آب آشامیدنی و جاده تنها مطالبه اهالی منطقه سربی آرپناه لالی

التزام - ۳۰۰ خانوار عشایری و روستایی منطقه سربی آرپناه شهرستان لالی همچنان در انتظار تامین آب آشامیدنی سالم و پایدار و جاده دسترسی مناسب و ایمن می باشند.
آب آشامیدنی و جاده تنها مطالبه اهالی منطقه سربی آرپناه لالی

یکی از اعضای شورای اسلامی منطقه سربی گفت: این منطقه شامل پنج روستای سربی،دل،ده دی،پاراک آبکوه،ده دلویان با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ خانوار می باشد که شغل آنها دامداری و کشاورزی می باشد.
منصور داودی در ادامه به مشکلات این مناطق اشاره کرد و افزود: جاده این روستاها خاکی و بسیار سخت گذر می باشد و تردد فقط با خودروی نیسان وانت و خودروهای کمک دار امکان پذیر است و هرسال شاهد حوادث ناگوار رانندگی در جاده های این منطقه هستیم.
وی اظهار داشت: در فصل بارندگی به دلیل کوهستانی بودن منطقه و طغیان رودخانه جاده منطقه سربی آرپناه به کلی مسدود می شود و امکان تردد تا کاهش حجم آب رودخانه وجود ندارد.
یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی منطقه سربی که خود ساکن این منطقه می باشد نیز گفت: دانش آموزان مقطع متوسطه اول این منطقه به دلیل نبود مدرسه روزانه باید مسیر زیادی را پیاده طی کنند. دانش آموزان برای رفتن به مدرسه باید از دره های خطرناک عبور کنند که علاوه بر خطر جانی ه موقع به مدرسه نمی رسند.

بهرام نوروزی در ادامه اظهار داشت: بعد از جاده مهترین مشکل اهالی منطقه سربی آرپناه نبود آب سالم آشامیدنی می باشد. برخی روستاهای این منطقه در هفته تنها یک روز آب دارند و برخی هم به کلی از  آب آشامیدنی محروم هستند.  
وی افزود: اهالی منطقه به ویژه بانوان برای تامین آب مورد نیاز روزانه خانواده و نیز احشام باید روزانه راهی چشمه و یا مخازن ذخیره آب شوند. 
نوروزی در ادامه گفت: زنان روستایی منطقه روزانه به صورت نوبتی از صبح تا شب درگیر حمل و انتقال آب برای ذخیره سازی هستند که در این راه متحمل سختی و مشقت زیادی می شوند.

وی گفت: خانوارهای ساکن این منطقه تولید کننده و مولد هستند که روی پای خود ایستاده اند که در صورت فراهم نکردن امکانات ، کار و تولید را رها کرده و راهی مناطق حاشیه ای شهرها خواهند شد.
فرماندار لالی درباره مشکلات این منطقه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بخش هتی از جمله محرومترین بخش های استان خوزستان در شهرستان لالی می باشد که اکثر حوزه های عشایری نیز در این منطقه مستقر هستند.
گودرز ترکی زاده اظهار داشت: به غیر از منطقه سربی مناطق اطراف آن نیز دارای مشکلات بسیاری هستند که متولی رسیدگی به این مشکلات امور عشایر می باشد هر چند خدماتی در این منطقه از سوی امور عشایر انجام شده است.
وی در ادامه در خصوص مشکل تامین آب منطقه سربی اظهار داشت: علاوه بر بخش هتی حدود ۲۰ روستای اندیکا آب مورد نیاز خود را از چاه و تاسیسات منطقه آرپناه تامین می  کنند این در حالی است که بنا به اعلام آبفا شهرستان لالی یک روز در میان آب وارد شبکه توزیع روستاهای مذکور می شود.
فرماندار لالی افزود: بنا به اعلام مدیر عامل آب و فاضلاب استان خوزستان با حفر یک حلقه چاه در آینده نزدیک مشکل آب آشامیدنی این روستاها حل خواهد شد.
وی همچنین در خصوص مشکل جاده و دیگر مشکلات منطقه سربی اظهار داشت:مقرر شده از محل اعتبارات سازمان امور عشایر کشور اعتباری برای حل مشکلات مناطق عشایری لالی اختصاص داده شود ضمن اینکه این فرمانداری هم از محل اعتبارات ارزش افزوده و روستاهای فاقد دهیاری و مناطق عشایری اعتباری را به عنوان اعتبار تکمیلی به این بخش اختصاص دهد. 
ترکی زاده گفت: همچنان در انتظار تخصیص اعتبار از سوی سازمان امور عشایر کشور هستیم به محض تخصیص اعتبار ، فرمانداری لالی نیز با تامین مابقی اعتبار برای حل مشکلات منطقه سربی وارد عمل می شود.

شهرستان لالی با ۲ بخش مرکزی و هتی در ۱۷۰ کیلومتری شمال مرکز استان خوزستان واقع است.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.