فداکاری دختر ۱۶ ساله در آغوش آتش و مرگ!

آفتاب انوار طلایی اش را از بام شهر جمع کرده بود و سپیدی آسمان آرام آرام درون پیله تاریک شب می خزید که مرد میان سال از کلبه نقلی اش بیرون آمد تا سیگاری روشن کند اما هنوز ثانیه هایی بیشتر نگذشته بود که پسر بچه چهار ساله به سوی خواهر 12 ساله اش دوید و با زبان کودکانه و در حالی که به شدت ترسیده بود، فریاد زد، آتیش! آتیش! وقتی چشمان دختر بچه به آن سوی اتاق خیره ماند، قدرت تصمیم گیری از او سلب شد چرا که با دیدن شعله آتش دست و پایش را گم کرده بود! دخترک هراسان از محل آتش سوزی گریخت تا پدرش را از ماجرا مطلع کند.
فداکاری دختر ۱۶ ساله در آغوش آتش و مرگ!

این لحظات در حالی به تندی سپری می شد که پسر بچه چهار ساله خود را تنها دید و به سوی اتاق دیگری دوید که به صورت تو در تو و در انتهای اتاق محل حادثه قرار داشت. او می خواست از شعله های سوزناک فرار کند اما خیلی زود زبانه های آتش به لباس ها و رختخواب هایی رسید که در همان نزدیکی روی هم چیده شده بودند.

دختر ۱۶ ساله این خانواده نیز که داخل اتاق بود، ناگهان متوجه برادر کوچکش شد که به اتاق انتهایی منزل نقلی گریخت. او می دانست اگر دیر بجنبد برادرش در میان شعله های آتش گرفتار می شود بنابراین دل کوچکش را به بزرگی «فداکاری» گره زد و سراسیمه خود را به درون اتاق دیگر انداخت او برادر کوچکش را وحشت زده در آغوش گرفت اما دیگر راه خروج نداشت چرا که شعله های سوزناک آتش رختخواب ها بین دو اتاق فاصله انداخته بود. دختر ۱۶ ساله فقط به چشمان گریان برادر کوچکش می نگریست و او را به آغوش می فشرد، تا این که هر دو در آغوش یکدیگر بر اثر استنشاق دودهای غلیظ، خفه شدند. این لحظات تلخ در حالی سپری می شد که پدر خانواده با فریادهای فرزندانش داخل اتاق آمد اما دیگر کاری از دست او ساخته نبود. مرد میان سال هراسان به اطراف می دوید و از همسایگان کمک می خواست تا با آتش نشانی و نیروهای امدادی تماس بگیرند.

در همین حال بستگان مرد میان سال که در همان محل سکونت دارند به همراه برخی از همسایگان به کمک گرفتاران در میان شعله های آتش آمدند آنان با میله آهنی و هر شیئی که به دست شان می رسید تلاش کردند تا پنجره اتاق انتهایی را از چهارچوب بیرون بیاورند. چرا که این پنجره محلی برای باز شدن نداشت و تنها به عنوان نورگیر از آن استفاده می شد. تلاش اهالی به نتیجه رسید و پنجره شکسته شد ولی آن ها با پیکر بی جان دختر ۱۶ ساله و برادر چهار ساله اش روبه رو شدند.

صحنه های دردناک یکی پس از دیگری رقم می خورد که چند دقیقه بعد، خودروهای آتش نشان، آژیرکشان وارد کوچه «ایمان» شدند و بلافاصله عملیات امداد و نجات را آغاز کردند. آنان شعله های آتش را با سردی آب فرونشاندند اما مرد میان سال داغدار شده بود و صحنه دردناک جان باختن برادر و خواهر در آغوش یکدیگر، دل هر انسانی را می لرزاند. اگرچه شعله های آتش فقط قسمت کوچکی از خانه ای را سوزاند که بخشی از آن با چوب و سمت دیگر آن با آهن و آجر ساخته شده بود اما ماجرای تلخی را حکایت می کرد.

با گزارش این آتش‌سوزی مرگبار به قاضی ویژه قتل عمد، بلافاصله قاضی علی اکبر احمدی نژاد در حالی برای بررسی این حادثه دردناک عازم خیابان کوشش شد که گویی آتش‌سوزی در یک حلبی آباد دیگر رخ داده بود!

اجساد دو قربانی بی گناه این حادثه که دچار سوختگی هولناکی شده بودند به اورژانس ۱۱۵ سپرده شد و بدین ترتیب تحقیقات قضایی از سوی قاضی احمدی نژاد برای روشن شدن این ماجرای تلخ ادامه یافت. بررسی ها نشان می داد مادر خانواده برای دیدن خانواده و بستگانش به کرمانشاه سفر کرده بود و یکی از فرزندان پسر مرد میان سال نیز در بیرون از منزل حضور داشت که این صحنه تاسف بار رقم خورد. در تحقیقات کارشناسان آتش نشانی برای مشخص شدن علت وقوع حادثه تاکنون یک اجاق گاز تک شعله کوچک پیدا شده است که احتمال می رود کانون آتش باشد اما با وجود این که هنوز کارشناسان علت اصلی وقوع این حادثه را گزارش نکرده اند ولی مرد میان سال به قاضی ویژه قتل عمد گفت: وقتی داخل اتاق را نگریستم سیم هایی را دیدم که جرقه می زدند!

تحقیقات بیشتر در این باره در حالی ادامه دارد که برخی از همسایگان مدعی بودند نیروهای امدادی دیر به محل رسیده اند ولی روابط عمومی آتش نشانی مشهد پس از بررسی دقیق ماجرا اعلام کرد: حادثه مذکور ساعت ۱۹:۱۶ به سازمان آتش نشانی گزارش شد که بلافاصله نیروهای آتش نشان از چهار ایستگاه نزدیک محل، به خیابان کوشش ۴۱ اعزام شدند و ساعت ۱۹:۲۰ هم به محل آتش سوزی رسیدند که بعد از ۱۰ دقیقه شعله های آتش اطفا شد و عملیات به پایان رسید.

با توجه به فیلم صحنه حادثه نیز بیانگر آن است که وقتی نیروهای آتش نشانی شروع به اطفای آتش کردند هنوز دود غلیظ ناشی از آتش سوزی از در آهنی کوچک این منزل بیرون می زد.

jpgfile_19896_623929_636703155863706728

 

 

منبع : رکنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.