۲۰ هزار پرونده به حوزه قضایی شادگان وارد شد

رئیس دادگستری شهرستان شادگان گفت: مجموعه پرونده های ورودی به حوزه قضایی شهرستان شادگان در سال گذشته، ۲۰ هزار و ۲۸۷ پرونده بوده که از این تعداد ۱۹ هزار و ۴۴۳ پرونده مختومه شده است.
۲۰ هزار پرونده به حوزه قضایی شادگان وارد شد

التزام – افضل میرزایی فر ضمن تبریک هفته قوه قضائیه به همه همکاران قضایی و اداری سراسر کشور و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران امام (ره ) اظهارکرد: ازاین تعداد پرونده های وارد شده به دادگستری که عمده ترین آنها شامل سرقت ، ایراد صدمه بدنی غیر عمدی در امر رانندگی ، ضرب و جرح عمدی ، تهدید و تیراندازی از جمله بیشترین پرونده هایی که سال گذشته وارد دادگستری شهرستان شادگان شده است.

وی به موضوع پیشگیری وقوع قبل از جرم اشاره کرد و افزود: اقدامات پیشگیرانه وضعی می تواند در کاهش وقوع قبل از جرم موثرباشد که حضور فعال ماموران سخت کوش انتظامی درسطح شهر و گشت های نظم پلیس توسط فرمانده جدید نیروی انتظامی درشهرستان محسوس است و می تواند در کاهش سرقت نقش موثری داشته باشد.

رئیس دادگستری شهرستان شادگان بیان کرد: در بحث پرونده های حقوقی طلاق توافقی، اعسار از پرداخت محکوم به و اعسار از پرداخت هزینه دادرسی مطالبه خسارت در رتبه های اول تا چهارم قرار دارند که در سال گذشته ۱۸۷ فقره پرونده طلاق توافقی در دادگاه حقوقی به ثبت رسیده است و کاهش این آمار نیاز به آموزش های مهارتی زندگی خانوادگی از سوی سازمان های متولی دارد.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۳۸ هزار و ۷۳۸ ابلاغ نامه صادر و ابلاغ شده که از این تعداد ۱۳ هزار و ۹۴۵ ابلاغ نامه که در مجموع ۳۵ درصد ابلاغ نامه ها به صورت الکترونیکی انجام شده است و همچنین در طی سه ماه نخست سال جاری تعداد ۹ هزار و ۵۲۳ ابلاغ نامه صادر و ابلاغ شده که از این تعداد ۴ هزار و ۴۴۵ فقره ابلاغ نامه  به صورت الکترونیکی انجام شد. در حال حاضر پنجاه درصد ابلاغنامه ها به صورت الکترونیکی می شود.

میرزایی فر ادامه داد: براساس اعلام معاونت آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان ، درسالجاری مجموع ابلاغ نامه های الکترونیکی باید به ۷۰ درصد برسد که امیدواریم با تمهیداتی که اندیشه شده است به این آمار تا پایان سالجاری دست پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه قضایی شادگان و درچارت سازمانی دادگاه شعبه اول و دوم حقوقی، شعبه ۱۰۱ و ۱۰۲ کیفری  در دو واحد اجرای احکام مدنی تعریف شده است که به جز شعبه دوم حقوقی ، مابقی شعب فعال هستند و سال گذشته با پیگیری هایی که انجام شد تعداد سه دادیار به کادر قضایی اضافه شد و درحال حاضر ۵۰ درصد چارت قضایی دادسرا تکمیل شد و امیداریم در آینده نزدیک یک دادیار دیگر به مجموع دادسرا اضافه خواهد شد.

رئیس دادگستری شهرستان شادگان یادآور شد: عمده ترین مشکل دادگستری شادگان کمبود کادر اداری است که برای چارت اداری تعداد ۸۶ کارمند اداری تعریف شده است در حالی که ۲۲ نفر نیروی اداری در دادگستری شادگان وجود دارد و هر کارمند کار چهار کارمند را انجام می دهد که این تلاش کادر اداری قابل تقدیر است.

وی در ادامه عنوان کرد: در آزمون استخدامی که سال گذشته برگزار شد، تعداد یازده نفر به دادگستری شادگان اختصاص داده شد که مراحل گزینش آنها درحال انجام است و امیدواریم این نیروها تا پایان سالجاری در دادگستری شادگان شروع بکار شوند.

رئیس دادگستری شهرستان شادگان به وضعیت رسیدگی پرونده ها دردادگستری این شهرستان اشاره کرد و افزود: متوسط زمان رسیدگی پرونده ها در دادگاه حقوقی ۵۱ روز است در حالی که شاخص رسیدگی براساس برنامه ششم توسعه برای دادگاه حقوقی ۱۱۰ روز است.

وی همچنین ادامه اضافه کرد: در دادگاه ۱۰۱ و ۱۰۲ کیفری دو متوسط زمان رسیدگی ۳۰ روز است در حالی که شاخص رسیدگی برای دادگاه کیفری دو ۸۵ روز است.متوسط زمان رسیدگی در دادگاه مطلوب است.  شاخص رسیدگی برای دادسرا طبق برنامه ششم توسعه ۴۸ روز است که در دادسرای شادگان به طور متوسط ۵۹ روز به پرونده ها رسیدگی می شود که وضعیت نامطلوب است و امیدواریم با تلاش همکاران دردادسرا به وضعیت مطلوب حاصل شود.

میرزایی فر درپایان گفت: در اجرای احکام کیفری تعداد ۹۲ نفر درحال تحمیل حبس هستند که از این تعداد ۲۵ نفر به محکومین به سرقت  بوده که ۲۷ درصد از محکومین را شامل می شوند و تعداد ۲۲ نفر محکومین به ضرب و جرح عمدی و تعداد ۱۴ نفر محکومین جرایم مواد مخدر هستند.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.