خانه تاریخی تیز نو برای بازدید مسافران نوروزی آماده می شود

التزام – مسعود شامدیل عنوان کرد: در آستانه سال نو و آغاز سفرهای نوروزی، پروژه  آماده سازی خانه تاریخی تیزنو به منظور استقبال و بازدید علاقه مندان و مسافران نوروزی از سوی سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری آغاز شده است. وی افزود: مرمت و بندکشی قسمت های آسیب دیده بنا، رنگ آمیزی درب، پنجره و […]
خانه تاریخی تیز نو برای بازدید مسافران نوروزی آماده می شود

التزام – مسعود شامدیل عنوان کرد: در آستانه سال نو و آغاز سفرهای نوروزی، پروژه  آماده سازی خانه تاریخی تیزنو به منظور استقبال و بازدید علاقه مندان و مسافران نوروزی از سوی سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری آغاز شده است.

وی افزود: مرمت و بندکشی قسمت های آسیب دیده بنا، رنگ آمیزی درب، پنجره و دیوارهای اتاق ها، تامین روشنایی، تعویض شیشه های آسیب دیده و نظافت کامل این ساختمان تاریخی در حال اجرا است.

مدیر سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول گفت: خانه تاریخی تیزنو محل استقرار پایگاه مشترک تدوین پرونده های نامزدی ثبت جهانی دزفول است که در طول روزهای سال، به ویژه در ایام نوروز مورد استقبال کم نظیر مسافران،گردشگران داخلی و خارجی و علاقه مندان به میراث فرهنگی قرار می گیرد.

به گزارش مهر، این خانه ارزشمند تاریخی به شماره ۲۵۷۳ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یکی از بزرگترین و زیباترین خانه های محله قلعه است که در ضلع شرقی میدان اصلی این محله و دقیقا در کنار جاده ساحلی و رودخانه دز واقع شده است.

پیکره اصلی خانه تیزنو متعلق به دوره صفویه بوده که تغییراتی در دوره قاجار و اوایل پهلوی به خود دیده است.

در حال حاضر دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو در ایران در این خانه مشغول فعالیت شده و یکی از جاذبه های تاریخی ارزشمند شمال استان خوزستان و جزو بناهای اصیل معماری ایرانی نیز به شمار می رود که در آن عناصر مختلف معماری بومی نظیرخون چینی، شوادان و شبستان را می توان مشاهده کرد.

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.