درآمد صادرات نفت ایران به ۸.۷ میلیارد دلار رسید

التزام - صادرات نفتی در فصل نخست 1400 با حدود 2.3 برابر افزایش نسبت به فصل مشابه سال قبل، معادل 8.7 میلیارد دلار اعلام شده است.
درآمد صادرات نفت ایران به ۸.۷ میلیارد دلار رسید

طی دهه ۱۳۹۰ میانگین سهم بخش استخراج نفت، گاز و پالایش نفت در تولید ناخالص ‌داخلی ایران حدود ۱۲٫۶ درصد بود که بالاترین سهم در این دهه مربوط به سال ۱۳۹۰ با رقم ۲۰٫۶ درصد است. از سال ۱۳۹۷ روند نزولی کاهش سهم نفت در کل تولید، آغاز شد که با تشدید تحریم‌ ها در سال ۱۳۹۸ به ۷٫۳ درصد و در سال ۱۳۹۹ هم به حدود ۵ درصد رسید.

در بهار ۱۴۰۰، ارزش افزوده بخش نفت به قیمت ‌های ثابت سال ۱۳۹۵، با افزایش ۲۳ درصدی در مقایسه با فصل مشابه سال قبل همراه بود که آثار آن در بهبود نسبی سهم نفت در تولید و همچنین در صادرات نمایان شد. در فصل نخست ۱۴۰۰ سهم نفت از کل تولید به حدود ۶ درصد نزدیک شد و سهم این بخش از کل صادرات کالایی حتی به ۵۰ درصد هم رسید. صادرات نفتی در فصل نخست ۱۴۰۰ با حدود ۲٫۳ برابر افزایش نسبت به فصل مشابه سال قبل، معادل ۸٫۷ میلیارددلار اعلام شده است.

در مجموع در مقایسه با فصل ابتدایی سال ۱۳۹۹، نقش نفت در اقتصاد ایران به ویژه از منظر سهم در کل صادرات کالایی افزایش قابل توجهی داشته و در مقابل از سهم بخش غیرنفتی در صادرات کل کاسته شده است.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.