۸ خانه و ساباط تاریخی در بافت قدیم دزفول ریزش کردند

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: براثربارندگی های اخیر چهار خانه و چهار ساباط تاریخی در بافت قدیم دزفول ریزش کردند.
۸ خانه و ساباط تاریخی در بافت قدیم دزفول ریزش کردند

حجت اله آریایی نیا اظهار کرد: بارندگی های چند روز اخیز، موجب ریزش قسمت هایی از چهار ساباط شامل میرزکیان، سلیم، سه در و بنگشتیان دربافت تاریخی دزفول شده است.

وی، میزان تخریب این ساباط هارا ۳۰ درصد اعلام کرد و افزود: از چهار ساباط مذکور، دو ساباط میرزکیان و سلیم ثبت ملی بوده اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول همچنین از تخریب و ریزش چهار خانه درمحله کرناسیان و پیرنظر براثربارندگی ها خبر داد و گفت: خانه های تاریخی عرب آسیابان و خادم الرسول مربوط به دوره پهلوی، خانه تاریخی عبدی مربوط به زمان پیش تراز پهلوی و خانه حسینوند خانه هایی هستند که دچار ریزش شده اند.

آریایی نیا میزان تخریب این منازل را نیز۳۰ تا۵۰ درصد عنوان کرد و افزود: دراین بین خانه خادم الرسول که شب گذشته دچار حادثه شد تقریبا به طور کامل دچار ریزش شد.

وی با بیان اینکه هیچکدام از منازل آسیب دیده ثبت ملی نبوده اند، عنوان کرد: خوشبختانه در هیچ یک از حوادث آسیب جانی به کسی وارد نشده است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول اضافه کرد: بیش از ۷۰ خانه ثبت ملی و غیره در بافت قدیم دزفول نیاز به مرمت فوری دارند که در صورت عدم دریافت بودجه برای مرمت، با بارندگی های آینده باید شاهد تخریب تعداد دیگری از این خانه ها و ساباط ها باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، بافت تاریخی دزفول که تلاقی فرهنگ و تاریخ مردم این دیار کهن است، شامل ۲۸ محله قدیمی و در هم تنیده است که تزئینات معماری بی نظیر آن، دزفول را به «شهر آجری» معروف کرده است. در محدوده بافت تاریخی دزفول که مساحت آن ۲۷۰ هکتار است، بیش از یک صد اثر تاریخی ثبت ملی شده شامل خانه، مسجد، حمام، گذر و بقعه وجود دارد که به گفته کارشناسان بالغ بر ۲۰۰ اثردیگر نیز دراین بافت نیازمند ثبت ملی هستند.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.