وضعیت پزشک خانواده در روستاها و شهرها/ اعتبارات کافی نیست

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است اجرای پزشک خانواده در روستاها شرایط بهتری دارد اما در شهرها به خوبی تعریف نشده است.
وضعیت پزشک خانواده در روستاها و شهرها/ اعتبارات کافی نیست

التزام – منوچهر جمالی در خصوص اجرای پزشک خانواده تا سال ۱۴۰۲، گفت: پزشک خانواده در طرح تحول نظام سلامت دیده شده و در قوانین برنامه پنجم و ششم توسعه نیز به آن تاکید شده است؛ طرح پزشک خانواده مفید و مناسب بوده و امکان دسترسی به پزشک و مسیر درمانی را برای بیمار فراهم می کند.

وی افزود: برنامه های پیش بینی شده درطرح تحول نظام سلامت از جمله پزشک خانواده، سیستم ارجاع و راهنماهای بالینی به طورکامل اجرایی نشده و لازمه اجرای آن تامین اعتبارات کامل است؛ اینکه گفته می شود برای حوزه سلامت هزینه های بسیاری می شود، این درحالی است که چنین نبوده و برای این بخش با وجود جمعیت بسیار و مراجعه آنها به بخش های دولتی و خصوصی درمانی منابع مناسبی باید تصویب کرد.

جمالی با بیان اینکه طرح تحول سلامت و اجزای آن مانند پزشک خانواده به نفع جامعه و آحاد مردم است، تصریح کرد: نمی توان با بیان ایرادات غیرمنطقی، طرح مهمی چون طرح تحول سلامت  را مورد آسیب قرار داد، به طورحتم اعتبارات فعلی حوزه بهداشت و درمان کفایت انجام وظایف و کارها را نمی کند؛ بنابراین مسئولان وزارت بهداشت به ناچار طبق منابع در اختیار باید خدمات درمانی و بهداشتی را ارائه دهند، لذا ممکن است بسته های خدماتی در چنین شرایطی تغییر کند.

وی با تاکید بر جلوگیری از اضافه هزینه ها با هدف کاهش خسارت ها و زیان های ناشی از اقدامات درمانی، گفت: با ادامه مسیر فعلی و چنین شرایطی مشکلات بیشتر می شود، درحال حاضر پزشک خانواده در روستاها و مراکز بهداشتی و درمانی این مناطق اجرایی می شود، بطوریکه در برخی روستاها پزشک خانواده مستقر است و در برخی نقاط پزشک خانواده به آنجا سر می زند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه اجرای پزشک خانواده در روستاها شرایط بهتری دارد، افزود: اما در شهرها پزشک خانواده به خوبی تعریف نشده است، ضمن اینکه با اعتبارات فعلی اجرای قانون برنامه ششم و پنجم درخصوص پزشک خانواده مشکل است.

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.