ایتالیا؛ شادکام ضیافت پنالتی‌ها در فینال یورو ۲۰۲۰

التزام - تیم ملی فوتبال ایتالیا قهرمان یورو 2020 شد و انگلیسی‌ها در شبی که بوریس جانسون نخست‌وزیر هم به استادیوم آمده بود تا جشن پیروزی بگیرند ناکام ماندند.
ایتالیا؛ شادکام ضیافت پنالتی‌ها در فینال یورو ۲۰۲۰

بازی در ۱۲۰ دقیقه با نتیجه یک بر یک مساوی تمام شد و در ضربات پنالتی سه جوان تیم ملی فوتبال انگلستان یکی پس از دیگری پنالتی‌ها را از دست دادند تا انگلستان در خانه هم نتواند به حسرت طولانی خود برای فتح جام پایان دهد.

  هنوز بازی گرم نشده بود که مدافع چپ تیم ملی فوتبال انگلیس دروازه حریف را قبل از دقیقه ۲ باز کرد.

  اشتباه مک‌گوایر در پاس به عقب، منجر به کرنری برای ایتالیا شد. اما در برگشت و در ضد حمله، لوک شاو مدافع چپ منچستریونایتد، ارسال دقیق تریپیه را به گل اول انگلیس بدل کرد.

  نیمۀ اول با همین نتیجه و با برتری انگلیس به پایان رسید اما در نیمۀ دوم ایتالیا آن قدر فشار آورد که در دقیقه ۶۷ به نتیجه رسید و روی ضربه کرنر، لئوناردو بونوچی از فاصله نزدیک به خط دروازه، گل تساوی را به ثمر رساند. در حالی که تنها چند دقیقه پیش از این گل، شوت زیبای فدریکو کیزا را جردن پیکفورد مهار کرده بود.

  90 دقیقه با تساوی تمام شد و کار به وقت اضافه کشید و ۳۰ دقیقۀ پیوست هم بی‌گل تمام شد تا نوبت به ضیافت پنالتی‌ها برسد که هنرهای فردی ضربه زننده و دروازه‌بان و البته گاه بخت و اقبال در آن تعیین کننده است نه تاکتیک سرمربی و پلان‌های او اگر چه هر سه ناکام پنالتی‌های انگلستان به عنوان یار تعویضی و به تشخیص سرمربی به میدان آمده بودند و جالب‌تر این که «رشفورد» و «سانچو» را در دقیقۀ ۱۲۰ وارد بازی کرد یعنی با هدف به ثمر رساندن ضربات پنالتی!

    برای ایتالیا براردی، بونوچی و برناردسکی ضربات خود را گل کردند و بلوتی و جورجینیو ضربات خود را از دست دادند.

   برای انگلیس هم کین و مگوایر ضربات خود را گل کردند اما ضربات رشفورد، سانچو و ساکا به گل بدل نشد و آرزوهای هواداران را پرپر کردند و چشمان خودشان را گریان.

  به این ترتیب ایتالیا با نتیجه ۲-۳ بُرد و جام را به رُم برد در شبی که هواداران انگلیسی امید داشتند رنگ جام را در «هوم» – خانه- ببینند و به «رم» نرود.

  بهترین بازیکن میدان، لئوناردو بونوچی کاپیتان ایتالیا بود و جان لوییجی دوناروما دروازه‌بان این تیم هم به عنوان برترین بازیکن یورو ۲۰۲۰ انتخاب شد.

   هر چند این اولین قهرمانی ایتالیا نیست و  یک بار دیگر هم قهرمان جام ملت‌های اروپا شده اما این جام بیشتر به دل ایتالیایی ها می نشیند.

  ایتالیا با بازی یکشنبه شب چهار بار به فینال جام ملت های اروپا رسیده است. بار اول با غلبه بر یوگسلاوی قهرمان شد (۱۹۶۸)، بار دوم به فرانسه باخت (۲۰۰۰)، بار سوم به اسپانیا (۲۰۱۲) و در یورو ۲۰۲۰ چنان که گفته شد در پنالتی‌ها انگلستان را شکست داد و قهرمان شد.

    دربارۀ قهرمانی قبلی جالب است بدانیم ایتالیا در نیمه‌نهایی ۱۹۶۸ بعد از تساوی بدون گل مقابل شوروی به لطف شیر یا خط به فینال صعود کرد! در فینال هم ابتدا با یوگسلاوی مساوی کرد و در بازی تکراری موفق شد یوگسلاوی را شکست دهد ولی به قهرمانی با شیر یا خط مشهور شد و این بار در ۲۰۲۱ اما به نام فینال ۲۰۲۰ بدون شیر یا خط، سه‌شیرها را شکست دادند و قهرمان شدند. قهرمان یورو ۲۰۲۰ که به خاطر شیوع ویروس کوید ۱۹ و همه‌گیریِ کرونا با تأخیر و در ۲۰۲۱ برگزار شد اما عنوان آن همان یورو ۲۰۲۰ بود و در ایران مردم هم بازی را تماشا می کردند و هم تماشاگران را که تنگ تنگ نشسته بودند و خبر از واکسیناسیون گسترده در آن سامان می‌داد تا تماشاگر ایرانی به جای توقف در این که کدام یک قهرمان شده به واکسیناسیون سریع‌تر بیندیشد و آن را مطالبه و آرزو کند سرعت بگیرد. با این نگاه برندۀ یورو ۲۰۲۰ واکسن است نه ایتالیا یا در کنار ایتالیا.

منبع: عصرایران

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.