رتبه ۳۱ خوزستان در جذب تسهیلات خانگی و بانوان

معاون امور اقتصادی استانداری خوزستان گفت: خوزستان در زمینه جذب تسهیلات خانگی و بانوان با دو استان دیگر به صورت مشترک با پرداخت ۱۰ میلیارد تومان مقام سی و یکم کشور را دارد.
رتبه ۳۱ خوزستان در جذب تسهیلات خانگی و بانوان

التزام – علی بحرینی مقدم عصر امروز دوشنبه در جلسه شورای اشتغال خوزستان اظهار کرد: در دستورالعمل برای بررسی طرح ها و تعیین تکلیف برای ارجاع به بانک یا بازگشت به شهرستان ها تنها چهار روز فرصت هست اما در حال حاضر وقفه ای در این زمینه وجود دارد و نمی شود بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ طرح در کارتابل استان معلق بماند.

وی افزود: به رغم برگزاری جلسه های تخصصی کارگروه ها از جمله کمیته فنی اما این وقفه وجود دارد که باید تا آخر هفته تمام طرح های موجود در کارتابل را تعیین تکلیف کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان تصریح کرد: بر اساس گزارش های اعلامی برخی از طرح ها در کمیته فنی مصوب می شوند ولی به بانک ارجاع داده نشده و به شهرستان ها برگشت زده می شوند؛ این کار به هیچ عنوان قبول نبوده و هیچ ایرادی هم از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قابل پذیرش نیست.

بحرینی خبر داد: وزارت کشور در خصوص جذب تسهیلات مشاغل خانگی و بانوان گزارشی ارائه داده که بر اساس آن خوزستان با استان کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری به صورت مشترک با پرداخت ۱۰ میلیارد تومان مقام سی و یکم کشور را دارد؛ ظاهرا این مبلغ تا ۱۴ میلیارد تومان افزازیش یافته ولی در سیستم ثبت نشده که باید گزارش بروزرسانی شود.

وی با اعلام این خبر که اعتبارات سال جاری ابلاغ شده ادامه داد: این اعتبارات که با کاهش همراه بوده به بانک ها نیز ابلاغ شده است. دستگاه های تخصصی و دبیرخانه باید هرچه سریعتر طرح ها را به بانک های ذیربط اعلام و بانک ها نیز برنامه ریزی عملیاتی داشته باشند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با اشاره به اینکه از دو هزار و ۲۰۰ طرح حدود یک هزار و ۵۰۰ طرح در دست بررسی بانک ها هستند، بیان کرد: در دو طرح اشتغال فراگیر و پایدار روستایی ۲۵ میلیارد تومان کل پرداختی هست که نسبت به اعتبارات اختصاص یافته و محدودیت زمانی آن تا پایان خرداد چنین رقمی خیلی بالا نیست.

بحرینی با اشاره به لزوم تسهیل موانع در سطح استان گفت: به اندازه کافی موانع کار در سطح ملی داریم و باید این گونه مشکلات در سطح خوزستان برطرف شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با اعلام این خبر که نسبت پرداخت به طرح ها در روستایی ۴.۹ درصد و در اشتغال فراگیر ۲.۵ درصد است، اضافه کرد: متأسفانه نحوه رسیدگی و پرداخت در سه بانک استان خیلی خوب نیست و زنگ خطر می زند.

بحرینی با بیان اینکه ایرادهای مختلفی در رسیدگی های بانکی خوزستان احصاء شده است، گفت: باز هم تأکید می کنم که موانع و مشکلات در سطح استان باید برطرف و تسهیل گری لازم انجام شود تا میزان پرداخت تسهیلات در خوزستان افزایش پیدا کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه هنوز ۳۰ درصد از این ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبارات اشتغالزایی توزیع نشده اظهار کرد: شاید در برخی موارد متقاضیان به دلایل متعدد از جمله افزایش نرخ ارز به بانک مراجعه نکنند ولی باز با این حال همکاری کم بانک ها نیز وجود دارد.

 نماینده سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز در این جلسه اعلام کرد: یک هزار و ۱۴ طرح مصوب به مبلغ ۴ هزار و ۲۳۲ میلیارد ریال داریم که همه به بانک های عامل معرفی شدند ولی وضعیت عقد قرارداد تا روز گذشته فقط ۹۵ طرح با اعتبار ۱۸۰ میلیارد بوده است.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.