جهش‌های ویروس کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند

التزام - وزرای دارایی گروه ۲۰ نگران گسترش ویروس جدید کرونا و نابرابری واکسیناسیون در دنیا و تاثیر آن بر رشد اقتصا جهان هستند.
جهش‌های ویروس کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند

 به نقل از رویترز، وزرای دارایی ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا هشدار دادند افزایش موارد ابتلا به انواع جدید کرونا و دسترسی ضعیف به واکسن این بیماری در کشورهای در حال توسعه، بهبود اقتصاد جهان را تهدید می‌کند.

 اجلاس جی۲۰ در در شهر ونیز ایتالیا اولین دیدار حضوری وزرای این گروه از آغاز همه‌گیری کرونا بود. یکی از تصمیماتی که در این اجلاس گرفته شد وضع قوانین جدید با هدف توقف کاهش نرخ بهره در کشورهای مختلف بود.

 به این ترتیب سران گروه جی ۲۰ می‌توانند یک حداقل نرخ مالیات تا ۱۵ درصد وضع کنند که باعث می شود صدها میلیارد دلار به ذخایر عمومی که تحت فشار بحران کرونا هستند بازگرداند.

 در بیانیه پایانی این اجلاس آمده است دورنمای اقتصاد جهان به خاطر آغاز واکسیناسیون و بسته‌های حمایت اقتصادی، نسبت به مذاکرات جی ۲۰ در ماه آوریل بهبود یافته  ولی جهش‌های ویروس کرونا و گسترش سریع ویروس دلتا روند بهبودی را بی‌ثبات کرده است.

 در حالی که کشورهای عضو جی ۲۰ قول داده‌اند از تمام ابزارهای سیاسی خود برای مبارزه با بحران کرونا استفاده کنند، ایتالیای میزبان این اجلاس اعلام کرد توافقی هم برای عدم وضع محدودیت‌های جدید برای مردم صورت گرفته است.

 وزیر اقتصاد ایتالیا گفت:«ما همه موافقیم که نباید هیچ محدودیت دیگری برای حمل و نقل و فعالیت‌های مردم در نظر گرفته شود».

 وزرای جی۲۰  علیرغم تاکید بر حمایت از تقسیم عادلانه واکسن کرونا در سراسر جهان، هیچ اقدام عملی برای این کار پیشنهاد ندادند و صرفاً بر کمک ۵۰ میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول، بانک جهانی، سازمان بهداشت جهانی و سازمان تجارت جهانی تاکید کردند.

 فاصله واکسیناسیون ثروتمندان و فقرا در دنیا بسیار زیاد است. در حالی که بسیاری از کشورهای ثروتمند دنیا در حال حاضر حداقل دوز اول واکسن کرونا را به بیش از دو سوم از  شهروندان خود تزریق کرده‌اند، این رقم برای بسیاری از کشورهای آفریقایی کمتر از ۵ درصد است.

 ایتالیا اعلام کرد وزرای جی۲۰ در اجلاس ماه اکتبر در رم در مورد مسئله تامین مالی واکسیناسیون برای کشورهای فقیر گفتگو خواهند کرد و باید به انواع جدید ویروس کرونا هم پرداخته شود.

 کشورهای عضو گروه ۲۰ بیش از ۸۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان، ۷۵ درصد از تجارت جهانی و ۶۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و شامل کشورهایی مانند آمریکا، ژاپن، انگلیس، فرانسه، آلمان و هند می‌شوند.

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.