صادرات ۲۱۴هزار تن کالا از مرز چذابه به عراق

التزام - فرماندار دشت آزادگان گفت: در بهار امسال ۲۱۴هزار تن کالای غیرنفتی از مرز تجاری چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز به عراق صادر شد.
صادرات ۲۱۴هزار تن کالا از مرز چذابه به عراق

حمید سیلاوی ارزش کالاهای صادراتی به عراق را ۴۴ میلیون دلار بیان کرد و افزود:بیشتر این کالاها تره‌بار ،میوه ، مواد لبنی ، وسایل مکانیکی و مصالح ساختمانی بوده‌اند.

وی با بیان اینکه صادرات کالا از مرز تجاری چذابه به عراق در بهار سال گذشته همزمان با همه گیری ویروس کرونا صفر بود افزود:با بازگشایی مرز تجاری چذابه از مرداد ماه سال گذشته ، صادرات کالا با رعایت شیوه‌های نامه‌های بهداشتی رو به افزایش بوده است.

فرماندار دشت آزادگان ابراز امیدواری کرد در ماه‌های آینده روند صادرات کالا از مرز چذابه در محدوده این شهرستان با رایزنی های مستمرو منظم با مقام‌های محلی و گمرکی عراق افزایش یابد.

سیلاوی افزود: مرز مسافری چذابه بر اساس مصوبه ملی و استانی مقابله با کرونا همچنان بسته است.

مرزهای زمینی چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر به تدریج پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق از تیرماه ۱۳۸۲ برای صادرات کالا و ازمهرماه همان سال برای عزیمت زائران عتبات عالیات باز شدند.

مرزهای چذابه و شلمچه از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ دو کانون اصلی عزیمت زائران اربعین حسینی بوده‌اند.

این ۲ مرز در اربعین ۱۳۹۹ به علت مخاطرات و پیامدهای ناشی از همه گیری ویروس کرونا بسته بودند ولی این احتمال وجود دارد در صورت موافقت مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران و عراق ، امسال مرزهای شلمچه و چذابه برای سفر زائران اربعین حسینی به کربلای معلا باز شوند.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.