نیاز به افزایش واردات برنج نیست

التزام - دبیر انجمن برنج ایران با تاکید بر اینکه کاهش تولید نسبت به دو سال گذشته به معنی نیاز به افزایش واردات نیست، افزود: به طور معمول کشور ما نیاز به واردات ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن برنج دارد، در حالی که واردات در چند سال اخیر دست کم یک میلیون تن بوده و این به معنی انبارهای پر از برنج مازاد است.
نیاز به افزایش واردات برنج نیست

جمیل علیزاده شایق با انتقاد از هجمه برای واردات برنج به بهانه کمبود تولید ناشی از خشکسالی، اظهار کرد:  هر ساله به طور متوسط در کشور ۲ میلیون ۲۰۰ هزار تن برنج تولید می‌شود. 

وی ادامه داد: در دو سال اخیر، سال‌های ۹۹ و ۹۸ به دلیل شرایط استثنایی آب و هوایی و بارش مناسب تولید با افزایش ۲۰۰ هزار تنی به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید.  

به گفته علیزاده شایق؛ پیش بینی‌ها نشان می‌دهد به رغم خشکسالی امسال میزان تولید کمتر از دو سال قبل، اما مطابق هر ساله به میزان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن شود. 

 وی با تاکید بر اینکه کاهش تولید نسبت به دو سال گذشته به معنی نیاز به افزایش واردات نیست، افزود: به طور معمول کشور ما نیاز به واردات ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن برنج دارد که در دو سال اخیر کمتر شده بود، در حالی که واردات در چند سال اخیر  یک میلیون تن بوده است.

وی با بیان اینکه مازاد واردات در دو سال افزایش تولید نیز ادامه داشته است، گفت: به عبارت دیگر در چند سال اخیر هر ساله دست کم ۲۰۰ هزار تن بیش از نیاز کشور برنج واردات شده و اکنون انبارها پر است. 

علیزاده شایق معتقد است؛ در بدترین حالت تولید داخل، نباید کسری در کشور باشد که به بهانه آن درخواست افزایش واردات بدهند یا درباره لغو ممنوعیت در فصل برداشت چانه زنی کنند. 

علیزاده شایق تصریح کرد: ما مخالف واردات برای تامین کسری برنج کشور نیستیم، اما نباید اجازه دهیم با راه انداختن بحث انحرافی لزوم لغو ممنوعیت واردات در فصل برداشت یا بهانه خشکسالی زمینه برای واردات بیشتر فراهم شود. 

دبیر انجمن برنج ایران افزود: ما معتقدیم باید واردات به هر میزان که کشور نیاز دارد انجام شود، اما نباید با ایجاد هیاهو واردات در فصل برداشت محصول داخلی، میدان را به دلال دهیم تا کشاورزان را برای پایین آوردن قیمت دسترنج‌شان در فشار قرار دهد. 

علیزاده شایق یادآور شد: در سالجاری سودجویان خبر رسانی کردند که تا حداکثر ۳ ماه دیگه برنجی در انبارها نیست در حالی که می‌بینیم در بازار به وفور برنج داخلی و خارجی یافت می‌شود. 

وی خواستار برخورد قانونی با کسانی شد که با اخبار  دروغ یا راه اندازی بحث‌های انحرافی بازار داخلی را ملتهب می‌کنند و فرصت گران فروشی می‌دهند.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.