قمار پول در بازار سکه

التزام – اگر بازار سکه در سال ۹۵ پربازده ترین بازار در میان بازارهای رایج در اقتصاد ایرانبود،این رکورد در سال ۹۶ به بورس رسید؛اما حالا پیش بینی ها نشان می دهد که یکبار دیگر سکه گوی رقابت را از دیگر رقبا در سال ۹۷ می رباید. قیمت طلا و سکه تحت تاثیر تحولات داخلی […]
قمار پول در بازار سکه

التزام – اگر بازار سکه در سال ۹۵ پربازده ترین بازار در میان بازارهای رایج در اقتصاد ایرانبود،این رکورد در سال ۹۶ به بورس رسید؛اما حالا پیش بینی ها نشان می دهد که یکبار دیگر سکه گوی رقابت را از دیگر رقبا در سال ۹۷ می رباید.

قیمت طلا و سکه تحت تاثیر تحولات داخلی و بین المللی رشدمی کند.این بازار درسال با قیمت یک میلیون و ۱۷۱ هزار تومان کار را شروع کرد. در سه هفته ابتدایی سال تا یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان پیش رفت.

این نرخ در نیمه اردیبهشت ماه به یک میلیون و ۲۰۸ هزار تومان رسید و بازدهی این بازار را در عرض ۴۵ روز به ۶درصد رساند.

بهار ۹۶ تحت تاثیر تهدیدهای امریکا و کره شمالی علیه یکدیگر بازار امنی را برای سرمایه گذاران ایجاد کرد.به طوری که هر اونس طلا تا نزدیکی یک هزار و ۳۰۰ دلار پیش رفت. با این حال قیمت طلا و سکه در بازار ایران بیش از آنکه تابع بازارجهانی باشند،تابع تحولات بازار ارز هستند که در نیمه دوم سال ۹۶ به اوج رسید.

بازار سکه در فصل بهار توانست بازدهی ۷٫۱ درصدی را به خود اختصاص دهد، اما بازدهی بازار سکه در دو ماه و نیم ابتدایی سال نزدیک به صفر بود.چه آنکه در نیمه اول خرداد به دلیل کاهش قیمت دلار در بازار آزاد ایران و همچنین به واسطه ورود به ماه رمضان و کاهش تقاضا در این بازار، قیمت سکه افت کرد و به حدود نرخ ابتدایی سال رسید. بهای سکه بهار آزادی در ابتدای سال یک میلیون و ۲۰۱ هزار تومان بود که در نیمه خرداد نیز قیمت یک میلیون و ۲۰۲ هزار تومان برای آن به ثبت رسید.

افزایش قیمت خزنده سکه در تابستان

تابستان ۹۶،بازار سکه تابع عرضه و تقاضابه دلیل مصادف شدن با عید فطر با افزایش مواجه شد. این روند اما پایدار نماند و بار دیگر بازار تحت تاثیر عوامل بنیادین به نوسانات ادامه داد. قیمت سکه تمام بهار آزادی در نیمه تیرماه به یک میلیون و ۲۱۱ هزار تومان رسید که نسبت به ابتدای سال ۱۱ هزار تومان افزایش را نشان می داد. این میزان افزایش بازدهی این بازار را در مدت ۳ ماه ونیم به ۹٫۰ درصد رساند.

از تیرماه به تدریج اتفاق های تازه ای در اقتصاد ایران افتاد. حرکت افزایش قیمت دلار به تدریج آغاز شد به طوری که قیمت دلار از ۳۷۴۰ تومان به ۳۸۱۱ تومان در میانه مرداد رسید. به دنبال این افزایش،بهای سکه تمام بهار آزادی طی ۴۵ روز ابتدایی تابستان از یک میلیون و ۲۰۸ هزار تومان به یک میلیون و ۲۱۸ هزار تومان رسید.

بررسی تغییرات بهای سکه از ابتدای سال تا نیمه مرداد نشان می دهد بازدهی بازار سکه طی این مدت ۵٫۱ درصد بوده است این رقم،یعنی دارندگان سکه در ۴ ماه و نیم ابتدایی سال به این میزان سود کرده اند.

شروع یک شتاب

اگرچه قیمت طلا و سکه در بازار داخلی تابع افزایش قیمت ارز قرار گرفت اما قیمت جهانی طلا هم در مسیر رشد قرار گرفته بود. به طوری که قیمت سکه بهار آزادی در ۱۷ مهر از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان عبور کرد و رکورد بیشترین قیمت در سال جاری را به ثبت رساند.

هرچند سکه در روزهایی گران شد که دونالد ترامپ تهدید علیه برجام را هم تکرار می کرد. در این ایام بهای سکه، هم به طور مستقیم از فضای ملتهب تاثیر پذیرفت.حالا دیگر سکه می رفت که جایگاه قبلی خود را از دیگر بازارها بستاند.جایگاهی که تا نیمه نخست امسال در پایین ترین بازدهی نسبت به سه بازار را داشت، در پاییز روند صعودی به خودگرفت و براساس گزارش ها تا نیمه آبان بازدهی ۹٫۱۱  درصدی را به ثبت رساند و  در نیمه آبان به یک میلیون و ۳۴۳ هزار تومان رسید.

سکه در آذرماه  به دنبال صعود نرخ ارز به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید .تحلیلگران می گفتند، افزایش بهای دلار عاملی بنیادی برای تقویت بهای سکه محسوب می شود اما افزایش تقاضا که به ایجاد حباب در قیمت سکه منجر شده، عاملی غیربنیادین برای افزایش قیمت است.

سکه در اوج

زمستان را باید فصل افزایش بی مهابای قیمت سکه نامید.زمانی که بهای هر سکه تمام بهار امامی در ۱۴ دی ماه از مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کرد و بانک مرکزی تصمیم گرفت برای مهار این افزایش دستور حراج سکه را به بانک کارگشــایی بدهد، تا حباب بیش از ۱۰۰ هزار تومانی سکه برطرف شود،اما نه تنها این سیاست کارساز نبود بلکه به دنبال ناآرامی‌ها در دی ماه، قیمت مسکوکات با حباب بیشتری مواجه شد.

در نیمه بهمن ماه سکه به یک میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسید ودر پایان اسفند ماه از یک میلیون ۶۰۰ هزار تومان عبور کرد.

همه پیش بینی ها حکایت از آن دارد که سکه در سال جاری به بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می رسد.رقمی که از همین ابتدای سال با پیش فروش حواله های شهریور و دی ماه این پیش بینی را به واقعیت نزدیک تر می کند.خلاف این اتفاق زمانی ثابت خواهد شد که قیمت دلار کاهش یابد و کسانی که برای سرمایه گذاری وارد این بازارشده اند،همانند ابتدای دهه ۹۰ سرمایه های خود را با کاهش قیمت دلار یک شبه ببازند.

 

منبع : انتخاب

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.