لابی اردوغان در کاخ سفید برای آزادی رضا ضراب

یک مامور ویژه FBI که در حال تحقیق روی پرونده دور زدن تحریم‌های ایران و ترکیه است تایید کرد دولت ترکیه برای آزاد کردن متهم‌های این پرونده مشغول لابی کردن و فشار آوردن به مقام‌های آمریکا است. این اولین بار است که یک مقام رسمی آمریکایی تایید می‌کند ترکیه در حال فشار آوردن به ایالات متحده است.
لابی اردوغان در کاخ سفید برای آزادی رضا ضراب

المانیتور نوشت: یک مامور ویژه FBI که در حال تحقیق روی پرونده دور زدن تحریم‌های ایران و ترکیه است تایید کرد دولت ترکیه برای آزاد کردن متهم‌های این پرونده مشغول لابی کردن و فشار آوردن به مقام‌های آمریکا است. این اولین بار است که یک مقام رسمی آمریکایی تایید می‌کند ترکیه در حال فشار آوردن به ایالات متحده است.

به گزارش «انتخاب»؛ این رسانه در ادامه آورده است: جنیفر مک رینولدز ۲۸ آگوست در یک اجلاس رسمی تایید کرده مقام‌های بلند پایه مانند وزیر امور خارجه ترکیه، وزیر دادگستری و مشاوران امور خارجه رئیس جمهور اردوغان در حال فشار آوردن به آمریکا هستند. به گفته مک‌رینولدز، آنها در حال لابی با وزارت دادگستری آمریکا و حتی کاخ سفید هستند تا بتوانند رضا ضراب و مهمت هاکان آتیلا را بدون انجام محاکمه آزاد کنند. مک‌رینولدز همچنین چیزی که آنکارا به شدت از آن نگران است، را هم تایید کرد: “پایان این تحقیقات نزدیک هم نیست. بسیاری از متهمان هنوز دستگیر نشده‌اند.”

مک‌رینلود از پاسخ به این پرسش‌ که «چه اشخاص دیگری دستگیر خواهند شد و این افراد چقدر به حلقه اصلی قدرت در ترکیه نزدیک هستند؟» طفره رفت اما در پاسخ به سوال خبرنگار المانیتور گفت “ممکن” است مقام‌های رسمی هم در این پرونده تحت تعقیب قرار بگیرند. او توضیح بیشتری درباره این موضوع نداد.

رضا ضراب یک تاجر طلای ایرانی – ترکیه‌ای و مغز متفکر طرح دور زدن تحریم‌هاست. او مارچ سال ۲۰۱۶ به محض پیاده شدن از پرواز استانبول به میامی بازداشت شد. آتیلا یک مقام اجرایی ارشد بانک دولتی هالک بانک بود که یک سال بعد از ضراب در نیویورک بازداشت شد. او برای آزاد کردن چیزی حدود ۲۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده در هالک بانک، به ۳۲ ماه زندان محکوم شد. مک‌رینولدز می‌گوید آتیلا و هالک بانک نه تنها به طرح ضراب کمک کرده ‏اند، بلکه در شکل گیری این طرح نقش داشته‌اند.

ترکیه در تلاش است ضراب و آتیلا را با استفاده از سیاست زیرکانه ای پس بگیرد. براساس این طرح، چند شهروند آمریکایی در ازای بازگشت این دو نفر به آمریکا پس داده می‌شوند. اندرو برانسون یک کشیش اهل کارلیونای شمالی مهمترین برگ برنده آنکارا به شمار می‌رود. ترامپ بارها به صورت علنی از این فرد حمایت کرده است. او گفته اگر ترکیه خیلی سریع برانسون را آزاد نکند، تحریم‌های شدیدی علیه این کشور وضع خواهد کرد. واشنگتن در حال حاضر بخشی از دارایی‌های وزارت دادگستری ترکیه را به دلیل زندانی شدن برانسون فریز کرده است. آیا وزارتخانه‌های دیگر هم در رابطه با پرونده برانسون یا هالک بانک یا هردوی این پرونده‌ها درگیر خواهند شد؟

مک‌رینولدز و تیم مامورهای FBI که به همراه همکارانشان در وزارت دادگستری آتیلا را تعقیب و دستگیر کردند، جایزه FDD (جایزه اندیشکده ضدایرانی بنیاد دفاع از دموکراسی) را به دلیل “شجاعت” دریافت کردند.

شبکه خبری ای هابر نیوز وابسته به دولت ترکیه اهدای این جایزه از طرف نهاد “اسرائیلی” و “ضد ترکیه‌ای” FDD را رسوایی توصیف کرد.

برات البیرک وزیر اقتصاد ترکیه بار دیگر تاکید کرده اگر وزارت خزانه داری آمریکا هالک بانک ترکیه را به جرم دور زدن تحریم‌های ایران جریمه کند، دولت این تصمیم را یک تصمیم کاملا سیاسی می‌داند که با دخالت چند گروه مختلف اتخاذ شده است. البیرک که همسر کوچکترین دختر اردوغان است گفته هالک بانک هیچ کدام ار تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا درباره ایران را نقض نکرده است. او معتقد است وجود نام هالک بانک در این تحقیقات هم غیرقانونی است و پذیرفتنی نیست.

یک سیاستمدار باتجربه که در اجلاس FDD حضور داشته و نخواست نامش فاش شود درباره این اجلاس به المانیتور گفت: “شک دارم یک مامور FBI صلاحیت این را داشته باشد که در یک جلسه عمومی درباره موضوعی که هنوز تحقیق درباره آن به پایان نرسیده صحبت کند. ضمن اینکه باید به این نکته توجه داشت که او این سخنرانی را در اجلاس FDD انجام داده است.”

FDD به هیچ وجه با جنجال بیگانه نیست. آنها بی قید و شرط از اسرائیل دفاع می‌کنند و در پرونده برجام بی وقفه مخالفت کردند.

سینان چیدی مدیر اجرایی مطالعات ترکیه در دانشگاه جرج تاون در این‌باره به المانیتور گفت:” این اجلاس یک سینگال واضح در تایید این مسئله بود که اقدام برای مجازات بیشتر دولت اردوغان آغاز شده چون او با موج جدید تحریم‌های ایران موافقت نکرده است. تمام این مسائل نشان دهنده این مسئله بودند که دولت آمریکا می‌خواهد روی دولت آمریکا فشار بیاورد تا سیاست‌های اقتصادیش را اجرا کند و در این راه اگر لازم باشد آنکارا را تنبیه هم می‌کند.”

 

منبع : انتخاب

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.