رییس مرکز بهداشت خوزستان تاکید کرد: لزوم تقویت طرح غربالگری شهید سلیمانی در خوزستان

التزام - رییس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به تقویت طرح شهید سلیمانی در استان گفت: در شرایط موجود حمایت از این طرح در کاهش روند بیماری بسیار موثر است.
رییس مرکز بهداشت خوزستان تاکید کرد: لزوم تقویت طرح غربالگری شهید سلیمانی در خوزستان

دکتر محمد علوی روز سه شنبه در نشست قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا خوزستان اظهار داشت: وضعیت بیماری در استان پایدار اما شکننده است به گونه ای که در برخی از شهرستان های استان، سیر بیماری صعودی است.

وی به خیز موج پنجم بیماری در دنیا و کشورمان اشاره کرد و افزود: اگرچه ۷۰ درصد جمعیت کشور انگلیس واکسینه شده اند و آمار روزانه مرگ از یک هزار و ۵۰۰ به هفت مورد کاهش یافته است اما با این وجود موارد بیماری در این کشور رو به افزایش است.

رییس مرکز بهداشت استان گفت: موارد بیماری در کشورهای همسایه همچون افغانستان، پاکستان و عراق رو به افزایش است از طرفی بسیاری از نقاط استان های ایلام، هرمزگان و بوشهر مثبت شده که این موضوع استان خوزستان را در آستانه شیوع قرار می دهد.

وی آموزش، نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی، اجرای طرح شهید سلیمانی و پوشش واکسیناسیون را جزو راهکارهای اساسی مقابله با ویروس کرونا دانست و افزود: در بحث آموزش قدری عملکردمان بهتر شده اما هنوز فضای مجازی در اختیار ما نیست و این موضوع مشارکت مردمی در اجرای طرح واکسیناسیون را کم می کند.

علوی با اشاره به اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی در نقاط مختلف استان پایین است گفت: در بررسی های میدانی از شهرستان ها، متاسفانه اصلا عده ای ماسک نمی زنند و ما در این زمینه بسیار آسیب پذیر هستیم. در حال حاضر میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان حدود ۶۰ درصد است در حالی که حدمطلوب ما ۹۵ درصد می باشد.

وی بیان کرد: ما در طرح شهید سلیمانی به خوبی عمل کردیم و تا جایی پیش رفتیم که به ازای هر بیمار ۱۲ نفر را رهگیری کرده و از ۹ نفر تست می گرفتیم اما اکنون به ازای هر نفر ۲ تا سه نفر را تست گیری می کنیم و عملا اجرای طرح شهید سلیمانی در استان کمرنگ شده است.

رییس مرکز بهداشت استان گفت: در حال حاضر پوشش واکسیناسیون استان ۴.۴ درصد است بنابراین چاره ای جز رعایت پروتکل های بهداشتی و تشدید طرح شهید سلیمانی نداریم. ما باید کاری کنیم که پروتکل های بهداشتی به میزان ۸۰ درصد رعایت شود در غیر این صورت با آسیب جدی مواجه می شویم.

وی افزود: از ابتدای بیماری کرونا تاکنون که حدود ۴۷۰ روز می باشد، در استان خوزستان ۳۶۵ روز در موج بیماری قرار داشتیم و در واقع با گذشت ۱۴۵ روز همچنان در موج بیماری هستیم که باعث تعطیلی بسیاری از شغل ها شده و تاب آوری مردم استان کاهش یافته است.

علوی گفت: ما به دنبال آن هستیم که مدارس استان از اول مهرماه شروع به کار کنند از طرفی وزارت بهداشت بنا دارد که تمام معلمان و دیگر عوامل آموزشی را تحت پوشش واکسیناسیون قرار دهد.

وی در خصوص حضور مداحان در قبرستان ها افزود: اگر مراسم خاکسپاری با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و با حضور ۱۰ نفر بر سر مزار انجام شود، حضور مداحان در قبرستان ها بلامانع است.

در حال حاضر ۲ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز، ۱۱ شهرستان نارنجی و ۱۴ شهرستان زرد کرونایی هستند.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.