با توجه به کم‌آبی؛ کشاورزان از کشت شلتوک در خوزستان خودداری کنند

التزام - استاندار خوزستان گفت: کشاورزان امسال با توجه به کم‌آبی، از کشت شلتوک در استان خودداری کنند.
با توجه به کم‌آبی؛ کشاورزان از کشت شلتوک در خوزستان خودداری کنند

قاسم سلیمانی دشتکی یکشنبه در ستاد تنظیم بازار خوزستان بیان کرد: کشت شلتوک در این شرایط سخت بی آبی نه تنها اشتباه است بلکه به دلیل کمبود آب در نهایت خود کشاورز نیز دچار ضرر و زیان می شود.

استاندار خوزستان با اشاره به بازدیدامروز خود از وضعیت تالاب هورالعظیم افزود: با رهاسازی آب از سد کرخه بخشی از تالاب آبگیری شده است اما همچنان شرایط بحرانی است و یکی از مشکلاتی که وجود دارد کشت شلتوک در مسیر رودخانه کرخه و تالاب هورالعظیم است.

سلیمانی افزود: اگر این تالاب خشک شود باعث بروزطوفان ریزگردهای خطرناکی در استان خواهد شد.

وی در ادامه همچنین با اشاره به دیدار هفته گذشته خود با وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در این دیدار خواستار تامین سهمیه ماهانه یکصد تن مرغ منجمد برای خوزستان شدم که در این خصوص قول مساعد دادند.

استاندار خوزستان با ارایه گزارشی در خصوص انعکاس مشکل پرداخت خسارت سیل به کشاورزان به وزیر افزود: ۳۸ درصد خسارت کشاورزان آسیب دیده از سیل ۹۸ هنوز پرداخت نشده است که بالغ بر ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال است.

سلیمانی دشتکی ادامه داد: قول مساعد برای پرداخت باقی خسارت سیل به کشاورزان خوزستان و تخصیص مرغ منجمد به صورت ماهانه به استان از سوی وزارت جهاد کشاورزی داده شده است.

کاهش ۳۰ درصدی جوجه ریزی در تیرماه امسال

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در ادامه این نشست افزود: در خرداد ماه ۲۰ درصد و در تیر ماه ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش جوجه ریزی در استان ثبت شده است.

خدارحم امیری زاده افزود: با این میزان جوجه ریزی شرایط سختی را در بحث تامین و توزیع مرغ در استان خواهیم داشت به همین منظور باید برای تامین مرغ یا گوشت قرمز منجمد در استان برنامه ریزی شود.

وی گفت: طبق بخشنامه وزارت جهاد کشاورزی مرغداری هایی که تا ۹۰درصد تولید مرغ خود را به کشتارگاه ها تحویل ندهند امکان جوجه ریزی را ندارند و همین موضوع باعث شد اغلب مرغداری های استان امکان جوجه ریزی را نداشته باشند.

امیری زاده بیان کرد: طبق نامه نگاری که با وزارت جهاد کشاورزی انجام دادیم موافقت شد که در صورت تعهد کتبی مرغدار و یا معرفی آن به تعزیرات در صورت تحویل ندادن مرغ تولیدی بر اساس میزان تعیین شده امکان جوجه ریزی را داشته باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه در حال حاضر روزانه ۲۷۰ تن مرغ کشتار روز در استان توزیع می شود بیان کرد: با توجه به اینکه در فصل تابستان اغلب استان های کشور با کمبود تولید مرغ مواجه هستند استان های معین خوزستان نیز امکان تامین و ارسال مرغ مورد نیاز به استان را ندارند.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.