آماده‌باش ارتش رژیم صهیونیستی در سالروز جنگ ۱۹۶۷

بیم صهیونیست‌ها از تشدید اعتراض‌های فلسطینی در آستانه شکست عرب‌ها در جنگ با رژیم صهیونیستی در سال 1967 معروف به «یوم النکسه» ، ارتش این رژیم را به حالت آماده‌باش درآورد.
آماده‌باش ارتش رژیم صهیونیستی در سالروز جنگ ۱۹۶۷

التزام – ارتش رژیم صهیونیستی برای مقابله با تظاهرات فلسطینی‌ها در فردا سه‌شنبه برابر با «یوم‌النکسه» (روز شکست) حالت آماده‌باش اعلام کرد.

بر اساس گزارش وبگاه «فلسطین‌الیوم»، ارتش رژیم صهیونیستی حضور نیروهایش در مرز با نوار غزه و کرانه باختری را تقویت کرده است. قرار است امروز ارتش و پلیس این رژیم جلسه‌ای برای برآوردن وضعیت و سرکوب تظاهرات فلسطینی‌ها برگزار کنند.

کمیته مسئول در برگزاری راهپیمایی‌های بازگشت، ساکنان نوار غزه را به برگزاری تظاهرات گسترده در فردا مانند «یوم‌النکبه» (روز مصیبت) فراخوانده است. در تظاهرات سالروز اشغال فلسطین یا یوم‌النکبه که با انتقال سفارت آمریکا به قدس همراه شد بیش از ۶۰ فلسطینی به شهادت رسیدند و صدها نفر دیگر زخمی شدند.

یوم النکسه؛ سالروز شکست عرب‌ها در جنگ با رژیم صهیونیستی است؛ جنگ شش روزه ۱۹۷۶ که از ۵ ژوئن تا ۱۰ ژوئن ۱۹۶۷ (۱۳۴۶ ش) میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی مصر، سوریه، اردن و عراق روی داد. این جنگ منجر به کشته شدن ۱۵ تا ۲۵ هزار عرب شد و در نهایت تل‌آویو « قدس، نوار غزه، کرانه باختری رود اردن، بلندی‌های جولان و صحرای سینا» را اشغال کرد.

در تاریخ ۱۱ ژوئن قرارداد آتش‌بسی به پیشنهاد اعراب با رژیم صهیونیستی به امضاء رسید که به این ترتیب با شکست اعراب مساحت سرزمین‌های اشغالی تحت تصرف اسرائیل ۳ برابر شد و در حدود یک میلیون عرب که در مناطق اشغال‌شده زندگی می‌کردند به کنترل مستقیم اسرائیل درآمدند.

رژیم صهیونیستی بعد از پایان قرارداد آتش‌بس به کسانی که سرزمین‌های اشغالی را ترک و وارد کشورهای همسایه شده بودند اجازه بازگشت نداد و به این ترتیب موجی از آوارگان فلسطینی در کشورهای مصر، سوریه، اردن و لبنان پدید آمد.

از آنجا که هیچ یک از کشورهای میزبان علاقه‌ای به پذیرایی از میهمانان ناخوانده خود نداشتند با تشکیل اردوگاه‌های پناهندگی در بیابانهای خود، زندگی به دور از تمام امکانات اوّلیه را برایشان رقم زدند.

مصر بعد از پیروزی در جنگ اکتبر در برابر رژیم صهیونیستی توافق‌ صلح «کمپ دیوید» را با تل‌آویو امضا کرد و صحرای سینا را باز پس گرفت و تل آویو ملزم به بازگشت به مرزهای ژوئن سال ۱۹۶۷ شد.

 

 

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.