روش دولت ژاپن برای وادار کردن دختران ژاپنی به ازدواج

مشکل عدم تمایل دختران ژاپنی به ازدواج و بچه دار شدن باعث شد دولت ژاپن تصمیم عجیبی بگیرد . راه حل دولت ژاپن برای وادار کردن دختران به ازدواج زودتر و بچه دار شدن باعث جنجال و اعتراضات بسیاری شده است ! مقامات ژاپن برای اجبار دختران به ازدواج و بچه دار شدن, ورود آنها به دانشگاه را محدود کردند.
روش دولت ژاپن برای وادار کردن دختران ژاپنی به ازدواج

دلایل محدودیت ورود به دانشگاه برای دختران ژاپنی رسانه‌های ژاپنی از اقدامات جدید وزارت آموزش و تحقیقات این کشور به منظور کاهش جذب دانشجویان دختر خبر داده‌اند. نرخ تولد در ژاپن در سال گذشته به زیر یک میلیون رسیده است، کارشناسان یکی از دلایل این افت زاد و ولد را محبوبیت یافتن «عروسک‌های جنسی» در نزد مجردها در این کشور می دانند.عروسک‌های جنسی و عدم تمایل دختران شاغل به ازدواج باعث رونق این عروسک‌ها شده و افراد مجرد بیش از پیش از روابط انسانی دوری می گزینند. همین امر ژاپنی‌ها را به فهرست نژادهای در حال انقراض وارد می کند.

براساس آنچه که شینهوا گزارش کرده است، مقامات ژاپنی تصمیم گرفته‌اند، با افزایش سطح نمره دختران برای ورود به دانشگاه، مانع آنها شوند.

برهمین اساس، دختران باید ۳۵ درصد بیش از آنچه که تا کنون برای ورود به دانشگاه‌ها به عنوان حداقل نمره نیاز داشتند، به دست آورند؛ ضمن اینکه این میزان برای ورود به رشته‌های خاص مانند پزشکی با افزایش بیشتری مواجه بوده است.

مقامات وزارت علوم و تحقیقات ژاپن گفته است: تلاش دولت بر این است که درصد ورود دختران به دانشگاه را به نسبت پسران، ۳۰ به ۷۰ نگه دارد.

به گفته مقامات ژاپنی، تنها هدف دولت از این اقدامات، ترویج ازدواج و به دنبال آن فرزند‌آوری است. بررسی‌های متعددی نشان داده است، دخترانی که وارد دانشگاه و بعد از آن وارد محیط کار می‌شوند، تمایلی برای ازدواج و فرزند‌آوری ندارند و این معضل امروز جامعه ژاپن است.ژاپنی‌ها سال‌ها است که از کاهش تدریجی جمعیت و پیر شدن مستمر آن رنج می‌برند و این وضعیت در سال‌های اخیر نیز تشدید شد و اکنون هر روز شاهد به دنیا آمدن نوزادان کمتری هستند.

روش دولت ژاپن برای وادار کردن دختران ژاپنی به ازدواج

وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن در گزارشی که به تازگی منتشر کرده، اعلام کرد که جمعیت این کشور به حدود یک میلیون تولد در سال کاهش یافته که این میزان بالاترین سرعت کاهش در رشد جمعیت از سال ۱۹۶۸ میلادی تاکنون به شمار می رود.

براساس این گزارش، جمعیت ژاپن تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۲۵ میلیون و ۵۸۰ هزار و ۶۵۳ نفر بود که این رقم در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۲۶ میلیون و ۸۳۰ هزار نفر، در سال ۲۰۱۴ میلادی  ۱۲۶ میلیون و ۹۲۹ هزار و ۹۶۹ نفر و در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز بالغ بر ۱۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بوده است.

این گزارش همچنین خاطرنشان کرده است، در حال حاضر ۲۷٫۱۷ درصد جمعیت این کشور را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می‌دهد و این در حالیست که جمعیت افراد با سن ۱۴ سال همچنان روند نزولی داشته و در حال حاضر به رقمی معادل ۱۲٫۶۹ درصد رسیده است.

اگرچه دولت ژاپن طی سال‌های اخیر برای افزایش جمعیت تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته اما محدودیت‌هایی برای دختران نیز اعمال کرده است.

این خبر با شوک و خشم رسانه‌های اجتماعی ژاپن مواجه شد و برخی از آنها خواستار اقدامات منصفانه دولت شدند و برخی دیگر از شیوع نابرابری جنسیتی شکایت داشتند.

وزارت علوم و تحقیقات ژاپن در پاسخ به حجم زیادی از اعتراضات گفته است: کاهش ورود دختران به دانشگاه یکی از روش‌هایی است که می‌توان از طریق آن بحران پیری جمعیت در کشور را برطرف کرد.

 

منبع :ایران ناز

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.