۱۲ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض تخریب و فرسایش قرار دارد

التزام - وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۱۲ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض فرسایش قرار دارد و باید برای مقابله با پدیده بیابانزایی بسته جامع و کامل تدوین شود.
۱۲ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض تخریب و فرسایش قرار دارد

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در روز جهانی مقابله با بیابانزایی با اشاره به اینکه ظرف تولید غذا با گسترش پدیده بیابانزایی در کشور در حال کوچکتر شدن گفت: مساحت بیابان های کشور در حدود ۳۲ میلیون هکتار است و این معنای ۲برابر بودن ظرفی است که برای تولید غذا استفاده می شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه این میزان از مساحت بیابان با شاخص ها و معیارهای دیگر ممکن است بیشتر از این عدد هم باشد گفت: برخورد ما با سرزمین باید نگاه بیابانی باشد حتی مناطق سبز نیز بایستی مانند مناطق خشک برخورد شود تا اینکه این مناطق تبدیل به بیابان نشود.

خاوازی با بیان اینکه پدیده بیابانزایی در کشور پدیده ای خاموش است خاطر نشان کرد: برای مقابله با بیابانزایی باید بسته هوشمند، پایدار و پیوسته تدوین شود و برنامه ریزی جامع و کامل در این باره ضروری است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه یکی از راه های مقابله با بیابانزایی کشاورزی حفاظتی است افزود: میزان کشاورزی حفاظتی از ۲۰۰ هزار هکتار در این دولت به ۲ میلیون هکتار در کشور افزایش پیدا کرده است.

وی با تأکید بر مشارکت مردمی برای مقابله با بیابانزایی گفت: پدیده مقابله با بیابان کار یک نفر و سازمان نیست و همه باید دست به دست هم دهیم تا از تخریب سرزمین و فرسایش خاک جلوگیری شود.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی ۱۲ میلیون هکتار اراضی کشور در معرض تخریب سرزمین هستند و باید زمینه حضور بخش مردمی و از جمله خیرین برای مقابله با پدیده بیابانزایی توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور فراهم شود.

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.