ترکیه باید آزادسازی ادلب را بپذیرد

نشست سران ایران، روسیه و ترکیه گام تاریخی بود که نشان می‌دهد بعد از هفت سال از شروع بحران سوریه عزم جدی در بازیگران اصلی منطقه برای حل بحران سوریه به‌وجود آمده است. البته به طور طبیعی انتظار نمی‌رود در فاصله زمانی کوتاه در مورد همه موضوعات مربوط به سوریه توافق صورت گیرد؛ زیرا مواضعی که ترکیه ابتدای بحران سوریه داشت بیشتر به سمت محور غربی - عبری و تروریست‌ها گرایش داشت.
ترکیه باید آزادسازی ادلب را بپذیرد

اما تحولات میدانی، ترکیه را به این سمت کشانده که راهکار حل بحران سوریه توافق سه قدرت است. گرچه مقامات ترکیه و اردوغان روی موضوع آتشبس در ادلب تاکید دارند اما در بیانیه ۱۲بندی اجلاس روز گذشته روی عزم جدی سه کشور برای نابودی گروههای تروریستی در سوریه تاکید و در این ارتباط از داعش و جبهه النصره نام برده شد که اتفاق مهمی است. البته از نظر کارشناسان سیاسی اصرار ترکیه روی آتشبس در ادلب تا حدودی قابل درک است، چرا که ترکیه نگرانیهایی از وقوع عملیات در ادلب و گسیل شدن آوارگان به کشورش دارد.

از سوی دیگر ترکیه به دنبال میزان سهم خود در بازسازی سوریه بعد از حل بحران در این کشور و مشخص شدن وضعیت مناطق کردنشین شمال سوریه است. اما بهرغم این نگرانیهای ترکیه، به نظر میرسد این کشور به بازنگری جدی و بدون تردید در مسائل سوریه نیاز دارد؛ زیرا حفظ تمامیت ارضی سوریه به نفع ترکیه نیز خواهد بود. بنابراین به نظر میرسد راهکار حل بحران در سوریه آزادسازی ادلب است و این به نفع همه بازیگران اصلی منطقهای از جمله ترکیه خواهد بود.

احمد کاظمی

کارشناس مسائل ترکیه

 

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.