عمارت سه‎گوش اهواز به موزه علم و فناوری تبدیل شود 

ساختمان «سه‌گوش» اهواز به شماره ۲۴۹۷ در ۲۶ آبان ۱۳۷۸ ثبت ملی شده ‌است و معمار این بنا نیز فردی آلمانی به نام «آندره گدار» بوده است.
عمارت سه‎گوش اهواز به موزه علم و فناوری تبدیل شود 

التزام – به نقل از اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، در نامه ابراهیم حاجی‎دولو معاون دانشگاه شهید چمران اهواز به خسرو نشان مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان آمده است:  از آنجا که مرمت اولیه ساختمان سه‎گوش (دانشکده ادبیات سابق)، مراحل نهائی را طی می‎نماید و براساس موافقت‎نامه فی‎مابین دانشگاه و آن اداره‏ کل، کاربری ساختمان به عنوان موزه علم و فناوری و خوزستان‎شناسی مصوب شده است لذا به منظور انجام مطالعات باززنده‎سازی و همچنین تهیه طرح مرمت به منظور کاربری‎های فوق، خواهشمند است دستور فرمائید اعتبار مطالعاتی را در موافقت‎نامه پروژه مذکور منظور نمایند.

ساختمان سه‎گوش با مساحتی حدود سه هزار مترمربع در ساحل غربی رودخانه کارون، کنار پل نادری و ابتدای خیابان امام موسی صدر قرار دارد. این بنا در سال ۱۳۰۸ به عنوان مقر بانک ملی مرکزی اهواز افتتاح شد. در سال ۱۳۱۱ مقر اداره حکومتی ولایت (استانداری) بود و در سال ۱۳۲۱ به مقر ارتش متفقین در خوزستان (در زمان اشغال اهواز در جنگ جهانی دوم) تبدیل شد.

این ساختمان در سال ۱۳۳۰ مقر سازمان آمریکایی اصل چهار (Point four) ترومن، ستاد استانداری خوزستان، ستاد فرمانداری اهواز و اداره‎کل دارایی خوزستان بود. ساختمان «سه‌گوش» در سال ۱۳۳۶ به مبلغ دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از بانک ملی ایران خریداری و به دانشکده پزشکی دانشگاه جندی ‎شاپور تبدیل شد.

«سه‌گوش» از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰ دانش‌سرای عالی تربیت دبیر، مرکز علوم پایه دانشگاه جندی‌شاپور، مرکز علمی و سمعی بصری دانشگاه جندی‌شاپور، دانشکده علوم و سازمان مرکزی این دانشگاه بود. این ساختمان در سال ۱۳۵۰ به دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی‌‎شاپور تبدیل و در سال ۱۳۸۹ تخلیه شد.

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.