طاعون در البرز دام‌های اهلی را نکشت

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی البرز از چرای حدود 85 هزار رأس دام در مراتع استان خبر داد و گفت: خوشبختانه در حال حاضر تعداد دام‌های مراتع استان کمتر از ظرفیت واقعی است که این امر با اجرای طرح چرای نوین در این عرصه ها محقق شده است.
طاعون در البرز دام‌های اهلی را نکشت

مهدی فتحی در نشست مطبوعاتی پیش از ظهر امروز دوشنبه ۱۶ مهرماه برگزار شد؛ اظهار کرد: پروژه مدیریت نوین چرا از سال ۹۳ در استان کلید خورد و تا کنون در حال اجرا است .

وی ادامه داد: تا پیش از اجرای این طرح حدود ۳۴۰ هزار رأس دام در مراتع استان چرا می‌کردند ولی در حال حاضر این تعداد به ۸۵ هزار رأس رسیده است.

وی توضیح داد: هر چند مراتع استان ظرفیت چرای ۲۰۰ هزار رأس دام را دارند ولی کاهش تعداد دام‌ها به حفظ حیات طبیعی این مراتع کمک و مانع از بین رفتن پوشش گیاهی آنها می‌شود.

فتحی ابراز کرد: مراتع البرز پذیرای دام‌های گذری استان‌های همدان، تهران، مازندران، قزوین، مرکزی و قم است؛ به همین دلیل حساسیت زیادی در خصوص زمان حضور این دام‌ها در عرصه‌های طبیعی استان وجود دارد.

معاون فنی منابع طبیعی البرز ابراز کرد: تصور کنید اگر بنا باشد مدت زمان عبور دام‌های گذری از مراتع البرز از ۱۰روز به یک ماه افزایش یابد چه آسیبی به این عرصه‌ها وارد می‌شود به همین دلیل منابع طبیعی با همکاری جوامع محلی و مرتعداران توجه زیادی به این موضوع دارد.

این مسئول افزود: خوشبختانه در حال حاضر تعداد دام‌های مراتع استان کمتر از ظرفیت واقعی است که این امر با اجرای طرح چرای نوین در این عرصه ها محقق شده است.

وی ادامه داد: البته هنوز در برخی مراتع مثل مراتع منطقه جاده چالوس هنوز شاهد چرای بیش از حد دام‌ها در مراتع هستیم که امید است با هماهنگی با شورای روستاهای این منطقه شیوه نامه‌ای برای تعدیل این وضعیت تدوین شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در طالقان اشاره کرد و گفت: تمامی دام‌های اهلی از کانون شیوع خارج شده و خوشبختانه هیچ گزارشی مبنی بر تلف شدن دام‌های اهلی بر اثر این بیماری نداشته‌ایم.

وی افزود: باید همه برای جلوگیری از شیوع این بیماری با هم همکاری کنند تا جمعیت دام‌های اهلی و حیات وحش استان به سلامت از این خطر عبور کند.

 

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.