کی روش: بهترین بازیکن ایران همان تیم است

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران درمصاحبه با روزنامه مارکا اسپانیا گفت: ایران ستاره خاصی ندارد و همان تیم ستاره ایران است.
کی روش: بهترین بازیکن ایران همان تیم است

التزام – کارلوس کی روش از سال ۱۹۸۹ کار مربیگری را آغاز کرده است. او اکنون ۷ سال است که هدایت تیم ملی ایران را برعهده دارد. او. در جام جهانی ۲۰۱۴ مقابل کوه قدرتمند آرژانتین ایستاد و اکنون در جام جهانی روسیه باید مقابل دو قدرت بزرگ اروپا یعنی اسپانیا و پرتغال قرار بگیرد. مصاحبه کی روش با روزنامه مارکا اسپانیا به شرح زیر است:

*کی روش اکنون سومین حضورش در جام جهانی را تجربه می کند..

من چهار بار موفق شدم به جام جهانی صعود کنم و ۳ بار تجربه حضور در مرحله گروهی را دارم. دوبار با ایران و یک بار با پرتغال.

* از حذف پرتغال در سال ۲۰۱۰ بوسیله اسپانیا با گل داوید ویا چه چیزی به یاد دارید؟

بازی بسیار سختی داشتیم و تیم برتر میدان موفق شد به پیروزی برسد. اما اگر داور در این بازی بیشتر دقت می کرد و یا فناوری ویدئو چک وجود داشت ممکن بود داستان جوری دیگر باشد. اما دیگر آن زمان گذشته است.

* شما در مواجه با داوران خوش شانس نبودید در جام جهانی ۲۰۱۴ مقابل آرژانتین نیز پنالتی برایتان نگرفت؟

ما بار دیگر از سوی داور شربه خوردیم. ما خیلی خوب مقابل آرژانتین بازی کردیم اما مسی با فوتبال جادویی ظاهر شد. ۲ نفر این بازی را تغییر داد. اول مسی با ضربه سحر آمیزش بود. دوم داور بازی که پنالتی آشکار روی اشکان دژاگه را نگرفت و می توانست بازی یک بر صفر به نفع ما شود و زابالتا نیز اخراج شود. اما باید همیشه به کار خودمان ادامه دهیم.

* شما در مصاحبه با سایت فیفا گفته بودید که مسی باید از بازی کردن محروم شود؟

این اتفاق باید در سال ۲۰۱۴ باید می افتاد و او در دیدار با ما محروم می شد بازی نمی کرد(باخنده). از نظر من رونالدو بهترین بازیکن جهان است اما مسی کارهایی انجام می دهد که خارج از توان بشر است.

* گروهتان با حضور اسپانیا، پرتغال و مراکش را چگونه ارزیابی می کنید؟

گروه ما واقعا سخت و پیچیده است. اما مواضع ما آشکار است. رویارویی با اتفاقات و قدم گذاشتن به جلو تا عملکردمان بهتر شود. این هدف ایران است. ما تیم منظم هستیم با احساسات تیمی هماهنگ هستیم. ما مثل گذشته هماهنگ نیستیم. چالش جدید پیش روی ما این است که ترک جام جهانی با بهترین عملکرد و تیمی رقابتی با افتخار به پیراهن تیم ملی ایران کارمان را تمام کنیم.

* آیا بازی اولیتان در جام جهانی مقابل مراکش خوب است؟

بله دو تیمی که شانس پیروزی بر یکدیگر را دارند در اولین دیدار مقابل هم قرار می گیرند و این برای همه خوب است. چون اسپانیا و پرتغال فقط برای پیروزی بازی می کنند تا بتوانند قهرمان جهان شوند. اما مراکش و ایران برای رسیدن به مرحله یک هشتم نهایی بازی می کنند.

*نظرت درباره این اسپانیا چیست؟

در ابتدا باید بگویم که اسپانیا به دوران اوجش برگشته است. بازی زیبا، تصاحب فضا و توپ در این اسپانیا وجود دارد و این ویژگی ها در تیم اسپانیا ثبات دارد. اسپانیا به همراه لوپتگی رو به جلو می رود. اسپانیای لوپتگی همان آزادی و ابداع دوران دل بوسکه را دارد. البته با این تفاوت که اکنون آمادگی بیشتری دارد و در هر دقیقه بازی ثبات تیم بیشتر می شود. این اسپانیا بعد از گذشت هر ۱۰ دقیقه بازیش بهتر می شودو این باعث می شود که رقیب سرسختی باشد. این تیم تنها فضا و توپ را در اختیار ندارد بلکه در عین حال فشار زیادی به رقیب نیز می آورد.

