دلیلی بر میزبانی تهران از نمایشگاه نفت نیست/ لزوم میزبانی خوزستان

استاندار خوزستان گفت: نمایشگاه بین المللی تجهیزات نفت باید در خوزستان تشکیل شود و دلیلی برای میزبان تهران نیست.
دلیلی بر میزبانی تهران از نمایشگاه نفت نیست/ لزوم میزبانی خوزستان

غلامرضا شریعتی پیش از ظهر پنج شنبه در آئین گشایش دهمین نمایشگاه تخصصی تجهیزات ساخت داخل صنعت نفت و حفاری خوزستان اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه های بین المللی نقطه عطفی برای هماهنگی ها و همراهی ها است؛ امسال که سال حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی نامگذاری شده می طلبد که ما هم در این مسیر گام برداشته و تلاش کنیم.

وی افزود: انجام و برگزاری چنین نمایشگاه هایی امکان هماهنگی و همراهی های مختلف و تلفیق شرکت های مختلف با هم برای انجام یک کار بزرگ را فراهم می کند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: این همکاری های بین بخشی را بین دستگاه ها، شرکت ها و پیمانکاران مختلف کشور بیشتر کنیم تا کارهای بزرگ راحت تر انجام شوند.

شریعتی با اشاره به اینکه فعالیت جزیره ای امکان انجام کارهای بزرگ را فراهم نمی کند، تصریح کرد: استفاده از توان شرکت های خارجی با تأکید بر استفاده از توانمندی و تخصص مهندسان داخلی باید در دستور کار قرار بگیرد؛ هرچند از حضور شرکت های خارجی استقبال می کنیم ولی تشنه حضور آنها نیستیم.

وی با اشاره به فراهم شدن امکان حضور شرکت های داخلی برای فعالیت در صنعت نفت گفت: با حضور شرکت های خارجی نباید این پیام منتقل شود که حضور آنها باعث زمین خوردن و زمین گیر شدن اقتصاد خصوصا در مهمترین بخش مثل صنعت نفت می شود.

استاندار خوزستان با تأکید بر اینکه باید هزینه حضور برای شرکت های داخلی هم پرداخت شود، عنوان کرد: حوزه نفت نبض اقتصاد است و نباید از حضور شرکت های داخلی در چنین بخشی نگران باشیم.

شریعتی با اشاره به اینکه جهت گیری وزارت نفت و دولت بر حضور شرکت های داخلی در صنعت نفت است، یادآور شد: در استان کارهای خوبی از سوی شرکت های داخلی و دانشگاه های استانی از جمله مته های حفاری و ساخت پمپ ها انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در صنعت نفت چون دانشگاه و صنعت در کنار هم بودند، کار خیلی خوب پیش رفته و نتایج بسیار خوبی هم حاصل شده گفت: باید امکان تأمین کامل تجهیزات نفتی و حفاری در داخل کشور را فراهم کرد؛ البته در عین حال باید از تجارب شرکت های خارجی برای بروزرسانی و افزایش رقابت بین شرکت های داخلی نیز بهره مند شد.

استاندار خوزستان با گلایه تأکید کرد: نمایشگاه بین المللی تجهیزات نفت باید در خوزستان تشکیل شود و دلیلی برای میزبان تهران نیست؛ یکی از عوامل تمرکزگرایی میزبانی خوزستان برای برگزاری این نمایشگاه است و اصلا نمی دانم مگر چه چیزی از صنعت نفت در تهران است که میزبانی را به آنها سپرده اند.

شریعتی یادآور شد: اگر به دنبال توسعه متوازن منطقه ای هستیم باید تمرکزگرایی را در دستور کار قرار دهیم؛ اگر در عمل به دنبال رقم خوردن این توسعه و دوری از تمرکزگرایی هستیم یکی از مصداق های آن میزبانی خوزستان برای نمایشگاه های بین المللی نفت است که به تبع مسئولان عالی رتبه هم به این استان بیایند.

وی بیان کرد: استان خوزستان که نفتی است دارای پتانسیل و ظرفیت های نفتی است و باید این میزبانی را برعهده داشته باشد؛ خواسته جدی مدیران ارشد خوزستان پیگیری مدیرعامل جدید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای قانع کردن وزارت نفت در این زمینه است.

استاندار خوزستان با تأکید بر لزوم برگزاری نمایشگاه بین المللی نفت به میزبانی شهرهای خواستگاه نفت اظهار کرد: این میزبانی منجر به توسعه خوزستان و همچنین ایجاد احساس گره خوردن نفت با رشد و توسعه می شود ؛ ولی نه اینکه به جای انس و الفت با نفت احساس بیگانگی با آن را داشته باشند.

شریعتی با اشاره به اینکه برکات اجتماعی میزبانی خوزستان برای نمایشگاه بین المللی نفت غیرقابل انکار است، اضافه کرد: این میزبانی همچنین منجر به افزایش همبستگی ملی می شود؛ مسئولان وزارت نفت باید به میزبانی خوزستان برای نمایشگاه بین المللی نفت توجه جدی داشته و نسبت به حضور خود در خوزستان اهتمام بیشتری داشته باشند تا مردم فکر نکنند که منافع نفت از خوزستان است ولی آنها کمترین بهره مندی را ندارند.

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.