عراقچی: لفاظی های ترامپ ناقض صریح متن برجام است/برجام از مساله موشکی جدا است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در اندیشکده "چتم هاوس" لفاظی های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را نقض مستقیم متن برجام عنوان و تاکید کرد که تنش زایی، موفقیت برجام را با دشواری مواجه خواهد کرد.
عراقچی: لفاظی های ترامپ ناقض صریح متن برجام است/برجام از مساله موشکی جدا است

التزام – سید عباس عراقچی که برای گفت وگوهای سیاسی انگلیس و ایران به لندن سفر کرده است، گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون ۹ بار پایبندی ایران به برجام را تائید کرده و این در حالی است که ترامپ برخلاف این معاهده از پاره کردن این توافق بین المللی حرف می زند.
معاون وزیر خارجه کشورمان در عین حال تصریح کرد که تعهد ایران برای عدم دست یابی به سلاح هسته ای همیشگی است.

عراقچی در اندیشکده سلطنتی چتم هاوس افزود: برجام به هیچ مسئله یا سوال دیگری مرتبط نیست، ما و دیگر کشورهای ۱+۵ تصمیم گرفتیم برجام را از سایر مسایل جدا کنیم و متمرکز شدیم بر مساله هسته‌ای تا راه حلی برای آن پیدا کنیم».

عراقچی گفت: اشتباه بزرگی است که برجام را به دیگرمسایل مثل سوریه، یمن، مسئله موشکی ایران و دیگر مسایل مرتبط کرد و این نه تنها مساله هسته‌ای را حل نمی‌کند بلکه مسایل دیگر با پیچیده‌تر می‌کند.

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد، برای همگان مفید خواهد بود تا همین مسیر را دنبال کرده و مساله‌ هسته‌ای را از دیگر مسایل جدا کنند.

ایران پس از اتمام محدویت ها عضو معمولی ان پی تی می شود

عراقچی تاکید کرد که تعهدات ایران به برجام مشخص است ولی محدودیت زمانی وجود دارد، ما محدودیت‌ها را در برجام پذیرفتیم تا اعتماد ایجاد کنیم. وقتی محدودیت‌ها تمام شود ایران یک عضو معمولی ان پی تی خواهد بود.

وی افزود: ایران به تعهداتش در ان پی تی متعهد است. سوالات و شبهاتی درباره مسئله هسته‌ای ایران وجود داشت که ما وارد مذاکرات شدیم و آن را برطرف کردیم اما مسئله ایجاد اعتماد محدودیت زمانی دارد و بعد از آن ایران یک عضو عادی ان پی تی می‌شود و از حقوق خود در ان پی تی بهره‌مند خواهد شد. عراقچی گفت همان طور که همه می‌دانند می‌توان از ان پی تی خارج شد اما از پروتکل‌های الحاقی نمی‌توان خارج شد. همه می‌دانند شرایطی از سوی رئیس جمهور آمریکا به عنوان جایگزین پیشنهاد شده است.

معاون ظریف افزود: چیزی که من دوست دارم اضافه کنم و مهم است اینکه برجام موفقیتی برای شما کشورهای ۱+۵ است چراکه ایران کاملا به آن پایبند بوده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که قاضی این توافق است تایید کرده ایران هرگز از آن تخطی نکرده است و کاملا به آن پایبند بوده است. همه چیز ما تحت کنترل و بازرسی است و ۹ گزارش این را تایید می‌کند. اما ایران برجام را داستانی موفق نمی‌داند چراکه ایران از آن بهره‌مند نشده و تحریم‌ها برداشته نشده است. دلیل آن ساده است، آمریکا تقریبا هر روز تعهداتش در برجام را نقض می‌کند و امریکا دلیل این مسئله است که برجام برای ایران موفق نبوده است. حتی متن و کلمات برجام نقض شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد، آمریکا فضای بی‌اعتمادی در برجام ایجاد کرده که برای ایران مسموم است.  این فضای سازنده نیست در حالی که این فضا برای موفقیت برجام لازم است. وی افزود اظهارات رئیس جمهور آمریکا به وضوح نقض برجام است و به جای فضای سازنده فضای مخرب ایجاد می‌کند که شرکت‌ها و بانک‌ها را از تجارت با ایران بازمی‌دارد.

عراقچی خاطرنشان کرد، اگر این مسایل ادامه داشته باشد و ایران از آن بهره‌من نشود واقعیت این است که ایران از آن خارج خواهد شد. ایران به دنبال صلح و ثبات در منطقه است و برای کمک به ثبات و امنیت در منطقه کمک زیادی کرده است.

عراقچی گفت، همه می‌دانند که ایران چقدر سخت با تروریسم در منطقه مبارزه کرده است. به خاطر ایران بود که داعش در منطقه نابود شد. وی تصریح کرد که ایران معتقد است که هیچ راه حل نظامی برای منطقه و نه برای هیچ جای دیگر وجود ندارد و ایران وقتی وارد مذاکره شده، ثابت کرده است که آماده کمک برای راه حل سیاسی برای هر مشکلی در منطقه است.

وی افزود: ایران معتقد است منطقه قدرتمند به دنبال ثبات است و ایران خواستار ثبات است اما هژمونی به سوی ناامنی می‌رود. ایران برای منطقه خلیج فارس به دنبال مذاکره و گفت‌وگو است و باید یک مجمع گفت‌وگو منطقه‌ای باید برای مذاکرات رده بالای رسمی و غیررسمی میان کشورهای منطقه باشد. معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در چتم هاوس گفت، باید اقدامات اعتمادساز در منطقه خلیج فارس انجام بگیرد و باید به تمامیت ارضی کشورها احترام گذاشته شود.

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.