاهی برخی از شهروندان هم در این زمینه قابل توجه است.

یکی از ساکنان کوی عبودی شادگان گفت: جاری شدن شیرابه ناشی از انباشت زباله در این منطقه سلامت ساکنان را به خطر انداخته است.

سالم مجدمی افزود: وضعیت بهداشت این شهر به دلیل انباشت زباله اسفبار ، و بوی تعفن همه جا را دربرگرفته است و می‌توان گفت شهر تبدیل به زباله‌دان شده است.

وی بیان کرد: ارایه نشدن خدمات شهری مناسب موجب انباشت زباله شده و مردم از این وضعیت ناخرسندند، مردم از شهردار و اعضای شورای شهر انتظار شهری تمیز و عاری از زباله دارند.

دیگر شهروند ساکن منطقه ایثارگران شادگان نیز گفت: با توجه به وضعیت شیوع کرونا انباشت زباله در سطح شهر مزید بر علت شده و مردم از این وضعیت نگران هستند.

مریم جنامی ادامه داد: از آنجا که زباله‌ها حاوی بسیاری از عوامل بیماری‌زا هستند باید به‌ موقع جمع‌آوری، معدوم و از انتشار آنها در محیط‌ زیست جلوگیری شود. 

وی افزود: مردم شادگان از حداقل امکانات رفاهی برخوردار هستند و اینکه شهری پر از زباله و به دنبال آن افزایش سگ‌های ولگرد و حشرات موذی را شاهد باشند ظلم بزرگی در حق آنها است.

یکی از ساکنان کوی سید شریف شادگان با بیان اینکه نظافت حق مسلم شهروندان است، گفت: پراکندگی زباله‌ها علاوه بر ایجاد چهره نامناسب و زشت در شهر، موجب بروز بیماری و ناراحتی مردم شده است.

صادق آلبوغبیش با اظهار تاسف از وضعیت بهداشتی این شهر گفت: بوی تعفن در همه جای شهر به ویژه مناطق حاشیه شهر و محروم، مردم را آزار می‌دهد؛ باید از مسوولان مربوطه سووال کرد تا کی باید مردم شادگان صبوری کنند؟

تولید روزانه ۹۰ تن زباله در شادگان

شهردار شادگان بیان کرد: کارکنان سازمان پسماند و خدمات شهری شادگان روزانه یک نوبت زباله را از سطح شهر جمع‌آوری و به گود زباله منتقل می‌کنند.

مرتضی زاهدی با بیان اینکه تولید زباله در شادگان روزانه ۹۰ تن است که نسبت به جمعیت بسیار بالاست افزود: متاسفانه برخی شهروندان در ساعت مشخص شده زباله را برای جمع‌آوری بیرون نمی‌گذارند و این امر سبب انباشت زباله می‌شود.

وی از شهروندان خواست تا زباله‌ها را در ساعت مشخص شده و پیش از ساعت ۲۱ بیرون از منزل قرار دهند تا شهرداری مجبور نباشد در ۲۴ ساعت چند بار زباله‌ها را از سطح شهر جمع‌آوری کند.

شهردار شادگان بیان کرد: در صورت رعایت شهروندان و همکاری آنان با شهرداری زباله‌ای در شهر انباشته نخواهد شد.

زاهدی با بیان اینکه همه به عنوان شهروند وظیفه داریم با شهرداری همکاری کنیم، افزود: نتیجه همکاری با پاکبانان داشتن شهری تمیز و زیبا است؛ اگر شهرداری مجبور نباشد در ۲۴ ساعت چند بار زباله‌ها را از سطح شهر جمع‌آوری کند، قادر خواهد بود خدمات بهتری به شهروندان ارایه کند.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2022 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.