دولت آمریکا دوباره تعطیل شد

عدم موافقت مجلس سنای آمریکا با طرح بودجه سال 2018، دولت این کشور را مجددا به تعطیلی کشاند.
دولت آمریکا دوباره تعطیل شد

التزام – در پی ناکامی نمایندگان مجلس سنا برای توافق بر سر طرح موقتی که بودجه اکثر برنامه‌های دولت آمریکا را تا تاریخ ۲۸ مارس تأمین می‌کند دولت آمریکا برای دومین بار در ماه جاری میلادی تعطیل شد.

سناتورهای آمریکایی قرار بود صبح جمعه به طرح موقتی که در مجلس نمایندگان برای ممانعت از تعطیلی مجدد و تامین بودجه دولت فدرال آمریکا تصویب شده بود رای دهند اما با مخالفت «رند پال» این اتفاق رخ نداد.

سناتور پال از ایالت کنتاکی با طرح سوال‌های مخالفت‌آمیز علیه طرح موقت بودجه، باعث از دست رفتن موعد و ضرب‌الاجل تعیین شده برای این جلسه و توقف منابع مالی دولت آمریکا شد.

عدم اقدام در این ضرب‌الاجل تعطیلی دولت را به دنبال داشت، اما این تعطیلی ممکن است در مدتی کوتاه به پایان برسد.

مخالفت سناتور رند پال علت اصلی ناکامی سنا در تایید این لایحه بود. تصویب این لایحه به تایید تمام یکصد عضو سنا نیاز دارد اما پال با آن مخالفت کرد.

این سناتور ایالت کنتاکی به افزایش سقف استقراض دولت فدرال و فقدان مسئولیت پذیری مالی حزبش جمهوریخواه انتقاد کرد. وی اظهار داشت: حزب من در کسری بودجه مقصر است.

این سناتور خطاب به همحزبی هایش گفت: شما با افزایش کسری بودجه در دولت باراک اوباما [رئیس جمهوری پیشین آمریکا] مخالف بودید اما با کسری بودجه جمهوریخواهان موافق هستید. آیا این مصداق نفاق نیست؟

رهبران هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات بر سر لایحه تامین موقت بودجه توافق کرده اند. این لایحه شامل افزایش سیصد میلیارد دلاری بودجه نظامی و غیرنظامی در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ است. این لایحه همچنین سقف بدهی های دولت فدرال را تا اول ماه مارس ۲۰۱۹ بالا می برد.

اواخر دی ماه بود که در آستانه یکسالگی آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، به دلیل مخالفت دموکرات‌ها و تعدادی از جمهوریخواهان سنای آمریکا با لایحه بودجه دولت فدرال این کشور، دولت این کشور تعطیل شد.

اختلاف اصلی بر سر حصول توافق روی یک قانون دوران اوباما به نام «قانون داکا»، سیاست آمریکا در قبال مهاجرت و ساخت دیوار در نزدیکی مرز آمریکا با مکزیک بود.

تعطیلی دولت زمانی اتفاق می‌افتد که رئیس‌جمهور آمریکا و کنگره این کشور نتوانند قانون مربوط به تخصیص اعتبارات نهادهای دولتی را در موعد مقرر به امضا برسانند.

هنگام تعطیلی، بخشی از کارکنان نهادهای رده بالای دولتی بر سر کار باقی می‌مانند، اما از اکثر کارمندانی که مشاغلشان اهمیت حیاتی ندارد خواسته می‌شود به منزل بروند.

خدماتی که تعطیل نمی‌شود شامل پلیس، آتش‌نشانی، سرویس ملی آب و هوا و سازمان‌های والد آن، خدمات پزشکی در تأسیسات فدرال، خدمات پستی، نیروهای مسلح، مدیریت ترافیک هوایی و نظام تأدیبی، می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعطیلی ۱۶ روزه دولت در سال ۲۰۱۳ باعث زیان ۲۴ میلیارد دلاری به فعالیت‌های اقتصادی آمریکا شد.

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.