رییس مرکز اقلیم سازمان هواشناسی: روند افزایش دما در ایران از متوسط جهانی بالاتر است

التزام - رييس مرکز ملي اقليم و مديريت بحران خشکسالي سازمان هواشناسي، با بيان اينکه سال جاري يکي از سالهاي خيلي گرم محسوب ميشود، گفت: بررسي دادههاي مشاهداتي تاريخي نشان ميدهد که روند گرمايش و افزايش دما در ايران فراتر از متوسط جهاني است. «احد وظيفه» در گفت و گو با ايرنا درباره افزايش دما، اظهار داشت: به طور کلي ميانگين سالانه دما در کره زمين تا 1.2 درجه سلسيوس نسبت به متوسط دما در عصر قبل از صنعتي شدن جهان افزايش يافته است، که البته ميزان و آهنگ افزايش در مناطق مختلف متفاوت است، براي مثال در قطب شمال افزايش دما در 40 سال اخير حدود 2 درجه سلسيوس است.
رییس مرکز اقلیم سازمان هواشناسی: روند افزایش دما در ایران از متوسط جهانی بالاتر است

وی دلیل اصلی افزایش دما و گرمایش جو و اقیانوس‌ها را افزایش غلظت گازهای گلخانه ای اعلام کرد و گفت: متاسفانه روند گرمایش و افزایش دما در ایران در حد متوسط جهان و بالاتر از آن است.

به گفته وظیفه، میانگین دمای سالانه در کشور در ۱۰ سال اخیر تا ۲ درجه سلسیوس بیشتر از متوسط ۱۰ ساله در ۵ دهه قبل است. در بهار و زمستان گذشته دمای متوسط کشور حدود ۲ تا ۳ درجه سلسیوس بیش از میانگین بلندمدت بود و در برخی مناطق مانند شمال غرب کشور، افزایش دما بین ۳ تا ۶ درجه سلسیوس بود.

 رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی گفت: افزایش دما در بهار امسال و زمستان سال گذشته (۱۳۹۹) به خوبی حتی برای افراد عادی جامعه هم محسوس بود و زمستان و بهار گرمتر از میانگین بلندمدت را تجربه کردند و از طرفی، کمبود قابل ملاحظه و جدی بارش سبب کاهش رطوبت و خشکتر شدن سطح زمین و ضعیف‌تر شدن رویش و پوشش گیاهی شد و همین امر پتانسیل افزایش دمای محیط نسبت به میانگین را بالاتر می‌برد.

وظیفه افزود: به همین دلیل است که مردم در زمستان و بهار گذشته احساس مواجهه با دمای بیشتراز معمول و غیرعادی را در غالب نقاط کشور تجربه کردند و با توجه به روند افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای و تخریب زمین، افزایش دما نسبت به متوسط بلند مدت در غالب نقاط جهان، روند صعودی خواهد داشت و با هوای گرمتر از گذشته مواجه خواهیم بود.

نقشه پیش‌بینی بی‌هنجاری دمای پژوهشکده اقلیم‌شناسی کشور از وضعیت ۴‌ ماه آینده نشان می‌دهد که بیشترین افزایش دما در منطقه کویری استان‌های یزد و کرمان، سیستان‌ و بلوچستان، فارس، خراسان شمالی، آذربایجان‌غربی و کردستان رخ می‌دهد.

بخش قابل‌توجهی از استان‌های مرکزی، غربی و شرقی نیز با افزایش دمای کمتر مواجه خواهند شد. همچنین نقشه پیش‌بینی بی‌هنجاری بارش ۴ ماه آینده نیز مشخص می‌کند همه استان‌های البرزی و زاگرسی با کاهش چشمگیر بارش تا پایان تابستان ۱۴۰۰ مواجه باشند که در این میان، سهم استان مازندران بیشتر از همه نقاط کشور خواهد بود.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.