نظارت ۴۶ تیم بهداشتی در خوزستان بر نذورات عید قربان

مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت خوزستان گفت: ۴۶ تیم بازرسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی اهواز در خوزستان بر مراکز تهیه و عرضه نذورات در عید قربان نظارت می کنند.
نظارت ۴۶ تیم بهداشتی در خوزستان بر نذورات عید قربان

فرهاد صفدری افزود: این تیم ها در سه نوبت صبح، عصر و شبانگاه بر مساجد، تکایا و محل های تهیه و عرضه نذورات نظارت و آموزش لازم را به افراد دست اندرکار ارائه می کنند.

وی افزود: استفاده از گوشت بهداشتی و مطمئن از جمله مهمترین مواردی است که باید در تهیه نذورات مورد توجه قرار گیرد و شهروندان باید دقت کافی را در تهیه گوشت دام و طیور مورد استفاده، لحاظ کنند زیرا با توجه به اینکه سطح نیاز در این بازه زمانی بالا می رود فرصتی برای افراد فرصت طلب و سودجو است که گوشت های بیمار را وارد بازار کنند.

مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: مردم باید گوشت را از مراکز مطمئن تهیه کنند و بهترین گوشت برای نذورات، استفاده از دام ذبح شده در کشتارگاه ها با مهر و علایم دامپزشکی است.

وی گفت: مردم نباید از گوشت گرم تازه ذبح شده استفاده کنند و باید ۲۴ ساعت پیش از مصرف برای جلوگیری از انتقال بیماری های خطرناکی مانند تب کریمه کونگو در یخچال نگهداری کنند.

صفدری در خصوص ظرف های مناسب برای تهیه نذری نیز افزود: برای نوشیدنی های گرم استفاده از لیوان کاغذی مناسب تر است و برای غذا از ظروف یکبار مصرف با فویل های آلومینیومی یا از جنس پلی پروپیلن استفاده شود.

وی بیان کرد: رنگ های غذایی از جمله رنگ زعفران مواد شیمیایی هستند که حتی با مجوز بهداشت برای استفاده در غذا مناسب نیست و تنها در کارگاه های صنفی زیر نظر مسئول فنی قابل استفاده است.

مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت خوزستان توصیه کرد: همچنین توصیه میشود از رنگ های غذا و در تهیه شربت ها از رنگ شربت و رنگ های مصنوعی برای تهیه نذورات استفاده نشود.

صفدری با تاکید بر استفاده از آب و یخ بهداشتی در تهیه نذورات گفت: آب شیرین مورد استفاده در تهیه نذورات از مکان مطمئن تهیه و با مخزن مطمئن به محل مورد نظر منتقل شود.

مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: در هنگام تهیه نذری، یخ باید در پوشش پلاستیکی تمیز به دور از سطوح آلوده جابجا و نگهداری شود چون خاصیت یخ به این گونه است که به دلیل مکش منفی ، تمام آلودگی سطح را جذب می کند و شست و شوی سطحی آلودگی را از بین نمی برد.

وی در پایان گفت: از شهروندان درخواست می شود تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل بهداشتی در زمینه تهیه و توزیع نذورات، با سامانه دریافت شکایات بهداشتی به شماره ۱۹۰ تماس حاصل نمایند تا در اسرع وقت رسیدگی لازم به عمل آید.

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.