ظریف: آماده‌ایم سنگال را به قطب خودروسازی در غرب آفریقا تبدیل کنیم

وزیرامور خارجه گفت: ایران آمادگی دارد با همکاری دولت و بخش خصوصی جمهوری سنگال، این کشور را به قطب خودروسازی در منطقه غرب آفریقا تبدیل کند.
ظریف: آماده‌ایم سنگال را به قطب خودروسازی در غرب آفریقا تبدیل کنیم

التزام – محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در مجمع اقتصادی ایران و سنگال در داکار طی سخنانی ضمن قدردانی از دولت و ملت سنگال برای میزبانی هیأت ایرانی، عنوان کرد: بسیار خوشوقتم که به همراه هیأتی متشکل از جمعی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دولتی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های بانکی، سرمایه گذاری، خودروسازی، داروسازی و بهداشت و درمان، صنایع برق و آب، کشاورزی و صنایع غذایی، آموزش عالی، حمل و نقل و شهرسازی، نفت و پتروشیمی و همچنین شرکت‌های بزرگ دانش بنیان در این مجمع تجاری با حضور فعالان تجاری، اقتصادی  و صنعتی جمهوری سنگال حضور داریم.

وی برگزاری این همایش را بیانگر وجود اراده سیاسی مشترک برای تمهید زمینه‌های حضور، مشارکت و نقش آفرینی هرچه بیشتر بخش خصوصی ۲ کشور در مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و سنگال برشمرد.

ظریف اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سنگال به عنوان ۲ کشور مهم در غرب آسیا و غرب آفریقا و جهان اسلام می‌توانند به عنوان پل ارتباطی این ۲ منطقه مهم، نقشی تاثیرگذار در توسعه و شکوفایی اقتصادی این ۲ منطقه مهم،  همچنین بسط و گسترش صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی و وحدت و انسجام جهان اسلام ایفا کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: تلاش جهت افزایش تجارت بین ۲ کشور با رویکردی برد – برد که نه تنها متضمن صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی و نیز انتقال فناوری از سوی شرکت‌های ایرانی به سنگال، بلکه تامین نیازهای جمهوری اسلامی ایران به ویژه در بخش کشاورزی و معدن از طریق فعالان اقتصادی سنگال است.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه هر ۲ طرف نسبت به افزایش مبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی تاکید داریم، اظهار داشت: افزایش مراودات اقتصادی در سایه همکاری بانکی میسر است و این مهم نیاز به فعالیت بیشتر بخش خصوصی و حمایت ۲ دولت دارد.

وی با بیان اینکه بخش‌های خصوصی ۲ کشور از مقامات دولتی انتظار دارند که به موازات توسعه مناسبات سیاسی و همکاری‌های بین‌المللی، دستورکار مشخصی برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری فراهم کنند، یادآور شد: چرا که افزایش فعالیت بخش خصوصی، مستلزم توجه و اهتمام مقامات سیاسی ۲ کشور است.

ظریف عنوان کرد: لذا ترسیم چشم اندازی برای همکاری‌ها، هدفگذاری برای رساندن حجم روابط تجاری ۲ کشور به میزانی قابل قبول و متناسب با ظرفیت‌های موجود در آینده نزدیک بایستی در دستورکار قرار گیرد.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با همکاری دولت و بخش خصوصی جمهوری سنگال، این کشور را به قطب خودروسازی در منطقه غرب آفریقا تبدیل کند. چه اینکه گام‌های اساسی و اولیه آن حدود ۱۰ سال پیش با احداث و راه اندازی کارخانه «سنیران اتو» برداشته شده و امروز نیز با حمایت دولت سنگال و رفع برخی مشکلات فنی و موانع زیرساختی توسعه فعالیت‌های این شرکت به یاری خداوند توسعه خواهد یافت.

وی عنوان کرد: در ملاقات با مقامات سنگال پیرامون راه‌های تسهیل حضور و ارتباطات تجار ایرانی و سنگالی و توجه ویژه به همکاری‌های اقتصادی ۲ کشور به ویژه در زمینه تجارت، خدمات فنی و مهندسی، خودروسازی، نفت و پتروشیمی، برق و صنایع غذایی و فناوری‌های نو که ۲ کشور در آنها دارای مزیت نسبی هستند، گفت‌وگو خواهم کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: امیدوارم تجار ۲ کشور از فرصت این همایش نهایت بهره برداری را به عمل آورده و به توافقات خوبی در جهت افزایش همکاری‌ها دست یابند.

وی در پایان از میزبانی دولت و ملت جمهوری سنگال، به خصوص «علیون سار» وزیر تجارت سنگال، رئیس اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی ۲ کشور که در برگزاری این مجمع تجاری مساعدت کردند، قدردانی کرد و گفت: اطمینان می‌دهم که همه ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در اختیار توسعه مناسبات بخش خصوصی و دولتی ۲ کشور خواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در رأس یک هیأت سیاسی و اقتصادی در سفر به چند کشور آفریقایی و آمریکای جنوبی بامداد امروز (دوشنبه) وارد داکار پایتخت سنگال شد. وی در ادامه این سفر قرار است به برزیل، اروگوئه و نامیبیا برود.

وزیرامور خارجه گفت: ایران آمادگی دارد با همکاری دولت و بخش خصوصی جمهوری سنگال، این کشور را به قطب خودروسازی در منطقه غرب آفریقا تبدیل کند.

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.