استعفای وزیر با ۴۰۰ موشک، نابودی اسرائیل با چند موشک؟

لیبرمن وزیر جنگ اسرائیل در واکنش به آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطین از منصب خود استعفا کرد
استعفای وزیر با ۴۰۰ موشک، نابودی اسرائیل با چند موشک؟

خبر:

لیبرمن وزیر جنگ اسرائیل در واکنش به آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطین از منصب خود استعفا کرد

تحلیل:

– در حالی که اختلافات دامنه دار لیبرمن و نتانیاهو سابقه ای طولانی دارد اما مقابله به مثل مقاومت طی روزهای گذشته و ناکامی اسرائیل در مواجهه با آن و بلاخره تسلیم اسرائیل در مقابل مجاهدین باعث شد اختلافات گذشته بیش از پیش علنی شود و امروز بشکلی رسمی با استعفای وزیر جنگ اسرائیل رسانهای شود.

– لیبرمن درحالی پذیرش آتش‌بس و همچنین موافقت اسرائیل با ورود پول های قطر از مرز اسرائیل به غزه را اساسی‌ترین عامل استعفای خود معرفی کرد که ناکامی او و گنبد آهنینش در مقابل حملات مبارزان فلسطین در روزهای گذشته بیش از هرچیز هم سوء مدیریت لیبرمن و هم شکنندگی امنیت اسرائیل رانشان داد؛ اهمیت این مساله در آنجاست که وفق گفته “گرینبلاط” نماینده ویژه ترامپ در مساله سازش، بنا بود در آینده ای نزدیک از طرح موسوم به “معامله ترامپ” پرده برداری شود.

-با استعفای وزیر جنگ اسرائیل در برابر حماسه مقاومت اینک شیوخ عرب بایستی در مقابل افکار عمومی جهان اسلام پاسخگوی این مساله باشند که چرا در شرایط کنونی – و در حالی که اسرائیل از شمال و جنوب بشدت با ناامنی مواجه است – می‌کوشند تا در مسابقه عادی سازی روابط با اسرائیل از یکدیگر سبقت بگیرند

– ۴۰۰ موشک فلسطینی به استعفای کلیدی ترین وزیر کابینه صهیونیستی منجر شد حال سوال این است که برای نابود سازی کامل این رژیم افزون بر اراده مبارزه فلسطینیان نیازمند چه مقدار حمایت از سوی جهان اسلام هستند؟ این روزها هم افسانه امنیت اسرائیل رنگ باخته است و هم اختلافات و چند دستگی‌های داخلی صهیونیست‌ها در شدید ترین اشکال خودنمایی می‌کند. خروج لیبرمن از کابینه یعنی شکست ائتلاف و شکست ائتلاف یعنی اینکه شاید تا رفتن نتانیاهو و سقوط دولتش زیاد زمانی باقی نمانده باشد.

 

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.