مسکو: تدابیری برای کاهش تاثیر تحریم‌ها علیه ایران می‌اندیشیم

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با تاکید بر ادامه همکاری با ایران گفت: تدابیری را برای کاهش و به حداقل رساندن تاثیر تحریم‌ها بر همکاری‌های روسیه و ایران وضع می‌کنیم.
مسکو: تدابیری برای کاهش تاثیر تحریم‌ها علیه ایران می‌اندیشیم

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با تاکید بر ادامه همکاری با ایران گفت: تدابیری را برای کاهش و به حداقل رساندن تاثیر تحریم‌ها بر همکاری‌های روسیه و ایران وضع می‌کنیم.

«ماریا زاخارووا» در جمع خبرنگاران بار دیگر بر موضع اصولی روسیه مبنی بر غیرقانونی بودن تحریم‌های یکجانبه آمریکا تاکید کرد وگفت: همکاری روسیه و ایران در عرصه انرژی، بطور سنتی یکی از موضوعات کلیدی در دستور کار همکاری‌های اقتصادی دو کشور است.
وی یادآوری کرد: در این عرصه توافق‌های زیادی ازجمله در چارچوب کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی ایران و روسیه وجود دارد و دو کشور در نیروگاه برق حرارتی «سیریک» در جنوب ایران و احداث واحد‌های دوم و سوم نیروگاه هسته‌ای بوشهر همکاری نزدیکی دارند.

**تروریست‌ها به اقدامات تحریک آمیز در ادلب ادامه می‌دهند
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گقت: به رغم اجرای موفقیت آمیز تفاهمنامه تثبیت اوضاع در منطقه کاهش تنش در ادلب که روسای جمهوری روسیه و ترکیه آن را امضا کرده اند، تروریست‌های واقع در این منطقه به اقدامات تحریک آمیز ادامه می‌دهند.
وی از جمله به ادامه گلوله باران خمپاره‌ای حلب توسط تروریست‌ها اشاره کرد و گفت: ۳۷ گلوله خمپاره به مناطق مسکونی این شهر پرتاب شده است.

**وضعیت التنف در سوریه نگران کننده است
زاخارووا در بخش دیگری خاطرنشان کرد که وضعیت منطقه التنف سوریه نگران کننده است و آمریکا همچنان از کرد‌های دارای روحیه جدایی طلبی در این منطقه برای رسیدن به اهداف خود حمایت می‌کند.
وی همچنین گفت که نیرو‌های آمریکایی بخشی از التنف و جنوب سوریه را اشغال کرده اند.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهار داشت: در این منطقه که آمریکا آن را تا شعاع ۵۵ کیلومتری محدوده تحت نفوذ خود اعلام کرده است، تروریست‌ها حضور دارند و از هر تبعه سوری که خواهان ترک محل باشد ۲ هزار دلار باج می‌گیرند.

**خروج آمریکا از پیمان موشکی اشتباه بزرگی است
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میان برد و آغاز تولید موشک‌های ممنوعه، نگران کننده و اشتباهی بزرگ است و ما آن را یکی از خطرناکترین اقدامات اخیر واشنگتن می‌دانیم.
زاخارووا افزود: آمریکایی‌ها سعی دارند در عرصه‌های مختلف از جمله در حوزه نظامی خود را در شرایط برتری قرار دهند، اما اقدامات آن‌ها در نهایت منجر به افزایش تنش در مناسبات بین المللی می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادامه داد: لغو پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میان برد گام خطرناکی خواهد بود که به منفی‌ترین شکل ممکن بر وضعیت امنیت بین المللی و ثبات راهبردی تاثیر می‌گذارد.
وی هشدار داد: اقدامات آمریکا باعث کشیده شدن برخی مناطق جهان به رقابت تسلیحاتی جدید می‌شود هر چند که به نظر می‌رسد از پیش آن‌ها (آمریکایی ها) تصمیم خود را گرفته اند.
پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میان برد هشتم ماه دسامبر سال ۱۹۸۷ (۱۳۶۶) بین میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا امضا شد.
براساس این پیمان، توسعه و کاربرد تمام موشک‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای کوتاه و میان برد به استثنای موشک‌های دریایی ممنوع شد.
این پیمان نخستین قرارداد کنترل تسلیحات هسته‌ای موشکی راهبردی در جهان به حساب می‌آید که با توجه به اینکه در دوره جنگ سرد بین دو ابرقدرت (شوروی و آمریکا) امضا شده بود، از اهمیت بسیار بالا و حیاتی برخوردار شده است.
تا سال ۱۹۹۱ (۱۳۷۰) حدود دو هزار و ۷۰۰ موشک نابود شدند ضمن اینکه دو کشور اجازه بازرسی از تاسیسات یکدیگر را داشتند.

 

منبع : انتخاب

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.