کشتی حامل شکر خام در بندر امام خمینی پهلو گرفت

التزام - مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان گفت:یک فروند کشتی اقیانوس پیما حامل ۶۶هزار و ۵۰۰ تن شکر خام روز یکشنبه در بندر امام خمینی پهلو گرفت.
کشتی حامل شکر خام در بندر امام خمینی پهلو گرفت

امید جهان نژادیان افزود:این محموله شکر خام پس ازانجام تشریفات قانونی و گمرکی برای تصفیه و تبدیل آن به شکر سفید به کارخانه‌های تصفیه قند و شکر در سراسر کشور ارسال خواهد شد.
وی گفت:محموله‌ شکر خام وارداتی، بخشی از سفارش شرکت بازرگانی دولتی ایران برای تامین نیاز داخلی کشور است.
شرکت بازرگانی دولتی ایران متولی واردات و تامین نیازهای غلات مورد نیاز کشور شامل گندم ، شکر ، برنج و روغن خام خوراکی است.
با پهلوگیری کشتی حامل شکر خام در بندر امام خمینی (ره) ، شمار کشتی های شکر خام وارداتی به این بندر راهبردی در سال جاری به پنج فروند رسید وبا احتساب محموله این کشتی مجموع واردات شکر خام به این بندر راهبردی از ابتدای امسال تاکنون به ۴۵۷هزار تن رسید.
حدود ۸۵درصد حجم غلات و نهاده های دامی و طیور مورد نیاز کشور از طریق بندر امام خمینی(ره) به صورت فله وارد کشور می‌شود.
پارسال حدود ۱۳.۷میلیون تن انواع کالای اساسی از طریق بندر امام خمینی(ره) وارد کشور شد ولی پیش بینی شده با توجه به خشکسالی شدید و بی سابقه در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ واردات کالاهای اساسی به خصوص گندم ، ذرت و شکر به کشور افزایش چشمگیری داشته باشد.
نیاز سالانه کشور به شکر ۲.۲ میلیون تن است که از این میزان ۱.۵میلیون تن در داخل تولید می‌شود و حدود ۷۰۰هزار تن شکر خام از خارج وارد می‌شود که بخشی از شکر خام (زرد) وارداتی در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان و کارخانه‌های قند سراسر کشور به شکر سفید تبدیل می‌شود.
بر اساس برنامه چشم انداز کشاورزی سال ۱۴۰۴ ، حدود ۷۰درصد تولید شکر مورد نیاز کشور درخوزستان از تولید ۲ محصول راهبردی نیشکر و چغندرقند تامین خواهد شد.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.