*به نظر شما نقطه ضعف اسپانیا کجاست؟

اسپانیا نقطه ضعفی ندارد. اما بازی با اسپانیا بازی بسکتبال نیست و ما مقابل تیمی از لیگ NBA بازی نمی کنیم. فوتبال ورزش لحظه، تصمیم گیری و الهام است. فوتبالی ورزشی است که می تواند در هر لحظه اتفاقی بیفتد. فوتبال ورزشی منحصر به فرد است به همین خاطر است که جذاب ترین ورزش در دنیا به شمار می آید. هیچ تیمی قبل از بازی نمی تواند خودش را پیروز میدان بداند. ما در تمام بازی ها، در هر دقیقه، در هر ثانیه و در هر توپ با این ذهنیت بازی می کنیم. اجازه دهید الهه فوتبال عدالت را برقرار کند و تیم برتر میدان پیروز شود.

* آیا برنامه خاصی برای مهار رونالدو و اینیستا دارید؟

نه. قطعا نه. برنامه ایران یک تیم رقابتی است که به مدت ۹۰ دقیقه برای کسب پیروزی تلاش می کند. ما خیلی خوب درک می کنیم که باید پیش از دیدار با اسپانیا تغییر تاکتیک دهیم. ما در بازی های مقدماتی جان جهانی ۶۰ الی ۷۰ درصد توپ را در اختیار داشتیم ولی این آمار می تواند در بازی با اسپانیا برعکس شود. ما قبل از دیدار با اسپانیا باید ذهنیت خود را تغییر دهیم. بزرگترین رقیب ما منبع الهام بخشی خواهد شد. چرا باید برای مهار اینیستا برنامه ای داشته باشم؟ در حالیکه اسپانیا سیلوا، ایسکو، آسنسیو و پیکه را نیز دارد؟ ما نمی توانیم به افراد فکر کنیم. اولین چیزی که ما باید به آن فکر کنیم آمادگی خوب است. ما باید به تمام بازی های پیش رو خودمان فکر کنیم تا به مشکل برنخوریم.

* بار دیگر با رونالدو مواجه خواهید شد…

این ویژه است. ما چیزهای زیادی را باهم تجربه کردیم. او بهترین بازیکن جهان است اما وقتی از فوتبال صحبت می کنیم آنچه که مهم است تیم است.

* کیفیت بازیکنان ایرانی چگونه است؟

بازیکنان ایرانی قوی، با اراده و قدرت بدنی بالا هستند. ما تیمی با انگیزه بالا و احساس گروهی بزرگ هستیم. بهترین بازیکن ایران همان تیم است. ما ستاره هایی مانند ستاره های رئال مادرید، منچستر یونایتد و اینتر نداریم و ستاره ما تیم ایران است. ما همیشه با هم کار می کنیم. فوتبال خوبی باز می کنیم و می دانیم چگونه به پیروزی برسیم. بازیکنان با نظم و انضباط تلاش می کنند و هر بازیکن ایرانی می داندکه تیمش از او چه انتظاری دارند. اگر هر بازیکن نتواند وظیفه اش را به خوبی انجام دهد می داند که بازیکن دیگر به کمک او می آید. به هر حال وظیفه ما بهبود عملکرد تیم است و در این راستا نیز تلاش می کنیم.

*کار با بازیکنان لیگ داخلی ایران سخت تر است یا بازیکنان لژیونری که در پرتغال، بلژیک و … بازی می‌کنند؟

کار آسانی نیست. ما بازیکنانی داریم که در خارج از ایران با تجربه فوتبال بین المللی هستند و دیگر بازیکنان ما در لیگ ایران بازی می کنند. ما با آنها تلاش می کنیم تا برنامه های خاصی بگذاریم تا سطحشان را به سطح حضور در جام جهانی برسانیم.

* این آخرین جام جهانی اینیستا خواهد بود، نظرت چیست؟

ضایعه بزرگی است که بازیکنی مثل اینیستا بارسلونا را ترک کرد. من در برخی از نظرسنجی ها که مطرح شده بود با او در برخی موارد با عدالت رفتار نشد، شرکت کردم. عالم فوتبال به چنین بازیکنان مدیون است. سخت است که ببینید بازیکنی مثل اینیستا جایزه بهترین بازیکن جهان را نگرفت. فوتبال چیزهای این چنینی را نیز دارد.

 

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.