نرخ بقاء ناشی از سرطان در دنیا متفاوت است

طبق نتایج یک مطالعه جدید، نرخ بقاء سرطان در سراسر جهان در حال بهبود است اما این روند بهبود در کشورهای فقیر کمتر از کشورهای ثروتمند است.
نرخ بقاء ناشی از سرطان در دنیا متفاوت است

التزام – محققان بریتانیایی در این مطالعه داده های مربوط به سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ را بررسی کردند تا نرخ بقاء ۵ ساله سرطان را در بین ۳۷.۵ میلیون کودک و فرد بزرگسال مبتلا به یکی از ۱۸ نوع سرطان شایع ارزیابی کنند. این بیماران از ۷۱ کشور جهان بودند.

محققان بعد از در نظر گرفتن برخی فاکتورها دریافتند نرخ بقاء اکثر سرطان های مورد مطالعه در طول مدت ۱۵ سال همواره در کشورهای ایالات متحده، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، فنلاند، نروژ، ایسلند و سوئد بالا بوده است.

اما در کشورهای فقیرتر این نرخ پایین تر بوده است.

به عنوان مثال در بین زنان مبتلا به سرطان سینه در ایالات متحده و استرالیا بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴، نرخ بقاء ۵ ساله بیش از ۹۰ درصد بود درحالیکه در هند این رقم تنها ۶۶ درصد بوده است.

نرخ بقاء تومور مغزی در کودکان در بسیاری از کشورها بهبود یافته است، اما نرخ بقاء ۵ ساله در دانمارک و سوئد (حدود ۸۰ درصد) در مقایسه با مکزیک و برزیل (کمتر از ۴۰ درصد) دو برابر بیشتر است.

با وجودیکه سرطان های مرگباری نظیر ریه و کبد همچنان نرخ بالای در همه کشورهای جهان دارند، اما نرخ بقاء در چندین کشور بهبود یافته است.

نرخ بقاء ۵ ساله برای سرطان کبد در برخی کشورها همچون کره جنوبی، سوئد، پرتغال، و نروژ بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است. در مورد سرطان ریه هم نرخ بقاء در ۲۱ کشور همچون بریتانیا، چین، ژاپن، و کره جنوبی بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش یافته است.

میشل کلمن، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: «علیرغم بهبود در آگاهی، خدمات دهی و درمان، سرطان همچنان بیش از ۱۰۰ هزار کودک را در جهان در سال می کُشد.»

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.